Uusi lähetysaika uutisille ...

Hei!
Muistaako kukaan aikaa jolloin Yle1. puoli yhdeksän uutiset tulivat eri aikaan kun nykyisin , muistaakseni tasan yhdeksältä? Milloin tämä muutos tapahtui? Itse veikkaan 80-lukua tai 70-luvun loppua. Olisiko jollain tästä parempi muisti?
4328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuollaista en muista, mutta sen muistan kun 80-luvun alkupuolella puoli yhdeksän uutiset tulivat yhtä aikaa TV1 ja TV2 kanavilta :)

Äänestä

Minä en muista YLE:n pääuutisille muuta lähetysaikaa, ja muistini ulottuu jonnekin 70-luvun loppupuolelle.

Äänestä

YLE:n uutiset tuli(1993)muistaakseni muutaman kuukauden kello 20.00 TV 1. Katsojien palaute ja katsojalukujen romahtaminen palautti uutiset 20.30 tuttuun vanhaan aikatauluun.

Äänestä

tuli 21.15 tai 21.30. 1970-luvun alussa 21.00. Koko ohjelma oli yleensä yhtä tai kahta aihetta. Kekkonen ja Neuvostoliitto yleensä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muistamaton kirjoitti:

Hei!
Muistaako kukaan aikaa jolloin Yle1. puoli yhdeksän uutiset tulivat eri aikaan kun nykyisin , muistaakseni tasan yhdeksältä? Milloin tämä muutos tapahtui? Itse veikkaan 80-lukua tai 70-luvun loppua. Olisiko jollain tästä parempi muisti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu