öljypoltin vaihtoon?

öljykattila vm 79 ja poltin ilmeisesti 69
hillot ei nyt riittäis koko remppaan mut öljyä menee n 4000 l/vuosi 166 neliön lämpöön. jotain pitäs tehdä auttaisko esim pelkän polttimen vaihto ja paljon tulis maksaa näppituntumal?
4884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

auttaa, kattila on se suurempi tuhlari.

Äänestä

ja polttimessa hyötysuhteet ovat niin pieniä,suosittelen uuden kattilan ja polttimen vaihtoa.Vanhassa kattilassasi on hyötysuhde noin 60%,kun taas uuden kattilan on 92-96%.Poltin mikä sinulla on taas on ilman esilämmitys vastusta joka kasvattaa öljyn kulutusta,kun taas uusissa polttimissa se on.Öljyn säästösi pieninee ainakin 1500 litraa.Väitän näin!

Äänestä

Vaihdatin itse vuosi sitten polttimen. Uusi poltin työt päälle teki yhteensä tonnin. Ja töiden osuudesta saa toki kotitalousvähennyksen.

Äänestä
  • kattilan, polttimen, öljysäiliön työt
    4500€.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämättömyydessään kirjoitti:

öljykattila vm 79 ja poltin ilmeisesti 69
hillot ei nyt riittäis koko remppaan mut öljyä menee n 4000 l/vuosi 166 neliön lämpöön. jotain pitäs tehdä auttaisko esim pelkän polttimen vaihto ja paljon tulis maksaa näppituntumal?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu