Vieläkin emmin tankata TB:llä. Se kuului minun VL-vuosien aikaan sellaisiin puoteihin jotka tuli kiertää kaukaa. Mieluumin sitä kurvattiin Essolle jotta taivasosuus säilyisi.
On lukemattomia päähän iskettyjä sääntöjä joihin ei edes aikuinen mieli tunnu vaikuttavan. Taustalla häärii se kasvuvuosien opetus siitä että mikä on sallittua ja mikä on kiellettyä.
Ei minun lapsuudessani tai nuoruudessani VL-piireissä koskaan kysytty, että KOETKO tämän tai tuon asian oikeaksi tai vääräksi. Säännöt oikeasta ja väärästä annettiin ulkoa.
Varmaan paljon on menty parempaan päin, jopa ylikin kun bisnesmiljoonia ja viinin vapautusta voi perätä ilman että joutuu hoidonn uhriksi.
Olisi mukava tietää koetko sinäkin lapsuuden äänen varoittavan jostain tekemisestä jolla ei ole kerrassa mitään tekemistä hyvän omantunnon kanssa.
On lukemattomia päähän iskettyjä sääntöjä joihin ei edes aikuinen mieli tunnu vaikuttavan. Taustalla häärii se kasvuvuosien opetus siitä että mikä on sallittua ja mikä on kiellettyä.
Ei minun lapsuudessani tai nuoruudessani VL-piireissä koskaan kysytty, että KOETKO tämän tai tuon asian oikeaksi tai vääräksi. Säännöt oikeasta ja väärästä annettiin ulkoa.
Varmaan paljon on menty parempaan päin, jopa ylikin kun bisnesmiljoonia ja viinin vapautusta voi perätä ilman että joutuu hoidonn uhriksi.
Olisi mukava tietää koetko sinäkin lapsuuden äänen varoittavan jostain tekemisestä jolla ei ole kerrassa mitään tekemistä hyvän omantunnon kanssa.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Minulla on ollut erittäin vaikeaa hyväksyä muunlainen uskonnonharjoittaminen. Vaikka kyseessä olisi tavallinen ev.lut- meininki, niin heti päässä soi hälytyskellot, jos kirkossa on jotain 'uudempaa' tai 'oudompaa'. Vielä pahempi jos menen muihin kristillisiin tilaisuuksiin.
Pitää oikein järjen kanssa itseä opettaa, että en mittaisi muuta maailmaa vl-lasien kanssa. Kun kuitenkaan en usko niistä näkyvää maisemaa ainoaksi oikeaksi todellisuudeksi.
Tuohon liittyy erityisesti musiikki ja muu toiminta, mikä ei ole pelkkää saarnaa tai seurapuhetta.
Muistan sen irvailun, miten vl:ssa puhuttiin muista uskovaisista ja niiden tekemisistä. Koska 'meille riittää puhdas saarna ja veisuu', muilla on korvasyyhyn mukaan markkinameininki, jotta saataisiin väkeä!
Siitä on ollut pitkä tie mielen vapauteen ja erilaisuuden hyväksymiseen.
ajatellaan vl-piireissä, että olette katkeria, koska tuollaisia kirjoittelette. Ja koska olette katkeria, (ettekä te mene pyytämään vl:ltä anteeksi, että he ovat teitä vastaan rikkoneet), teitä ei tarvitse ottaa todesta.
Toisten uskovien halveksiminen oli tavanomaista. Kyse oli todellakin aidosta halveksinnasta. Muistan kuinka uskovaisena itseään pitävä läheiseni puisteli oikein päätään (kuin olisi pahanmakuista maistellut) puhuessaan ns. viitoslaisista.
On todellakin käsittämätöntä että tuolle lapsuuden äänelle vieläkin toisinaan tuntee luottamusta.
Minut on aivopesty kuten tuhannet muutkin vl-lapset. Kestää kauan toipua. Isän rakkaus on ollut yksi suuri apu. Toinen on olltu kylmä rationaalisuus fundamentalismia kohtaan
vuosienkaan jälkeen vl:stä erottuani. Jotenkin vaan tuli sellainen olo, että onko se nyt ihan välttämätöntä sunnuntaina saunaan mennä, ja jätin sen arkipäivälle. Niin tiukassa vl-opit ovat kun ne on lapsesta saakka kasvatettu ja ainoina oikeina päähän taottu.
Joka kirjoitit:
>>ajatellaan vl-piireissä, että olette katkeria, koska tuollaisia kirjoittelette. Ja koska olette katkeria, (ettekä te mene pyytämään vl:ltä anteeksi, että he ovat teitä vastaan rikkoneet), teitä ei tarvitse ottaa todesta.
Sotkamon suviseuroissa sunnuntai-iltapäivänä puhuja opetti armojärjestyksestä perinteiseen tapaan. Sitten hän väheksyi jonkun radion iltahartauden pitäjän voimakasta kääntymiskokemusta ja nimitti sitä sanoilla "jonkinlainen kohtaus". Äänensävy oli avoimen halveksiva.
Varmaan se oli hieman sekokielinen provo?
En ainakaan itse tajunnut, mitä tuolla heitolla tarkoitettiin. ;(
Kirjoitin vain avoimesti omia ajatuksiani, kokemuksiani ja tuntemuksiani. Ei niissä pitäisi olla mitään ilkeilyn aihetta? ???
Kyllä on monesti otettava järki mukaan ja sitä kautta todisteltava itselle, ettei 'tässä ole mitään järkeä!' ;D
Etkö tiennyt että sinunkin järkesi on turmeluksen orja?
Kristuksen sana on pelastukseksi ja järjeltä on niskat taitettava.
Finnoililla ja sen edeltäjällä E-Öljyillä tankkaaminen oli syntiä raskaimman kautta. Joskus olimme lomamattkalla ja autosta uhkasi loppua bensa, mutta löysimme vain Finnoilin. Isäni sanoi, että ei kai sitä synniksi lueta jos tällaisessa tilanteessa tankkaammekin täältä. Hän varmasti piti toisena vaihtoehtona lähteä liftaamaan kanisterin kanssa toiselle (synnittömämmälle) huoltoasemalle.
että TB ja Teboil tarkoittavat trustivapaata bensiiniä ja juontaa juurensa siitä, että se alkoi jalostaa venäläistä maaöljyä ja kilpailla länsimaisen trustin kanssa. Eihän se ollut kristitylle sopivaa ostaa bensaa joka oli tullut monopolin ulkopuolelta.
oli synti, joka TB:tä rasitti. Eräs helsinkiläinen tuttavaperhe osti 80-luvulla LADAN, jota pidettiin myös syntisenä autona. Kyllä sitä kieroon katsottiin mutta tuskin siitä kukaan nuhtelemassa kävi...
Trustivapaa bensiini oli saksalainen yritys (perustettu Exxonia, Shelliä yms. vastaan). Rauhansopimuksen mukaan Suomi joutui luovuttamaan Neukkulalle saksalaisen omaisuuden. Niinpä Teboilista (joka nimi tuli vasta myöhemmin suomalaisille järjestetyn nimikilpailun tuloksena) tuli neukkuyhtiö kuten Suomen Petroolistakin.
Itse vierastan edelleen Toveri Bensiiniä edelleenkin, mutta en mistään SRK:n masinoinnista johtuen. Lienevätkö kyseessä nuoruusmuistot, vielä 1970-luvulla TB:llä oli maan rähjäisimmät huoltamot.
Lestadiolainen anoppini sanoi että olen kommunisti.
Toisenkin perusteen hän löysi kommunismilleni, kun vein päiväkodin kirpputorille vanhoja lastenvaatteita. Päiväkodin johtajatar oli anopin saamien tietojen mukaan kommunisti.
Tämä kaikki kuuluisalla 70-luvulla.
kun lukee tätä palstaa niin nouseepa mieleeni kysymys: Mikä vl-liikkeessä on sallittua? Noita syntilistoja aina huoltoasemia, vääriä sanoja ja partaa myöten kun tuntuu riittävän vaikka toisille jakaa.
SRK on viitoittanut uskovaisen taivastien niin tikitilleen tarkasti, ettei yksinkertaisinkaan siltä tieltä eksy muuten kuin tahallaan.
Joukko-oppi keksittiin vl-liikkeessä jo 60-luvulla, paljon ennen kuin se tuli peruskoulun matikan opetukseen. Tietääkö joku, tunteeko Raamattu joukkouskoa?
yksin uskosta, yksin armosta...??
yksin uskosta, yksin armosta...?? Mutta ei Teboilin kautta! :-)
SRK ei armoaan kenelle tahansa anna. Jos et noudata SRK:n syntilistaa, olet helvetin oma.
Te ihmiset jotka tähän aiheeseen liittyen kirjoittelette, oletteko te lestadiolaisia?
Käyttämänne sana syntilista tarttuu silmään..
Oletatteko sellaisen listan olevan käytössä?
eli siis syntilistan täyttämisellä.
Partiosynti, väärän puolueen synti, sunnuntaisaksimisen synti, tivolisynti, Teboilsynti, sunnuntaisaunomisen synti, kynsilakkasynti, ralliautosynti, rytmimusiikinsynti, meikkaussynti, hiustensävytyssynti, ehkäisysynti, tv-synti, tupakointihyve, korvakorusynti, rusketussynti, kuntosalisynti, peitepuikkosynti, stringisynti, jne jne...
VL-yhteisön päämies SRK nämä synnit on keksinyt. Ei niitä raamatussa ole.
Minulle on jäänyt pysyvät vammat henkisestä mielivallasta. Oireet lievittyvät välillä mutta aika ajoin ne nousevat pintaan, ilman että järjelläkään ahdistusta saa rauhoitettua.
Sodassa ja sadismissa samoin kuin satunnaisissa rikoksissa uhrin asema on vaikea. Oikeudenkäynnissäkin syytetyllä on asianajaja jopa valtion puolesta mutta uhri joutuu kärsimään yksin.
Samoin on meillä vanhoillislestadiolaisen mielivallan uhreilla. Lapsuudessa ja nuoruudessa saadut viillot sisimpään eivät näy arpeutuvan yhden ihmiselämän aikana.
Jos näistä puhuu tai kirjoittaa vl-porukoille, neljä viidestä vaäittää että kyseessä on katkeruuden ja epäuskon lasti joka painaa.
Harva vl suostuu näkemään että liikkkeen oululanen organisaatio on vuosien kuluessa satuttanut tuhansia. Organisaation takana on ihmiskasvoja joisa moni vielä tänäänkin istuu levollisena seurapenkissä vaikka tilit on tekemättä.
nuoruus vaikuttavat koko elämään. Kuten sanoit, välillä se unohtuu mutta taas se ahdistus nostaa päätään kun tulee joitain palauttavia mielikuvia...
juuri näin minullakin,aika ajoin näitä alkaa päässään pyörittämään j tekisi mieli jutella vanhempien kanssa,mutta annan olla,kun tiedän että sellaisen keskustelun jälkeen on entistä kurjempi olo,kokeiltu on.heissä ja heidän kasvatus menetelmissähään ei ole ollut mitään väärää vaan itse olen oman elämäni pilannut,näin olen kuullut ISÄNI suusta.tietenkään en sitä usko enään..minun tuntemukseni myös ovat aitoja eikä niitä kukaan minulta voi viedä tai kieltää,näin sanoi terapeuttinikin!
