Olen käyttänyt n. 3 kk Cipralexia. Se aiheuttaa mulla väsymystä ja oksettavan olon. Purkin kyljessä lukee että ota aamulla, tuli mieleeni että voiko lääkkeen ottaa illalla jospa tuo huono olo menisi yöllä ohi ?
Voiko Ciprelexin ottaa
illalla ?
5765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mulla on sama lääke ja aiheuttaa mysö mulle väsymystä. kysyin asiaa lääkäriltäni ja kuulemma aivan hyvin voi ottaa illalla. kannattaa kuitenkin siirtyä muutaman päivän aikana uuteen aikaan.
Voit ottaa lääkkeen iltaisin. Itse olen jo 4 kk ottanut Cipralexin iltaisin ja silti olen täysin apaattinen ja väsynyt ja kiloja kertynyt. Lääke onkin nyt sitten menossa vaihtoon. Olen jo kolmatta päivää ilman lääkitystä ja olen tänään saanut enemmän kotitöitä tehtyä kuin kuukaudessa Cipran aikana.
Outoa että sinulla paha olo jatkuu vielä 3 kuukauden käytön jälkeen. Noiden oireiden pitäisi mennä ohi ensimmäisen parin viikon jälkeen. Kannattaisi keskustella lääkärin kanssa mahdollisesta lääkkeen vaihdosta!
Mainitsin kyllä lääkärille huonosta olosta mutta hän ei ottanut siihen mitään kantaa. Taitaa olla paras vaihtaa lääkäriä ja todennäköisesti myös lääkettä. Nämä lääkärissäkäynnit ja lääkkeet maksavat vain niin tuhottomasti, en tiedä voisko asiasta puhua työterveyshuollossa vai vaatiiko se yksityisen ts. psykiatrin ?
Ei siihen mitään erikoislääkäriä tarvita.