BullDogin sivuilla mainitaa näiden OEM yhteydessä, että niiden asentaminen onnsituu vain jos on Microsoftin asennustyökalut käytettävissä.
Eikös noita pystykään asentamaan ihan sellaisenaan koneeseen ?
Eikös noita pystykään asentamaan ihan sellaisenaan koneeseen ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
OEM-tuotteen asentaminen edellyttää että olet Microsoftin asennustyökalut omistava tietokoneen valmistaja tai asentaja
Noinhan tuolla sanaotaan
sellaisia, olen asentanut lukuisia OEM-versioita eri koneisiin enkä ole kertaakaan tarvinnut mitään erityisiä asennustyökaluja! OEM-versiot on asentuneet ihan kuin mikä tahansa käyttisversio ja ne myös toimineet ihan niinkuin mikä tahansa versio (siis aivan samoin kuin retail-versiot!).
Joten toi lyttynokkapiski kauppa taitaa puhua paskaa..?
Ei tulisi mieleenkään maksaa Wintoosasta yli 100e joten jos OEM asentuu ihan sellaisenaan, sitä voisi harkita. Eikös noissa ole ihan perinteinen asennus CD?
Itsellä on erikseen ostettu WinXP OEM ja ihan normaalilla boottaavalla CDllä se oli. CD koneeseen, boottaus CD-asemalta ja siitä se lähti.
ja en tarvinnut mitään erityisiä työkaluja.
Luin itsekkin tuon aikanaan ja mietin että miten asennus onnistuu. Hyvin se loppujen lopuksi meni.