Vistassa valokuvat liian tummia

Mikähän minulla on asetuksissa vikana. kun siirrän kamerastani kuvat tietokoneen kansioon näyttävät katselukuvat siellä huomattavan paljon tummemmilta ja epäselvilta kuin kameran näytössä. Kun katselen diakuvana niitä, ovat kuvat paljon vaaleampia ja selkeämpiä. Minulla on Vista käyttöjärjestelmä, joten käytän Vistan omaa ohjelmaa kuvien siirtoon tietokoneelle.
4359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tietokoneen näyttö on lähes aina poskellaan, mutta vikaa voi olla kamerassakin.
Katso histogrammista onko kuva oikein valottunut.
Jos luotat näyttöön niin pieleen meni.
Jos nämäkin on tummia on näyttö säädettävä.
http://r0k.us/graphics/kodak/

Äänestä
  • Kiitos viestistäsi. Kun katson yleensä internettiä näytöltä niin kuvat eivät ole tummia. Minulla on myös ladattuna Canonin ZoomBrowser-ohjelma, jossa kuvat ovat huomattavasti vaaleampia ja kirkkaampia.

    Äänestä

  • kansiossa kirjoitti:

    Kiitos viestistäsi. Kun katson yleensä internettiä näytöltä niin kuvat eivät ole tummia. Minulla on myös ladattuna Canonin ZoomBrowser-ohjelma, jossa kuvat ovat huomattavasti vaaleampia ja kirkkaampia.

    Et kertonut mimmonen kone sulla on. Esim, litteässä näytössä kuvat saattavat näyttää tummilta jos katsoo näyttöä liian alhaalta tai liian ylhäältä.

    Äänestä

Hyvänen aika, ethän sinä voi verrata kansion esikatselukuvien värejä/kirkkautta ja kameran näytön kuvaan..??? Kääntäen, tottakai dia-esityksessä kuvat ovat kirkkaampia ja värikkäämpiä kuin esikatselussa!

Kameroiden näytöissähän on yleisesti ottaen aivan mauttoman kirkkaat näytöt. Se johtuu siitä että kuvien esitarkastelu kamerasta käsin olisi mahdollisimman selkeää. Värit ja valoisuus ovat kuitenkin aivan epätodellisia todelliseen valotukseen nähden.

Esikatselukuvat ovat lisäksi kooltaan ehkä n. 10kt kokoisia, kun kamerassa selaat täyskokoisia, ehkä 1-3 Mt kokoisia kuvia.

t. -S-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kansiossa kirjoitti:

Mikähän minulla on asetuksissa vikana. kun siirrän kamerastani kuvat tietokoneen kansioon näyttävät katselukuvat siellä huomattavan paljon tummemmilta ja epäselvilta kuin kameran näytössä. Kun katselen diakuvana niitä, ovat kuvat paljon vaaleampia ja selkeämpiä. Minulla on Vista käyttöjärjestelmä, joten käytän Vistan omaa ohjelmaa kuvien siirtoon tietokoneelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu