Järjetön tää eläimien hyysääminen.Eläimet jotka ovat kunnollisessa kodissa ja hoidossa on ok.Mutta kaikki muut,kodittomat ym.irralliset elukat.Pitäisi samantien lopettaa.Kun eläimillä ei ole samaa statusta kuin ihmisellä,ei ole mitään järkeä tuhlata rahaa ja resursseja jonkun"varpusen"hyysäämiseen.Elukoita tulee liikaakin,koska löytöeläimiä on kaikenaikaa ympärimaailmaa.Lopetetaan kaikki,joille ei löydy omistajaa!
Järjetöntä
vouhkaamista
1240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kotieläimet ja lemmikit on pidettävä omalla maalla, valvonnassa ja hallinnassa. Muutoin ovat vakava ongelma joka on korjattava löytämällä omistaja tai usi omistaja tai lopettamalla eläimet. Eläinten lopettaminen on välttämätöntä koska ei kukaan voi pelastaa kaikkia ihmisten hylkäämiä ja heitteille jättämiä eläimiä. Hylättyjen ja heitteille jätettyjen eläinten lopettaminen on myös eläinten suojelua.
Päävastuu on omistajilla. Yhteiskunta ja yksityishenkilöt eivät kykene elättämään ja huolehtimaan esim kaikista löytöeläinlainsäädännön perusteella lopetettavista eläimistä.
Jos olet eläinten hyödyntämisestä ja tappamisesta huolissasi niin lopeta eläinperäisten tuoteiden käyttäminen, niin minäkin tein.