Millaiset arvet ohimolohkoleikkauksesta jää? Pitääkö hiuksia ajaa paljonkin pois? Näkyykö arpi?
Olen nuori nainen ja pitkät hiukset. Tuntuu ehkä typerältä kysellä tällaisia, mutta mietityttää...
Olen nuori nainen ja pitkät hiukset. Tuntuu ehkä typerältä kysellä tällaisia, mutta mietityttää...
Vastaukset 8
Vanhimmat
ajellaan leikkausalueelta pois. Minulle tehtiin laparoskopia 80-luvun alussa, kaikki karvat pois toisesta päästä ;)
Kyllähän ne hiuksesi kasvavat takaisin. Ja ajattele positiivisesti: leikkaus tuo apua!
Tsemppiä ja jaksamista sinulle!
Minulla leikattiin ohimolohkoepilepsia. Hiuksia leikattiin korvan yläpuolelta n. kämmenen alueen verran. Kukaan ei huomannut touta kaljua aluetta, koska hiukset jotka oli jätetty peitti alueen täysin. Hiukset kasvoivat yllättävänä nopeasti eikä arpea huomaa hiusten alta ollenkaan. Arpi itsessään on minulla aika pitkä, mutta ei tuota mitään ongelmia.
Sinulla on pitkät hiukset joten ongelmaa ei pitäisi olla sen suhteen että arpi tai edes koko leikkaus alue näkyisi. Itse pidin jakausta sivulla leikkauksen jälkeen, jotta hiusten paksuus näkyisi tasaiselta. Itselläni oli polkkahiukset.
Muistelen kun ekan kerran kuulin leikkauksesta luulin että kaikki hiukset pitää leikata Ei onneksi :)
Meikäläinen leikattiin puolisen vuotta sitten. Ennen leikkausta miesten hiukset ja samanlaiset palatessa (kai sieltä piti jotain hiuksia pois leikata, mutta ei sitä kyllä juuri huomannut). Ei tarvittu mitään sidettä leikkauksen jälkeen (paitsi kotimatkalla) ja tikit poistettiin muutama päivä sairaalastapääsyn jälkeen. Sentin pituisilla hiuksilla voisi arven erottaa, koska se vielä punottaa, mutta parin sentin hiuksilla sitä ei huomaa. Eiköhän sentinkin hiuksia voi vielä tulevaisuudessa pitää ilman plastiikkakirurgin apua. ;) Arpi on ohut (yllätyin), mutta kuitenkin melko pitkä. Ei pitäisi olla mitään hätää, jos on hiemankaan pidemmät hiukset.
niin miten olo on niinkuin yleensä
ennen ja jälkeen leikkauksen.
Sain "vain" poissaoloja (mutta usein) eivätkä ne leikkauksen myötä täysin poistuneet. Kuitenkin vähentyneet huomattavasti... Pelotti hämmästyttävän vähän (ehkä sitä ei itse osannut pelätä). Juttelin lääkärissä leikkauksessa olleen kanssa, hänellä oli ollut jumalaton pääkipu, itsellä taas leukakipu (suu vaikea avata). Aika vaivaton toimenpide minun tapauksessani... Kun ei ollut edes masennusta tai väsymystä, mitä lupailtiin.
Kuinka kauan toipuminen kesti kokonaisuudessaan? Kauanko sait sairauslomaa (jos olet töissä) tai kauanko olit esim. opiskeluista "sivussa"? Kauanko muuten jonotit?
Sairaslomaa antavat 2kk ja lisääkin voi pyytää jos tarvetta on. Itse tunsin vointini jo kuukauden (ellei aiemmin) päästä sellaiseksi, että olisin voinut lähteä vaikka lenkille tai tennistä pelaamaan. En kuitenkaan näin tehnyt, kun lääkäri oli kieltänyt (esimerkiksi painavia esineitä ei saanut nostaa). Varmaankin riippuu paljon fyysisestä kunnosta. Itse en ole mikään ammattiurheilija, mutta kyllä urheilua harrastan kohtuullisesti. Tietysti nuo sairaalakäynnit varmasti katkoisivat opintoja ikävästi, jos osuisivat oikeille hetkille (yksi 5 päivän tutkimus, yksi parin päivän jne.), mutta työssäkäyvää ne eivät niin. Jos kipulääkkeitä joutuu pitkään jatkamaan, niin varmasti olo on aika höperö, tällöin opinnotkin saattavat olla opiskelijalle vaikeita.
Jonotusaikaa en oikein osaa arvioida... Puhuttiin lääkärin kanssa leikkauksesta ja jossain vaiheessa (kuukausia ehkä) sitten tuli postilaatikosta kutsu ensimmäiseen tutkimukseen. Siitä reilu vuosi ja leikkauksessa oltiin.
Siis postilaatikkoon ei tullut kuukausia sitten kutsu vaan siitä lääkärin kanssa keskustelusta muutaman kuukauden päästä. :)