Kuinka kauan voi olla syömättä jos nälkä ei tunnu. Söin viímeksi 9h sitten eikä tunnu nälkää. Voiko esim. tapahtua jotain, että aivoverenkierto heikkenee tai muuta pahaa.
Sitte vielä semmonen juttu, että paljonko teessä on energiaa. Siis kupillisessa teetä ilman maitoa/sokeria/hunajaa...? tee pakkauksissa ei lue. Ainakaan meillä...
Kiitos jos joku vastaa :)
Kauanko terveellistä olla syömättä
21
17542
Vastaukset
- takkutukka88
Teessä ei ole yhtään kaloreita ainkaan vielä tähän päivään mennessä jos siihen ei lisää mitään ja tuo 9 tunnin tauko syömisestä ei vaikuta mitenkään... Ei ainakaan minulla ole koskaan vaikuttanut ja olen pienestä asti syöny enemmän tai vähemmän epäsäännöllisesti... Välillä ollu jopa pari päivää niin että on syönyt vain kerran ja muuten ei edes tule nälkä... Joten älä ole huolissasi :)
- vastauksesta.
Kiitos, olen aina pelännyt että aiheutan vielä itselleni jonku aivovaurion tai muun sellaisen :)
Syön aina kouluruokailussa ison lautasellisen parikin leipäämutta kotona syön harvoin. Osaltaan siksi, että olen niin pihi, että ajattelen säästäväni jos en kuluta kotoa ruokia...ja syön koulussa ilmaisenruoan. Ja on se hyvääkin siellä :)
Olenkin miettinyt että ekä siinä teessä ei sitten tosiaan ole yksinkertaisesti mitään. tai se on niin vähäistä, että turhe merkata sitä mihinkään.
kiitos siis - ai ilmaistako?
vastauksesta. kirjoitti:
Kiitos, olen aina pelännyt että aiheutan vielä itselleni jonku aivovaurion tai muun sellaisen :)
Syön aina kouluruokailussa ison lautasellisen parikin leipäämutta kotona syön harvoin. Osaltaan siksi, että olen niin pihi, että ajattelen säästäväni jos en kuluta kotoa ruokia...ja syön koulussa ilmaisenruoan. Ja on se hyvääkin siellä :)
Olenkin miettinyt että ekä siinä teessä ei sitten tosiaan ole yksinkertaisesti mitään. tai se on niin vähäistä, että turhe merkata sitä mihinkään.
kiitos siisei kouluruoka ole suinkaan ilmaista! se maksetaan vanhempiesi veroilla tollo! :O
- aloittaja
ai ilmaistako? kirjoitti:
ei kouluruoka ole suinkaan ilmaista! se maksetaan vanhempiesi veroilla tollo! :O
Tarkoitin lähinnä sitä, että ei siitä tule mulle mitään lisäkustannuksia jos syö koulussa. Saman verran niitä veroja pitää silti maksaa... Tajsitko...? Ja kotona ei jaksa laittaa
- tien....
että ihminen voi paastota kaksikin viikkoa yhteen soittoon. siis ei muuta kuin vettä. uskovaiset harjoittaa sitä, usko tai älä, mut liian useesti sitä ei saa tehä ja syömisen aloittelu tehtäväkin sit varovasti-ei ahmimalla. joten päivän pari syömättömyys ei aiheuta mitään mihinkään. Oon kaks vuotta syöny miten sattuu, päiviä jolloin en syö mitään jne ja oon terve ku pukki. Käsittämätöntä ku ihmiset tääl moisia kyselee. Paastoa kehiin !!!
- -.........-
heinäkuun alussa. sen jälkeen vaan jugurttia ja joitaki hedelmiä. vähän alkaa jo kyllä viimesillä tunneilla töissä heikottaan. muuten olo on hyvä.
- noh....
Paljonko oot sitte laihtunu siitä heinäkuun alusta?!? Jos kokeilis itekki...
