selällään nukkuminen

heips!! Aina puhutaan että tässä vaiheessa paras nukkumaasento olisi jommalla kummalla kyljellä mutta itse saan parhaiten nukuttua kuitenkin selin makuulla!
kysyisinkin onko jollain tietoa onko selällään nukkumisesta jotain haittaa vai onko se ihan rakenteellinen juttu mikä hyvä????
6834
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Selällään nukkuessa kohtu saattaa painaa onttolaskimoita, mikä vaikeuttaa veren paluuta sydämeen. Joillakin asento saattaa myös kipeyttää esimerkiksi selkää. Jos asento tuntuu sinusta hyvältä, niin tuskin siitä kovin suurta haittaa ainakaan tällä hetkellä on. Aika usein oma olo on se paras mittari.

Äänestä
  • en nyt halua olla yliäidillinen toisten ihmisten kritisoija, mutta selällään nukkumisesta todellakin voi olla suurempaa haittaa. en halua pelotella ketään mutta aivan kuten jo vastattiin, selällään nukkuminen voi haitata suurestikin verenkiertoa, mutta tämä taas aiheuttaa sen, että jopa sikiön sydämenäänet hidastuvat! tästä syystä selällään nukkumista ei suositella

    Äänestä

  • nukkua selällään kirjoitti:

    en nyt halua olla yliäidillinen toisten ihmisten kritisoija, mutta selällään nukkumisesta todellakin voi olla suurempaa haittaa. en halua pelotella ketään mutta aivan kuten jo vastattiin, selällään nukkuminen voi haitata suurestikin verenkiertoa, mutta tämä taas aiheuttaa sen, että jopa sikiön sydämenäänet hidastuvat! tästä syystä selällään nukkumista ei suositella

    Useimmiten kuitenkin äidin oma olo varoittaa vaihtamaan asentoa tai selällään olo ei yksinkertaisesti tunnu missään vaiheessa hyvältä. Raskauden loppuvaiheessa sikiön paino lisääntyy kovaa vauhtia, jolloin onttolaskimoiden puristumisriski lisääntyy. Eiköhän alkuperäinenkin kysyjä huomaa jossain vaiheessa, että selällään oleminen ei enää tunnu hyvältä.

    Äänestä

  • Medisiinarinna kirjoitti:

    Useimmiten kuitenkin äidin oma olo varoittaa vaihtamaan asentoa tai selällään olo ei yksinkertaisesti tunnu missään vaiheessa hyvältä. Raskauden loppuvaiheessa sikiön paino lisääntyy kovaa vauhtia, jolloin onttolaskimoiden puristumisriski lisääntyy. Eiköhän alkuperäinenkin kysyjä huomaa jossain vaiheessa, että selällään oleminen ei enää tunnu hyvältä.

    aina nukkunut pääosin selälläni, toisen jalka koukussa, enkä edes pysty nukkumaan aina missään muussa asennossa (joskus kyllä onnistuu myös kyljellään, mutta siitäkin usein olen kierähtänyt unissani selälleni). Olen nyt raskausviikolla 35, edelleen nukun samoin kuin aina ennenkin, usein selälläni, toisinaan kyljelläni; en ainakaan ole huomannut mitään probleemia siinä... En toki kiistä, mitä aiemmat kirjoittajat totesivat mahdollisista haitoista, itse en vaan asialle aina mahda mitään.

    Äänestä

Kysyin asiaa joku aika sitten neuvolasta ja minulle sanottiin, että selällään voi nukkua jos hyvältä tuntuu. Oma olo kyllä kertoo, kun on parasta siirtyä toiseen asentoon. Terkkari kyllä epäili, että tuskin pystyn enää kovinkaan kauaa selällään nukkumaan... Nyt on rv 33 menossa ja pikkuhiljaa on alkanut tuntua epämukavalta olla selällään - eli kyllä se alkaa omassa olossa tuntumaan kun on parasta siirtyä kyljelleen...

Äänestä
  • Enää ei onnistu se asento. Omaa vointia olen minäkin
    mittarina pitänyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv.29 kirjoitti:

heips!! Aina puhutaan että tässä vaiheessa paras nukkumaasento olisi jommalla kummalla kyljellä mutta itse saan parhaiten nukuttua kuitenkin selin makuulla!
kysyisinkin onko jollain tietoa onko selällään nukkumisesta jotain haittaa vai onko se ihan rakenteellinen juttu mikä hyvä????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu