minulla pätkii netti ja asentaja on käynyt ja mitannut laitteet ja johdot, minulla on suojaamaton langaton web-yhteys jotenka aina kun joku kirjautuu minun verkkoon niin kuuluuko silloin yhteys katketa?
kaapeliani käyttää joku?
9
893
Vastaukset
- luigi
pistä modeemiin salaus päälle niin eipä katkeile.
hae myös f-securen scan virusturva suoraan antennijohtoon täten myös säästyt antenni singnaalia pitkin tulevilta viruksilta. - moteemi
minäkin olisin halukas tietämään että katkeaako yhteys aina kun joku kirjautuu minun verkkooni?
- merimies
normaalisti kaapeli verkon ei kuulu katketa jos joku käyttää verkkoasi, mutta mikäli talon kaapelin laatu on huonoa niin silloin katkeaminen on mahdollista.
suojatkaa nyt molemmat ihmeessä omat verkkonne!
- RoswoRope
Muistathan myös jättää avaimesi oveen, kun käyt
apteekissa... Sehän on naapurille mukavaa kun
käytät suojaamattomia nettisuhteita, sää maksat
ja ne käyttää. Voi vee... - giga-antti
kannattaa salauksen yhteydessä myös muuttaa SSID eli langattoman verkon nimi, oletuksena on aina modeemin nimi esim. telewell. kannattaa ehdottomasti muuttaa modeemin nimi pois ja pistää nimeksi vaikka: "se vaan nyt on tyhmää maksaa liikaa"
- rosvousta
modemini palomuuri estää SSID muuton. salausta en osaa tehdä modemini motorolalla on englannin ohjeet, ei ymmärrä mitään. sattuisiko joku täällä tietämään miten se salaus modemiin laitetaan?
- miukunmauku
rosvousta kirjoitti:
modemini palomuuri estää SSID muuton. salausta en osaa tehdä modemini motorolalla on englannin ohjeet, ei ymmärrä mitään. sattuisiko joku täällä tietämään miten se salaus modemiin laitetaan?
Jos on salaus tehty ja joutuu resetoimaan modeemin, niin poistuuko salaus?
- sidgfd
rosvousta kirjoitti:
modemini palomuuri estää SSID muuton. salausta en osaa tehdä modemini motorolalla on englannin ohjeet, ei ymmärrä mitään. sattuisiko joku täällä tietämään miten se salaus modemiin laitetaan?
niin päättelit, että palomuuri estää ssid:n vaihtamisen? Mikä modeemi, merkki ja malli?
- rewqerty
SSID nimi palautuu oletukseksi aina kun laite resetoidaan ja myös salaus häipyy aina. HUOM: LAITETTA EI SAISI RESETOIDA.
salauksen tekeminen on helppoa, suosittelen käyttämään WEP. selausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073586Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133376Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä732549Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92175Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling512055Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.81904Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue411717- 901591
- 721153
- 741140