- Fleece-karhu
Olen normaalipainoinen ja terve, en siis enää moneen vuoteen ole sairastanut syömishäiriötä.
Jokin aika sitten kävi kuitenkin niin, etten ehtinyt syödä noin kahteentoista tuntiin, vaikka tarkoitus oli. Ensin tuntui vain vähän "tavallisen heikolta", enkä osannut noteerata asiaa sen kummemmin. Yllättäen kuitenkin kroppani päätti että enough, ja pyörryin komiasti lyöden matkalla pääni. Seurauksena onneksi vain naarmu otsaan, hyvin hyvin lievä aivotärähdys sekä hemmetinmoinen nolostuminen. Olen kuitenkin lukenut ihmisistä, jotka ovat pyörtyneet nestehukan/alhaisen verensokerin vuoksi kohtalokkain seurauksiin. Pään kolauttamisen kanssa ei kannata leikkiä, seurauksena voi olla aivovamma, joka onkin sitten elinikäinen seuralainen. - juo vettä
niin syömättä voi olla just niin kauan kun rasvavarastoja kehossa piisaa, eli useiden ihmisten kohdalla monta viikkoa. Ilman vettä ei kuitenkaan kovin montaa päivää elä, ei edes yhtä, jos istuu auringonpaisteessa.
- on terveellistä
olla n. 4 tuntia. Tai ehkä hieman vähemmän.
Sinua ja teitä muita sairaita odottaa tulevaisuudessa erilaiset henkeä uhkaavat tilat, kuten sydänpysähdys. Myös itsemurha kuuluu yleisimpiin anorektikoiden kuolinsyihin.
Eli ala elämään normaalisti, ja jätä teekaloreiden laskeminen, niin huomaat pian olevasi paljon onnellisempi!:)- Nimetön
En ole anorektikko. Enhän. En ole ikinä ajatellut asiaa niin.
Olen normaali(167/51) tykkään vain seurata kaloreita yms ja minulla ei ole suurta ruokahalua... - mitä..
Nimetön kirjoitti:
En ole anorektikko. Enhän. En ole ikinä ajatellut asiaa niin.
Olen normaali(167/51) tykkään vain seurata kaloreita yms ja minulla ei ole suurta ruokahalua...juuri sanoit, on suunnilleen anorektikkojen motto.
Älä ole hölmö ja pilaa elämääsi. Miksi ihailet näitä sairaita, rumia vartaloita? Sinä et saisi laihtua tuosta kiloakaan, ja 9 tuntia syömättä on silkkaa tyhmyyttä. Järki käteen nyt! - tottakai !
mitä.. kirjoitti:
juuri sanoit, on suunnilleen anorektikkojen motto.
Älä ole hölmö ja pilaa elämääsi. Miksi ihailet näitä sairaita, rumia vartaloita? Sinä et saisi laihtua tuosta kiloakaan, ja 9 tuntia syömättä on silkkaa tyhmyyttä. Järki käteen nyt!Tottakai ihminen voi kevyestikkin olla syömättä 14 tuntiakin ! ESIM; kuinkas moni täällä herää öisin syömään???
- Anonyymi
mitä.. kirjoitti:
juuri sanoit, on suunnilleen anorektikkojen motto.
Älä ole hölmö ja pilaa elämääsi. Miksi ihailet näitä sairaita, rumia vartaloita? Sinä et saisi laihtua tuosta kiloakaan, ja 9 tuntia syömättä on silkkaa tyhmyyttä. Järki käteen nyt!Kyllähän esim joskus lomilla saatan itse nukahtaa klo3 ja herätä 14.00 ja viimeisen aterian söin 22.00 on siinä nyt pikkasen enemmän kuin 4h?????
- Semmosta
Siis herranjestas! Itse kun olen ollut hieman yli 40h syömättä, niin tulee pahoinvointi. 9h ei tapahdu mitään. 30h kohdalla tulee yleensä heikotus. Pisin aika, minkä olen ollut syömättä on hieman yli 60h
- Pullukkakeiju
ylipainoa oli reilusti ja vararavinto "riudutettiin" ulos kehosta n. 15kg 52 päivän paastolla, en siis syönyt tai juonut mitään ravintopitoista. Olin hieman alipainoinen kun 52 päivä tuli täyteen, ja saavuttaessani viimeisen paastopäivän rupesin syömään kahdesti päivässä. Ole varovainen, jos olet liian alipainoinen ja paastoat enemmän kuin kerran viikossa, kehosi alkaa käyttämään sydämen lihas- ja rasvavarastoja energianlähteenä, ja seurauksena on kuolema.
- Anonyymi
Tää viestiketju on vanha joo, mutta voitko kertoa lisää tosta paastoamisesta??:)
- hfhfdhfdhfdhhdfhd
Syöminen on monipiippuinen juttu. Paasto voi aiheuttaa maksavaurion. Sitä ei vaan ennakkoon omalla kohdallaan tiedä, kun jokainen on omanlaisensa ennalta testaamattomien geeniyhdistelmien kokoelma. Maksasairaudet ovat yleisiä. Rasvamaksaa on jo pikkulapsilla. Sen voi saada kännäämällä tai syömällä liikaa ja liikaa sokeria. Mutta sellaisen voi saada myös syömättömyydellä. Toki muitakin syitä on (luonaistuotteet, myrkyt, perimä, virukset).
Sopiva ruokarytmi aikuisella ihmisellä on yksilöllistä. Tietyt terveelliset suolistobakteerit tykkäävät, että välillä olisi vähän pidempikin ruokatauko. Mutta toisaalta syömättömyys tuhoaa monia muun lajin hyviä suolistobakteereja. Suoliston terveellä ja monipuolisella bakteerikannalla on yhteyttä mm. diabeteksen, lihavuuden ja masennuksen torjuntaan. Suoliston monipuolinen bakteerikanta edellyttää monipuolista ja terveellistä ruokavaliota. Yksipuolisella ruokavaliolla ei pitkän päälle pärjää.
Maksavaurioon liittyy myös heikentynyt sokerinsieto eli alkava diabetes. Olette varmaan ihmetelleen, miksi toisilla anoreetikoilla veren paastosokerit ovat hämmästyttävän korkeita. Syy voi olla siinä. Jos maksa on jo pettämässä, niin pitäisi syödä pieniä aterioita tiheästi. Maksasairaalla ihmisellä paasto aiheuttaa sen, että elimistö hajottaa omaa lihaskudosta sokeriksi. Eli lihakset kuihtuvat nopeasti pois. Kaikille paasto ei käy.
Itse olen sairastanut hoitamattoman syömishäiriän teini-iässä. Keski-iässä itselläni alkoi veren paastosokerit nousta, vaikka olen koko ikäni ollut pieni ja liikkunutkin. Nykyään koetan pääosin syödä kohtuullisen tiheästi. Välillä koetan pitää vähän pidemmän tauon (muttei paastoa) suoliston bakteereiden vuoksi. - Anonyymi
ei toi oo viel mitään, makaan sairaalassa atm (umpilisäkkeentulehduksen takia) odotan että pääsen leikkaukseen. en saa syödä mitään. en ole syönyt 36h
- Anonyymi
Eiköhän tiputuksessa ole annettu sokeriliuosta, niin ei tarvitse syödä. Ainakin minulla laittoivat sokeritipan kun jouduin kiertämään useamman polin ennen osastolle pääsyä ja koko ajan (15 h) odotin toimenpiteitä.
- Anonyymi
Eiköhän tiputuksen mukana ole mennyt sokeritippa, ettei tarvitse syödä. Minulla ainakin laittoivat sokeritipan kun odottelin toimenpidettä 15 h.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1074957Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744281579- 1921146
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111123Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk181044Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861020Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64931
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826