Onko ehdotuksia? SDP voisi lahjoittaa parhaaasta ideasta jäsenmaksusta vapaan jäsenyyden!
Keksitään SDP:lle uusi nimi !!!
Lauri Leskenlehti
13451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Miten olisi Kansanpuolue? Kyllä sosialidemokraateissa on jäljellä myös muutamia ihmisiäkin kaikkien kokoomuslaisten pyrkyreiden ja tannerilais-lipposlaiten äärioikeistodemareinkin keskellä!
Miten olisi Mäntit r.p.? Se sopisi hyvin suomalaiseen kolmiodraamaan: Juntit (Suomen Keskusta), Mäntit (SDP) ja Ahneet (Kansallinen Kokoomus)!
Miten olisi Hyödylliset idiootit r.p.?
Yhdysvaltain demokraattisen puolueen tunnus on aasi, siinä missä republikaanisen on elefantti.
Yhdysvaltain demokraattisen puolueen tunnus on aasi, siinä missä republikaanisen on elefantti.
SDP:n puheenjohtaja Paavo Lipposella on selkeä linja: the coalition of the willing eli halukkaiden (sota)koalitio.
Kyllä Sota-Paavo tiesi oikein! SDP:n nimen muuttaminen Halukkaiden koalitioksi vastaisi täysin uutta puolustusselonteko ja sotasosialidemokraattista peruslinjaa: rautaa rajalle ja raja Kabuliin.
Irlannin tasavaltalaisarmeijan parlamentaarisen siiven nimi on Sinn Fein (Meidän asiamme).
Koska SDP on luokkataistelijärjestö SAK:n parlamenteerinen siipi ja jäävuoren huippu sekä poliittinen keulakuva, sopisi tämä osoittaa myös nimessä.
Heinäluoma ja "Pilatov" pilasivat puolueen maineen aika perusteellisesti. Nimenmuutos ei siten auta muuta kuin alamäen lisääntymistä.
Keksityt kansan narutusyritykset on helppo unohtaa keksijöidenkin taholla. Kun asioita yritetään saada oikealle tolalle, se voi koekettaa joitakin asioita myös kipeästi.
Tiedoksi vaan älyköille ja ruudin keksijöille; käännymme puoleenne, jos tarvitsemme apua. Saatte aivan vapaasti kesiä vaikka USA:lle uuden nimen. Sitäkään tuskin päätetään tällä palstalla, jos ette satu tietämään.
Jatkakaa vain pahan olonne purkamista- se mahdollisesti helpottaa, tai sitten ei.
"Sosiaalidemokraattinen puolue" on hyvä ja toimiva nimi puolueelle, joka pystyy toiminnassaan ajan realiteettien mukaisesti kilpailemaan suosiosta painottaen tuloksellisesti sekä sosiaalisuutta että demokratiaa, tasapainoisesti.
Suomessa ei juuri nyt ole nimelle sopivaa kantajaa. SDP:n käskijäksi osoittautunut SAK:n keskuskomitean korkeasti palkattu, etuoikeutettu eliitti komensi SDP:n entisen valtionvarainministerin pesemään SAK:n puhtaaksi sen asenteellisesti vilpittömän mainoskampanjan SDP:n vaalimenestykselle aiheuttamasta vaikutuksesta. Siis entisen valtionvarainministerin, joka myös henkilönä lukeutuu kuitenkin tavallisen rahvaan mieleisimpiin SDP-vaikuttajiin. Voi olla, että jatkossa SDP:n johdossa ei ole kuin SAK-yhteensopivia tottelijoita.
ois kaikkein paras nimi sossuille
TYÖNTEKIJÖITEN KUSETTAJAT.
Suomen punaniskat.