Kun nuokun tässä tietokoneella päivällä ja illalla, niin vastaakohan se pientä määrää unta ja siksi minua ei nukuta yöllä? Kun alkaa väsyttämään päivällä, niin pitäisiköhän alkaa vaan tekemään jotain? Olen todella huono nukkumaan yöllä ja jos nukahdan päivällä tunniksikin, niin valvon aamukuuteen asti silmät pallona.
viekö "nuokkuminen" yöunet?
(m)
3324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hereilläoleminen tietysti auttaa seuraavan yön unensaantiin.. samoin liikunta ja muuten aktiivisena olo.
Itselläni pienetkin päiväunet vie yöunen.
Viisaammat väittävät, että n. 15 minuutin torkut virkistävät, mutta pidemmät päiväunet saattavat aiheuttaa mm. vaikeuksia saada unta. Eli jos sinua väsyttää päivällä, voit nukkua tuollaiset piristävät vartin torkut. Juo kuppi kahvia ennen torkkuja ja vartin jälkeen olet taas pirteä :)
Illalla tietokoneen ääressä nuokkuminen saattaa vaikeuttaa nukahtamistasi, sillä saatat jäädä ylikierroksille. Parempi lukea vaikka tylsää kirjaa ... se yleensä nukuttaa nopeasti. Ulkoilu alkuillasta saattaa myös helpottaa nukahtamista.
Hyviä unia zzzzzzzzzzzzzz
taas pilkin aiemmin puoli tuntia ja nyt on olo virkeä. :)