Suuri kiitos kirjoituksistanne, te kaksi edellistä kirjoittajaa! :D Itse kokeilin jutella joskus vanhempieni kanssa, tarkoituksena vain saada ymmärrystä. Kyseessä oli heidän tekemänsä lapsuuteni aikaiset vääryydet (piiskaus, räyhääminen, kestämättömyys kritiikkiä kohtaan, haukkuminen, ...). Eivät ymmärtäneet vaan lähinnä torjuivat. Tilanne oli hyvin vaikea. Siinä minulle kuitenkin lopulta paljastui selvästi heidän rakkaudettomuutensa. Jälkeenpäin ajatellen se oli yksi ehdottomasti parhaista hetkistäni, sillä se johti totuudellisempaan elämään. Heidän ymmärtämättömyytensä jatkuu kuten teidänkin vanhemmillanne. Näitä eturivin lestadiolaisia --- miksi kaikkein uskovaisimpien on tapana olla niin vähän ihmisiä, inhimillisiä? Lämpöä kaikille.
Kävin oman kriisini ja kovan painin vanhempieni kanssa. He ovat sokeita VL-kannassaan.
Rakastan heitä ja annan anteeksi - en anna kuitenkaan tippaakaan periksi käsityksessäni.
Vääryyttä ei tavitse sietää tippaakaan, ei edes VL-vääryyttä. Silti voi antaa anteeksi
Trustivapaa Bensiini ja Suomen Petrooli olivat alkujaan saksalaisten omistamia, mutta rauhansopimuksen perusteella kaikki saksalaisten omaisuus luovutettiin Neuvostoliitolle. Nämä ovat nyt venäläisomistuksessa ja Venäjällä on seuratoimintaa.
70-luvullahan pelättiin kommunismia, kaikille oli omat kaupparyhmittymät, kommunistit ostivat omistaan ja muut omistaan, niinhän se oli.
Mutta kyllä sitä taidettiin synnillistääkin, että se on jopa syntiä jos ostaan E-liikkeistä.
Muuten , meidän on myös nähtävä vl-uskovien lakihenkisyydessä myös sen ajan yleistäkin henkeä mm. kommunismin pelko, se vaikutti kaikkeen sen ajan ihmisten elään, oli vl tai ei.
Eikä sitäkään aikaa ole vielä alettu tutkia edes valtakunnan tasolla, kyllä ne jättivät arpia kaikkien sen ajan ihmisten elämään.
Itse ainakin opiskellessani 70-luvun lopulla olin kaksi kesää ja kahden talven viikonloput töissä Teboililla eikä siinä ainakaan ollut mitään moitittavaa tai synnillistä.
jos haluat kertoa
oli ihmisiä, jotka eivät välittäneet E-liike kielloista, tai eivät noudattaneet sitä orjallisesti, kävivät siellä mikä oli lähinnä.
"Helvetin tuleen joutuvat ne jotka eksyvät huoruuteen ja asiointiin E-liikkeessä". Tuttu muistikuva pysyy mielessä.
Siltikin uskalsin muutamia kertoja myydä marjat osulaan (E-liikkeeseen) kun kilohinta oli pari penniä parempi. Siitä saattoi kyllä mennä taivasosuus mutta minäpä teinkin parannusta heti marjanpoimintakauden jälkeen.
Kosntit on monet ettei joudu helvetin tuleen
...
Hänellähän ei ikinä ole ollut mitään rajoituksia vl-uskonnossa, vaikka kaikilla muilla onkin. Hänellä oli partakin koko 70- ja 80-luvun ilman minkäänlaista huomauttamista...
käyttö tuntui niin nololta, että käytin niitä vain joissakin erityistilanteissa. Se tuntui nimenomaan nololta! Niinkuin olisi ollut jokin aivoton höpsö maailmaan mennyt, joka rupeaa paklaamaan heti kun vain voi. Muita meikkejä kyllä käytin. Vieläkään en käytä huulipunaa juuri milloinkaan, koska häpeän sitä!