Mielestäni uskomatonta

Huollatin Hyundai Getz'in 30 000 km:n huollon muualla kuin merkkiliikkeellä.
Mutta olen lähdössä pitkälle reissulle ja ajattelin tarkistuttaa merkkiliikkeessä venttiilien välykset.
Mutta voi jumalauta mikä hinta?Uuden venttiilikannen tiivisteen kanssa hinta oli yli 100€.
Mielestäni täysin moraalitonta toimintaa!!!!!!
No tarkistutin samassa paikassa missä oli 30 000km:n huollossa.Ja kaikki oli ok.

Olisin kiinnostunut kuulemaan teiltä myös kommentteja,onko hinta ok????Vai olenko minä
Roope Ankka?
84732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minkä takia tarkastuttaa venttiilivälykset 30tkm kohdalla? Ja oliko tässä toisessa liikkeessä ilmainen?

Äänestä
  • Ensimmäiseksi:30 000km:n huolto-ohjelmaan kuuluu
    venttiilien säätö.
    Toiseksi:Olen skeptikko, joten tarkistutin venttiilien säädöt kun tunsin mielessäni olevan siihen tarvetta.
    Kolmanneksi:Kyseisessä liikkeessä jossa huollatin 30 000km:n määräaikaishuollon,maksoi öljysuodattimen kanssa koko huolto 87,00€.
    Itse ostin sitten erikseen:Öljyt,ilmantoinnin suodattimet,(2kpl)venttiilikopan kannentiivisteen.
    Lisämainintana vielä,että myös ohjausyksikön tarkistus kuului samaan hintaan.(Raportti mukaan.)
    Hinta kohdallaan,jos verrataan pelkkään venttiilien tarkistukseen merkkiliikkeessä.

    Äänestä

Taavi-Ankka jos huollatat autosi ensin halvassa paikassa ja sitten et kuitenkaan luota sen tekemään työhön.
Rahallako ajatelit rauhoittaa epäilyksesi?

Äänestä
  • Taavi tai vastaava?Mutta itse kyllä selvitän tässä
    hullussa maailman touhussa yleensä asiat perusteel-
    lisesti.Sama tilanne autohuollon kohdalla.Aina kan-
    nattaa kilpailuttaa hinnat.Jo myös sen takia,että
    se on kuluttajien edunmukaista.
    Mitä tulee työnlaatuun autohuoltojen kohdalla,aina
    kun on aihetta epäillä esimerkiksi työnlaatua,niin
    tietenkin epäilen ja selvitän mahdollisen asian.
    Meidän kaikkien täytyy muistaa,että ihminen tekee
    inhimillisiä erehdyksiä.
    Samoin myös autohuoltamot/korjaamot.
    Minun ja varmaan ketjunaloittajankin mieli varmaan
    rauhoittuu,kun asia on ok.Oli se tarpeellista tai ei.
    Eli,jos minulla on aihetta epäilyyn,niin silloin
    asia selvitetään.Yksinkertaista ja helppoa.

    Tällaiset keskustelupalstat ovat juuri yksi sel-
    lainen foorumi,missä voi esittää epätietoisuutta
    herättäviin asioihin kysymyksiä.
    Siksi täällä varmaan olet myös sinä.
    Täytyy muistaa jälleen sellainen asia,että on
    aina olemassa:SYY ja SEURAUS.Tällä palstalla
    vierailevilla on jokaisella edellä mainitut kriteerit.
    YKSINKERTAISTA ja HELPPOA.

    Äänestä

HOHOHO EN tajuu miks venttilit tarkistaa..ET taida tajuta autoista mitän,,,,,,ventiilit on hydraulisesti säätyvät sis automaattisesti välys aina jos kuluu...itse oo ajanut gezillä 80000km ei m itä vikaa ei kalkata ei kilise.....TURHASTA MAKSAA....Huollon oo tehnyt muualla ku merkki ja on maksanut öljyinen 45-70e...yksi just sanoo että makso 200 e huolto tossa edellisessä kommentisssa maahantuojalla>

Äänestä
  • 1.1 LITRAISESSA moottorissa on säädettävät venttiilit eikä hydrauliset kuten 1.3l, 1.4l, 1.5l dieselissä ja 1.6litraisissa moottoreissa. 30000 huoltoon kuuluu 1.1 litraisessa moottorissa venttiilin välysten tarkastus ja säätö tarvittaessa, KOSKIEN GETZiä.

    Äänestä

  • asentaja 69 kirjoitti:

    1.1 LITRAISESSA moottorissa on säädettävät venttiilit eikä hydrauliset kuten 1.3l, 1.4l, 1.5l dieselissä ja 1.6litraisissa moottoreissa. 30000 huoltoon kuuluu 1.1 litraisessa moottorissa venttiilin välysten tarkastus ja säätö tarvittaessa, KOSKIEN GETZiä.

    Kyllähän pelkän öljynvaihdon saa nyrkkipajasta halvalla. Muut huoltoon kuuluvat työt joutuu teettämään merkkiliikkeessä, niin eipä siinä järkeä ole. Valitsee lähistöltä edullisimman merkkihuollon ja vie sinne, niin saa vuoden taas olla huoleti muutaman kympin takia ei viitsi päätään vaivata.

    Äänestä

Kyllä ainakin siitä riippuu minkälaisessa piilossa tuo venttiilikannen tiiviste on. Esim. Renault Twingoissa saattaa joutua purkamaan pakosarjasta lähtien nippeleitä, koska pakosarja on tuossa Rellussa kiinni itse kopassa kahdella pultilla. Olisiko jotenkin näin vaikeasti myös tuossa Getzissä?

Todennäköisesti huoltotyöhön on muutenkin varattu 2h työtä. Kyllä tuo ihan normaalilta taksalta vaikuttaa jos herrat huoltoliikkeessä on joutunu puol konetta purkamaan ennen kuin saa itse työtä tehtyä. Ei se halpaa ole montaa tuntia autoa kahtella korjaamolla/huoltoliikkeessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahastamista. kirjoitti:

Huollatin Hyundai Getz'in 30 000 km:n huollon muualla kuin merkkiliikkeellä.
Mutta olen lähdössä pitkälle reissulle ja ajattelin tarkistuttaa merkkiliikkeessä venttiilien välykset.
Mutta voi jumalauta mikä hinta?Uuden venttiilikannen tiivisteen kanssa hinta oli yli 100€.
Mielestäni täysin moraalitonta toimintaa!!!!!!
No tarkistutin samassa paikassa missä oli 30 000km:n huollossa.Ja kaikki oli ok.

Olisin kiinnostunut kuulemaan teiltä myös kommentteja,onko hinta ok????Vai olenko minä
Roope Ankka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu