Onkos jollakin tietoa, että saako XP:n Windowsin asennetut päivitykset (jotka on netin kautta haettu) talteen esim. CD:lle? Eli löytyykö niitä vielä omalta koneelta vai olisiko ne pitänyt ottaa talteen ennen päivitysten asentamista kun on ladattuna koneelle? Windows on suomenkielinen, joten esim. AutoPatcher:kaan ei auta asiaan, kun se on lähinnä eng.kieliselle windowsille suunnattu. Tarkoituksena olisi että uuteen koneeseen asennettavaan XP:hen ei tarvitsisi hakea taas kaikkia päivityksiä netin kautta.
Windowsin päivitykset talteen
XP-2007
5548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei saa suoraan, pitää käyttää muita ohjelmia. tässä yksi http://wud.jcarle.com/
tee kuitenkin ennen asennusta levy, jossa on sp2 ympätty mukaan. vältyt samalla muilta isommilta ongelmilta.
http://www.heise-security.co.uk/articles/80682
Offline update, tolla saa haettua lähes kaikki päivitykset kielestä riippumatta. Tosin sellaiset päivitykset jotka vaatii sen WGAn eli Windows Genuine jutun eli sellaisia on mm. Windows Media Player, se ei ilmeisesti hae. Mutta hakee siis kaikki turvapäivitykset, service packit, patchit ym.
http://wud.jcarle.com/
osaa kyllä eritellä mitkä päivitykset käyvät. Juuri ilmestynyt elokuun wxpsp2x86. Uutuutena Office päivitykset, jotka ovat kielestä riippumattomia.
Kiitän tähän astisista vinkeistä.. Jos jatkossa laittaisi talteen tulevat päivitykset (siis ennen niiden asennusta), niin mihin windows-update tallettaa ko. päivitystiedostot väliaikaisesti koneelle ennen asentamisen aloittamista? Siinä vaiheessa ne voisi
kopsata talteen, mikäli ne on selkokielisinä tiedostoina (tiedostopaketteina)...