ollaan lähdössä sousseen lomalle ja nyt kiinnostaisikin tietää nähtävyyksistä: vesipuistoista, ostareista ja eläintarhoista, kulttuurikohteista jne. jonne voisi suunnistaa ilman matkatoimiston järjestämää retkeä. mitkä olisivat ns. nähtävyyksiä ja vierailemisen arvoisia kohteita??
nähtävyyksiä/kohteita soussen lähellä
ee13e112e12
5884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siellä ei ole kyllä yhtikäsmitään nähtävyyksiä.
Ei ole vesipuistoja, lähin ostari on pääkaupungissa
Tunisissa, samoin eläintarha on Friguiassa Tunisin
eteläpuolella.
Kannattaisi mennä Hammametiin jonka pohjoispuolella
ne kaikki nähtävyydet on.
Kyllä Soussessa on paljon nähtävää. Vesipuisto Acqua Park on Port el Kantaouissa, avoinna toukokuusta lokakuun loppuun. Kantaouissa on myös huvivenesatama, jossa on pieni huvipuisto sekä paljon ravintoloita ja kauppoja. Todella viihtyisä alue.
Eläintarhaan, Friguiaan, pääsee näppärästi junalla, eikä hinta päätä huimaa :)Keskustasta löydät Medinan l. vanhan kaupungin, josta löytyy paljon historiallisia nähtävyyksiä, hieman keskustan ulkopuolelta löytyy katakombit, sekä UPEA nykytaiteen museo Dar am Taieb.
Kaksi ihan uutukaista ostoskeskusta löytyy keskustasta, Tej Marhaba ostoskeskus sekä Slim Center, hieman koekustan ulkopuolelta hieman halvempi Escapade. Joten ei muuta kuin tervetuloa Sousseen!
omatoimi matka el jemiin.Sieltä löytyy hyvin säilynyt historiallunen amfiteatteri,joka on upea nähtävyys. Ei kannata jättää käymättä siellä' jos sousseen menee. Päivä retkenä helppo ja edullinenkin kohde.Pidätte varmasti paikasta!
onko siellä jossain joku sukellusvene juttu? olin joskus lukevinaan jostain lehdestä että olis joku sukellusvene juttu?
Suosittelen ehdottomasti El Jemin amfiteatterin raunioita. Upea paikka. Menimme sinne Soussesta junalla (paikalliset kutsuvat metroksi) ja matka kestää noin tunteroisen verran ja maksaa muistaakseni noin 9 dinaaria ykkösluokassa meno-paluu. Kulkeminen oli helppoa ja vaivatonta, kannattaa käydä :)