tunteet sanoiksi

mies_yksin_kotona

Aloitin itseni vieraannuttamisen muista ihmisistä ylä-asteelle siirtyessäni. Peruskoulun päätyttyä minulla ei enää ollut ystäviä, seuraavat pari vuotta meni neljän seinän sisäällä isäni luona. Perheeni huolestui apaattisuudestani ja järjestivät minut 17-vuotiaana psykiatriselle osastolle tutkintajaksolle. Pari viikkoa venähti puoleksi vuodeksi. Sieltä siirryin vuodeksi tukikotiin, ja edelleen itsenäiseen asumiseen 19 vuotiaana. Nyt 22-vuotiaana nuorena miehenä pidän itseäni erakkona. Saattaa mennä useita viikkoja ilman että puhun sanakaan kenellekkään lukuun ottamatta satunnaista "ei" sanaa kaupan kassan kysyessä onko minulla bonuskorttia. Joku perheenjäsenistäni soittaa joskus kysyäkseen vointiani ja sanoakseen, että voisin soittaa, tai tulla käymään joskus, mitä en ikinä tee.

Haluan kokea ystävyyden ja rakkauden, yhteyden toiseen ihmiseen.

Miltä tuntuu tehdä toinen toinen hyvälle tuulelle? Nauraa yhdessä? Rakastaa?

Haluan fyysisen kontaktin. Miltä tuntuu halata ja tulla halatuksi, miltä suudella ja tulla suudelluksi?


...En oikein tiedä miksi päätin tänne tätä kirjoittaa. tuntui että pitää pukea sanoiksi miltä tuntuu.

On yksinäinen olo.

5

925

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en ole erakko, vielä ainakaan. olen oikein sosiaalinen sekopää, mut silti, voi kun olen yksinäinen. bussissakin meinasi itku tulla ku mietti vaan sitä tyhjään kotiin menemistä. omaa syytä tavallaan kun olen tunnevammainen. ulkonäköä olisi ja luonnekkin on kiva, ihailijoita riittää, mut en tunne mitään, yritän ja yritän, mut ei..

      • olet vain

        liian itsetietoinen itsestäsi.kirjoitit että ulkonäköä on ja ihailijoita riittää,ehkä olet tullut liian ylpeäksi etkä näin anna mahdollisuutta ihailijoille koska vaadit kumppanilta liikaa.kenties samoja ominaisuuksia joita itselläsi on.onko ulkonäöllä sitten niin kovasti merkitystä jos luonnetta riittää?toki se aluksi on hieman tärkeää mutta menettää merkityksensä sitten kuitenkin kun toisen upeaan persoonallisuuteen rakastuu.

        en tällä kommentilla halua loukata enkä vähätellä sinua.


    • 123455566567

      Miten niin et puhu kenellekään? Etkö käy töissä? Koulussa? Harrastuksissa? Jos et, nii noita kautta ainakin pääsisi kosketuksiin muiden kanssa. Sosiaaliset taitosi varmaan ovat "hieman" jäljessä mutta kannattaisi ehkä aloittaa jostain, kuinka pienestä tahansa, vaikka naapurin moikkaamisesta.

      • mies_yksin_kotona

        "Miten niin et puhu kenellekään? Etkö käy töissä? Koulussa? Harrastuksissa?"

        Töihin en ole edes yrittänyt, tulen toimeen äitini jättämällä perinnöllä luultavasti vielä muutaman vuoden. Kouluun en halua, koska peruskoulusta jäi karvaita kokemuksia.

        olen unelmoinut aloittaa puhtaalta pöydältä ja muuttaa pääkaupunkiseudulle (tällä hetkellä asun jyväskylässä), hankkia työn ja harrastuksen tai useamman. Täällä ei olisi mitään taakse katsottavaa. Mutta henkinen kynnys "aktivoitumiseen" tuntuu ylitsepääsemättömältä, mutta silti, ehkä joskus...


    • sosiaalisen

      kanssakäymisen vaikka perheenjäsenistäsi. Ilmeisesti olet puheväleissä heidän kanssaan. Sinun pitää vähä vähältä taas päästä ihmisten pariin ja avautua. Muuten on aika vaikeaa voida kokea ystävyyttä tai rakkautta. Miksi vieraannutit itsesi ihmisistä yläasteelle siirtyessäsi? Ymmärrän kyllä, että se on pahin ikä, itselleni yläaste on ollut painajaismainen kokemus. Yksin ei ole hyvä olla, joten lähde pois neljän seinän sisältä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4964
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe