testiin olen menossa, mutta kysympä silti: kun on harrastanut suojaamatonta seksiä, mutta hommat loppui aika lyhyeen eli mies ei lauennut sisään, niin onko kuinka todennäköistä että hiv olisi tarttunut? jos miehellä se tauti siis olisi..
HIV:stä..
typerys.
51427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
varma, tarttuuko hiv limakalvokontaktissa kuten esim. kondylooma vai pelkästään eritteiden välityksellä. Jos limakalvon ovat rikki, niin silloin on aina suurempi riski. Mutta vaikka mies ei lauennutkaan, niin peniksen kärjestä tulee silti eritettä, joten olet voinut saada tartunnan vaikka laukeamista ei olisi tapahtunutkaan!
Mutta testi varmistaa asian. Muistathan, että tulee kulua vähintään kolme kuukautta, mielellään puoli vuottakin, seksikontaktista ennen kuin hiv-testi on täysin luotettava.
pienet, eli alle prosentin luokkaa. Kun kukaan ei kuitenkaan osaa tarkalleen sanoa, niin pyöristetään sun tappioksi ylöspäin ja vastataan 1%. ja tämä silloin KUN kumppanilla on se hiv. testiin 3 kk päästä jos on huolia. syytä huolestumiseen kuitenkaan ei ole. jos kumppani on tiedossa ja tavoitettavissa, puheyhteys toimii jne. niin pyydä hänet testiin - saat vastauksen nopeammin. toisaalta jos ko. henkilöön ei voi mitenkään luottaa, ts. hän ei suostu asiasta edes puhumaan ja sanoo "ei mulla mitään tauteja oo!" niin sitten oma testi 3kk päästä.
mielestäni on muuten aika mulkkua toimintaa tuo edellä kirjoittamani. jos joku kumppani mulle sanoisi, että kaduttaa suojaamaton seksi ja nyt pelottaa, voisinko käydä testissä jne. niin on se mielestäni todella röyhkeää alkaa toista siitä moittimaan. onko se muka paras vaihtoehto että kukaan ei tiedä statustaan ja taudit sen kun leviää?
tapahtuneesta on jo melkein kaksi vuotta, joten niin kauan olen asiaa lykännyt. kiitos vastauksista, huomenna olen menossa testiin.
ollu jotai oireita? jos niin mitä? miksi päätit mennä?
oman mielenrauhan takia haluan testiin mennä. olen jo pitkään panikoinut tätä asiaa ja tuntuu, että kaikki pienet flunssatkin jotka olen parin vuoden aikana sairastanut johtuvat hiv:stä. joten aika luulotautinen tässä alkaa jo olla.
herpes mulla on nykyään aika usein ja luin, että sekin saattaa olla yksi taudin oireista.
no kuitenkin..tänään kävin testissä ja tulokset tulee varmaan jo perjantaina.