Mitä oireita?

Ilmassa leijuu

Miten lapsenne oireili, ennen kuin aloitte huolestua mahdollisesta adhd:sta tai muusta häiriöstä?

Erityisesti mua kiinnostaa oireet ennen eskari/kouluikää.

Kiitos.

3

1570

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitotäti

      Työskentelen pienten lasten (alle kouluikä)kanssa ja kirjaamme ylös kaikki huomioitavat asiat.

      Tässä listaa niiden lasten huomioista joilla on todettu ADD tai ADHD,(osalla jo meille tullessa, osalla tutkimuksiin menty huomioiden perusteella ja saatu diagnoosi):
      * hakee jatkuvasti huomiota (hyvällä tai pahalla)
      * viihtyy yksikseen tai pienempien ryhmäläisten kanssa
      * ei pysty keskittymään kunnolla (esim kuuntelemaan satua, ei jaksa pelata peliä loppuun, värittää koko kuvaa)
      * todella vilkas, ei jaksa olla paikoillaan
      * suuttuu helposti pienistäkin asioista, uhmakas
      * puhuu kovalla äänellä silloinkin kun ei saisi puhua. Puhetulva on valtava, ei osaa rajoittaa
      * jos rutiinit muuttuu, ei pysty toimimaan uusien ohjeiden mukaan.

      Tässä jotakin, toivottavasti auttoi ede vähän.
      Hyvää jatkoa teille!

      • ja..

        ja ylivilkkautta aiheuttaa myös,

        "Keinotekoiset väriaineet lisäävät lasten ylivilkkautta

        Keinotekoiset väriaineet ja säilöntäaineena käytetty natriumbentsonaatti lisäävät 3 - 9 -vuotiaiden lasten hyperaktiivista käyttäytymistä, todistaa Englannissa tehty kaksoissokkokoe.
        http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/id69097.html


    • Annio

      Meillä asia oikeastaan on ollut aina tiedossa, nyt se sai nimen neuvolapsykologin tutkimusten jälkeen. Poika on älykäs, kaikki psykologin teettämät tehtävät sujuivat normaalin ylätasolla.

      Mutta se keskittyminen ja hallitsemattomat vihanpuuskat. Niitä oli jo alle yhden vuoden ikää. Päiväkodissa sai raivareita, jonka syy saattoi olla kovin pieni yksityiskohta. Suuressa ryhmässä ryhtyy ei kuuntele mitään vaan alkaa vierustoveria yllyttää, kevätjuhlissa ei poikaa voinut ottaa harjoituksiin, koska pisti aina ranttaliksi. Itse juhlissa järjesti oman shown huutelemalla ja juoksemalla pitkin poikin. Saattaa myös tapella toisten lasten kanssa ihan nyrkein, jos ei asiat suju.

      Nyt on eskarivuosi ja neuvolapsykologin ohjeiden ja iän myötä on asiat helpottuneet. Nyt tiedämme, miten pojan kanssa on oltava. Ja se negatiivinen palaute, sillä on tärkeä rooli. Usein lapseen hermostuu ja hän saa kuulla kunniansa kuinka hän 'aina sitää' ja 'ei koskaan'. Myönnän, syyllinen, mutta en enää. Lasta pitää kehua pienistäkin asioista ja tulevista tapahtumista pitää puhua etukäteen, mitään yllättävää rutiineihin ei saisi tulla, on tärkeää, että asiat sujuvat samaa rataa. Meillä on mm. sellainen hauska juttu, että lapsi ei voi pukea paitaa koskaan ennen housuja, eikä riisua housuja, jos on paita päällä...

      Ja asiasta toiseen siirtyminen, jos on jotain kesken, sen kohta tapahtuva lopetus on kerrottava ajoissa, sillä lasta ei hoputeta, jos on päättänyt tehdä homman loppuun.

      Eskarivuonna lapset kypsyvät kovasti ja hyvin on alkanut meidänkin pojan syksy. Hepuleita tulee harvoin ja uskon, että siihen on myös syynä se, että yritän oikein pinnistellä, että annan positiivista palautetta usein, negatiivisen muutan sellaiseksi, että 'nyt meni näin, mietitään, miten sujuisi paremmin ensi kerralla'. Päiväkodin olemisesta en ole vielä tarkka tietoa, keskusteluhetki on tuossa parin viikon päästä. Kouluun menee normaalisti ekalle luokalle ensi syksynä, sen jo tiedän, mutta meneekö ensin starttiluokalle, se on vielä avoin kysymys. Toimintaterapiaa on käynyt aikaisemmin ja sitä varmaan tulee nyt tämän vuoden aikakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      871
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      838
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      726
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      690
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      574
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      549
    8. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      543
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      506
    Aihe