Lopetin masislääkkeet, nyt oksettaa

Moikka.

Lopetin masennuslääkityksen puolittamalla annoksen..sen jälkeen otin puolikkaan joka toinen päivä. Nyt parina päivänä en ole ottanut ollenkaan, ja OKSETTAA! varsinkin näin aamuisin. Lopetin lähinnä sen vuoksi, että paino lisääntyi seitsemällä kilolla lääkityksen aikana.

Täytyykö minun nyt pelätä olevani raskaana? (pillereitä syön, menkat ovat tulleet, mutta paino kasvanut ja huonoa oloa esiintyy)

Vai onko tämä ihan normaalia lääkityksen lopettamisen yhteydessä?
4633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minulla on lievä lääkitys päällä vieroitusoireiden poissa pitämiseksi. Tuo oksentelu tekee elon aika hankalaksi. Kai se sinulla menee ohi melko pian, kun et ole pitkään lääkettä käyttänyt.

Äänestä

Se oksettava olo tarkoittaa sitä, että keho yrittää poistaa kuonaa sisältään...ilmeisesti jotain psyykelääkejämiä...?

Äänestä

Joo, tyypillistä sekä aloittaessa että lopettaessa ssri-lääkitystä. Sehän johtuu siitä, että aivojen kemiallinen tila muuttuu ja keho koettaa löytää tasapainoa uudelleen.

Oksennatko oikeasti vai onko vaan kuvoutusta ja pahoinvointia?

Äänestä
  • tähän mennessä on ollut vain kuvotusta, mutta äsken kävin (töissä) oksentamassa, oli pakko. Lounaat tuli ulos siltä seisomalta... Huhhuh. Kai se on vielä pakko pelata varman päälle ja tehtävä raskaustesti, sillä huomenna ois kavereiden kanssa juhlimisilta tiedossa :)

    Luulen kuitenkin kyllä kans, että tämä johtuu lääkkeiden lopettamisesta. Käytin niitä n.5kk. Ja samanlaista pahoinvointia oli tosiaan alussakin. Vaikeuttaa vaan niin hemmetisti nyt elämää tämä.. Murr...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1234567890+ kirjoitti:

Moikka.

Lopetin masennuslääkityksen puolittamalla annoksen..sen jälkeen otin puolikkaan joka toinen päivä. Nyt parina päivänä en ole ottanut ollenkaan, ja OKSETTAA! varsinkin näin aamuisin. Lopetin lähinnä sen vuoksi, että paino lisääntyi seitsemällä kilolla lääkityksen aikana.

Täytyykö minun nyt pelätä olevani raskaana? (pillereitä syön, menkat ovat tulleet, mutta paino kasvanut ja huonoa oloa esiintyy)

Vai onko tämä ihan normaalia lääkityksen lopettamisen yhteydessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu