Hei kaikki viisaat ja näppärät puutarharhurit ; )
Milloin lannoitan nurmikon ja millä..
Teenkö niitä reikiä myös, että ilaamtuu..
Milloin leikkaan terijoensalavat?
Kuika lyhyeksi?Ovat n. 2,5 metrisiä ja ainakin 10 v.
Ovat erittäin huonokuntoisia ja epäilen etteivät ensi keväänä ( nyyh) lähde lehtimään.
Onko muita hyviä syksyvinkkejä? Omenapuu ja pensaat??
Omenoita ei tänä syksynä tule. Viime vuonna saavillinen samasta puusta.
Kiitos ja hyvää syksyä kaikille!
milloin on parasta..
2
495
Vastaukset
Nurmikon lannoitus:keväällä kasvun käynnistyessä joko yleislannoitetta tai erityisesti nurmikon hoitoon tarkoitettua lannoitetta,annostelu pakkauksen ohjeen mukaan.Keskikesällä voi tarvittaessa antaa lisälannoitusta.Lisälannoitus tarpeen erityisesti sateisina ja lämpiminä kesinä.Elo-syyskuussa voi antaa PK- eli syyslannoitetta.Lannoituksen lisäksi ylläpitokalkitus 3-4 vuoden välein.
Ilmastus:Vähentää maan tiivistymistä ja parantaa näin kasvuoloja.Talikolla isketään ainakin 20cm:n syvyyteen ulottuvia reikiä,jotta koko juurikerros saisi lisää happea.Vaikutusta voi tehostaa levittämällä nurmikon pintaan muutama sentti hiekkaa,joka sit harataan tai haravoidaan reikiin.
Terijoensalava:Millaisella paikalla puusi kasvaa?Vai onko kyseessä pensasmainen?Vaikuttais vähän siltä et kasvilla ei oo kasvuolosuhteet kunnossa jos nuin heikosti kasvaa.Normaalisti pajusukuiset kasvit viihtyy suhteellisen kosteassa paikassa,mut kasvavat kyllä kuivemmillakin paikoilla...Salavia voi ihan hyvin leikata,mut leikkaa mieluummin vasta keväällä ettei tuu pakkasvaurioita.Vaikka joka talvi omankin terijoensalavan versojen kärjet on muutenki paleltuneet.Anna syyslannotus hyvissä ajoin että juuret ehtii ottaa ravinteet talteen ennen talvea.
Joillakin omenalajikkeilla on taipumusta jaksottaiseen satoisuuteen eli käy juuri kuten sun omenapuulle.Syynä voi olla suuri satorasituskin.Jos näyttää siltä että puuhun on tulossa omenoita "enemmän kuin laki sallii",kannattaa tehä raakileharvennus eli ihan raakasti poistaa osa raakileista.Näin puu jaksaa paremmin kypsyttää jätettävät raakileet ja voimavaroja jää seuraavallekin vuodelle.- vastauksista kiitollinen
Hei
Ja kiitos vinkeistä.
Terijoensalavat ovat olleet tosi kauniita monta vuotta.Luulisin niitä ainakin 10-vuotiksiksi, ellei enempi. Itse olemme asuneet 3 vuotta tässä pailassa.
Kasvualusta on savimaata.
Okasat kuivia ja lehdettömiä yhdessä puussa ja kahdessa hyvin vähän lehtiä ja nekin kuin syksyllä, kellertäviä osaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1762667- 1642499
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182177Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee592052Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591434Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2241153Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3641058