Pihasyreeni ja nurmikko

Mummeli2

Pitääkö pihasyreenin kasvuympäristä pitää ihan puhtaana nurmikosta, näin neuvottiin yhdessä puutarhakirjassa. Miten laajalta alueelta pitää nurmikko pitää poissa juurelta?

3

887

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hortsukka

      Hei! Et kertonut onko kyseessä uusi istutus, jos olet taimia istuttamassa niin taimen koosta riippuu, ehkäpä noin läpimitaltaan 60 cm alue jätetään mullokselle taimen ympärille, johon voi halutessaan laittaa katteen, jottei ilmalevintäiset rikikakasvien siemenet heti siihen juurru. Jos taas on vanha syreeni, niin tuskin kannattaa alkaa raapia mullokselle sen juuristoaluetta, kyllä se jo pärjää nurmikolle kilpailussa ravinteista, valosta ja vedestä!

    • Mummeli2

      Istutus on vanha ja pidetty tähän asti puhtaana. Mietin vain kärsiikö syreenit, jos päästän nurmikon leviämään juuristolle?

      • mulloksella

        Syreeniaita uudistuu tekemällä juurivesoja. Jos antaa nurmikon levitä ihan juuristoalueelle, luulisin, että pienet hennot vesat häviävät taistelun elintilasta, ravinteista jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      31
      1192
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      963
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      614
      916
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      676
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe