olen melko tietämätön, kutsunnoissa kävin viimekeväänä, ja kontiorantaan lykkäsivät ensi tammikuussa alkanee.
B-miehenä mennään mm. ihottuman takia.
Haluaisin vain kovasti mekaanikoksi kuljetuspuolelle ja mieluisasti joko traktori tai metsäkoneasentajaksi (jehuthan ovat periaatteessa metsäkoneita).
Ehdotin sitä siellä kutsunnoissa, mutta vain hymähtivät, ja sanoivat että se toive pitää esittää joskus myöhemmin paikan päällä.
Olen käynyt koulut, että kykenen jotenkuten mekaanikon töihin ja traktoreista/metsäkoneista jo aikaslailla kokemusta. Liekkö miten sitten niitä konemekaanikon paikkoja kuljetuspuolella, vai liekkö ollenkaan. Pääseeköhän sinne? Minne se toive siellä intissä pitää ilmoittaa, ja milloin.
Monet puhuneet ettei pääse varsinkaan sinne toivehommiin.
Mites kun tuo amk:kin alkaa, ja pitäisi päästä mahd. lyhyellä ajalla, jottei koulu kärsi. voiko päästä kuljetuspuolella 6kk?
Miten lie muuten tuon alokasajan pärjääminen, kun ihottuma on paha varsinkin kastuessaan... kait siellä voi kieltäytyä jos ei kertakaikkiaan terveys anna periksi?
ja pyytäisin asiallista kommenttia, lisäksi ihan perusteellinen kertomus miten siellä ne alokasajat ja muut menee...
mekaanikoksi
2
3001
Vastaukset
Voit kertoa ongelmistasi ihottuman suhteen lääkärille heti palvelukseenastumistarkastuksessa, mutta jos saat esimerkiksi vapautuksen ulkopalvelusta se käytännössä vesittää kaikki mekaanikkohaaveet. Puolustusvoimien mekaanikko ei tee hommia pelkästään hallissa, vaan rymyää sekä yöpyy metsissä korjaten ja huoltaen metsissä olevia rakkineita.
Toiveet erikoistumisesta esitetään alokasajan lopulla, kuuden kuukauden palvelusaika on käytännössä mahdollista vain nurmiporille, jotka eivät pitempää koulutusaikaa tarvitsekaan.
Itse hakisin vapautusta rauhanajan palveluksesta, mitä armeija tekee miehellä, joka ei saa kastua?- näin..
Meillä ainakin Vekaranjärvellä oli komppaniassa enemmänkin bemareita joille sit annettiin vaihtoehtoja mihin mennä.. Vaihtoehtoja mm. polkupyörämekaanikko, tarvikevarastoon tai autohalleille. itse saatiin vaikuttaa ja sopia muitten bemareitetn kanssa mihin mentiin.. Itse veikkaan että joudut kirjuriksi koska et saa kastua..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315926- 393892
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833333- 122798
- 292252
- 122217
- 1621916
- 191572
- 1051372
- 251283