Miten saa flunsan pois.
Minulla on jo pari päivää nenä vuotanut/ollu tukossa.
Aluksi minulla 9oli kurkku kipeä.
Niin kertokaa hyviä vinkkejä flunssan poistamiseski.
Miten saa flunsan pois??
4
896
Vastaukset
- tättäti
parantaa, mutta särkylääkkeet ja -juomat parantavat oloa sekä nenäsumutteet...
Juo paljon (sanotaan, että pitäsi juoda kuumaa, mutta se taitaa olla jo vähän vanha käsite, sillä kuumahan turvottaa limakalvot entisestään ja jos on kova kuume, niin viileä juoma parempi vaihtoehto)
Lepää älä rehki! - mehka
höyryhoidot höyryhengittely... öitä voi helpottaa nukkumalla lämmin haude kasvoilla (esim pyyhe jota on kastettu kuumaan veteen, jossa jotain tuoksua tms.)
Ulkoilu tekee aina hyvää (ei kannata jäädä 4 seinän sisälle pöpöjä ruokkimaan) - estää
syömällä c-vitamiinia ja valkosipulitabletteja (molempia 2-3/pv) jo kun vähäisiä oireita ilmaantuu ja juomalla runsaasti ettei kuume pääse nousemaan. Kurkkua voi kurlata tosi vahvalla suolavedellä, jos on kipeä.
- duhadedä
,,, elimistön kuuluukin sairastaa pari flunssaa,vastustuskyky paranee ja ne pahemmat pöpöt ei pääse iskemään..
elikkäs nuha lähtee nus,, eiku niistämällä ja yskä yskimällä!
aaaaaaatttsssiuuuuhhhh!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006484
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303873törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283260Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3761774- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471023Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879