Google haku ei tuo vastauksia kysymyksiini joten tiedustelen josko joku täällä osaisi vastata:
Mistä tulee Suomessa myytävien polttoaineiden, lähinnä bensiin ja dieselin raaka-aine (öljy)?
Erään tiedon mukaan "Vuonna 2006 raakaöljystä 64 % tuotiin Venäjältä, 11 % Norjasta, 11 % Tanskasta ja loput Iso-Britanniasta, Kazakstanista ja Algeriasta"
Myös "Öljytuotteista suurin osa eli 45 % kulutetaan polttoaineena liikenteessä"
Ja " Tuontibensiinin osuus Suomessa myydystä bensiinistä vuonna 2006 oli 3 %", "Bensiiniä tuodaan ennen kaikkea Norjasta, mutta myös Ruotsista ja Alankomaista"
http://www.oil-gas.fi/index.php?m=3&id=15
Mitkähän asemat myyvät mistäkin maasta tulevaa tavaraa?
Kuka (muu kuin Neste) jalostaa ne bensiiniksi ja dieseliksi?
Mitkä asemat myyvät Norjalaista, Ruotsalaista tai Alankomaiden tuontibensiiniä?
Kiinnostaisi kovasti tietää :-)
Mistä Suomen polttoaineet tulee
9
6650
Vastaukset
- nämäkin
Suurin osa suomessa myytävästä bensiinistä tulee Nesteen jalostamoilta. ABC ja ST1 tuovat toisinaan myös muista pohjoismaista polttonesteitä. Mahdollisesti Shell V-power tuodaan Hollannista.
Teboil taitaa tuoda/tehdä omat Dieselinsä, joka on suosittua kuorma-autoilijoiden keskuudessa. Bensassa Teboil luottaaa Nesteen kamaan, mutta lisäaineistavat sen itse.
Tämä siis aikamista mutua.- B.B.Virtanen
Näin olisin vastannut itsekin jos olisi äkkiä, lähteitä tarkistamatta pitänyt jotain suuntaa-antavaa sanoa.
Eli jokseenkin kaikki bensa on Nesteen perusbensaa. Muita jalostamoja kuin Nesteen Naantali ja Porvoo ei maassamme ole. Tuontibensaa ostettaneen lähinnä spot-markkinoilta pieniä määriä.
Merkkien välisen eron tekee käytetty lisäaineistus. Jokainen öljy-yhtiö käyttää omaa lisäainereseptiään, ja näiden tuloksista on esim. TM:ssä ollut melko kiintoisia testejä; eroja on.
B.B.Virtanen - R.I.P.
B.B.Virtanen kirjoitti:
Näin olisin vastannut itsekin jos olisi äkkiä, lähteitä tarkistamatta pitänyt jotain suuntaa-antavaa sanoa.
Eli jokseenkin kaikki bensa on Nesteen perusbensaa. Muita jalostamoja kuin Nesteen Naantali ja Porvoo ei maassamme ole. Tuontibensaa ostettaneen lähinnä spot-markkinoilta pieniä määriä.
Merkkien välisen eron tekee käytetty lisäaineistus. Jokainen öljy-yhtiö käyttää omaa lisäainereseptiään, ja näiden tuloksista on esim. TM:ssä ollut melko kiintoisia testejä; eroja on.
B.B.VirtanenJet toi mielestäni itse bensan ja oli ainoa oikea kilpailija Nesteelle, mutta sehän on nykyään Teboil eiku LukOil ja se siitä.
- putin
Kyllä Suomeen tulee suurin osa polttoaineista Venäjältä.
Sinänsähän sillä ei ole väliä.
Raakaöljy on samaa riippumatta maan päälle vedetyistä rajoista.- polttoainetta
PÅolttoaineen hinnassa raakaöljyn osuus on varsin pieni. Suurin osa suomessa myytävän polttoaineen tulosta jää suomeen. Osta siis suomessa jalostettua ja suomalaisten omistamalta.
- niko...
polttoainetta kirjoitti:
PÅolttoaineen hinnassa raakaöljyn osuus on varsin pieni. Suurin osa suomessa myytävän polttoaineen tulosta jää suomeen. Osta siis suomessa jalostettua ja suomalaisten omistamalta.
Sanot, että polttoaineen hinnassa raaköljyn osuus on varsin pieni. No jos otetaan pumppuhinta bensalle, olet aivan oikeassa. Siinä hinnassahan on 75 % veroja ja ne ovat varmasti kotimaista alkuperää ja jäävät valtion kassaan. Mutta samat verot ovat myös maahantuoduissa polttoaineissa kun ne myydään.
Jos puhutaan ihan oikeasti polttoaineiden hinnoista, niin kyllä raakaöljy näyttelee niissä merkittävää roolia. Neste on investoinut sinänsä viisaasti rikinpoistokapasiteettiin, jolloin se pystyy käyttämään halvempaa, runsasrikkistä venäläistä raakaöljyä. Siksi sen osuus Suomeen tuotavasta raakaöljystä on suuri. Se jättää Nesteelle paremman ns jalostamomarginaalin, kun tuotteet edelleenmyydään maailmanmarkkinahinnoilla. Nesteen vuosikertomuksesta saat tuontitiedot. Valtaosa perusbensoista on Nesteeltä, juuri niinkuin aiemmin on vastattu. Ei perusbensoissa suuria eroja ole, Nesteen bensassa on tosin vähemmän rikkiä kuin monessa muun tuottajan tavarassa.
- Anonyymi
Ainakin ABC ja St1 jaeltu bensiini on alunperin venäjältä. LOPETTAKAA VENÄJÄN TUKEMINEN HETI!
- Anonyymi
Juuri toisin päin.
"Kaikki Suomessa myytävä bensiini ei kuitenkaan tule Nesteeltä. Jos kuluttaja tahtoo autonsa liikkuvan eurooppalaisen yhteismarkkina-alueen uumenista poratusta öljystä valmistetulla polttoaineella, hänen valintojaan ovat St1, Shell tai S-ryhmän ABC.
Ketjujen yhteinen hankintayhtiö NEOT (North European Oil Trade) tuo pääosan bensiinistään valmiina tuotteina pohjoismaisista jalostamoista. Ne ovat suurten kansainvälisten öljy-yhtiöiden tuotantolaitoksia Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa. Raaka-aineenaan ne käyttävät Pohjanmeren raakaöljylaatuja."
- Anonyymi
TÄLLÄ HETKELLÄ 2025 EU MAAT TUOVAT VENÄLÄISESTÄ RAAKAÖLJYSTÄ JALOSTETUN DIESSELIN JA BENSIININ INTIASTA.SUOMI MUKANA KIERTOTEITSE .ELI TUTTU HAJU PAKOPUTKESTA JA HORMISTA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam16811486Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu496481Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö724728Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju644557K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon814500Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754072Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta973833- 863502
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1623381Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä183356