Onko maailmasa ainuttakaan islamilaista

jossa vallitsee kaikenlainen tasa-arvo, rauha ja järjestys sekä ihmisillä hyvä tahto?

Islamilainen kaaos taitaa olla vallitsevin elämän muoto muslimimaissa?
6611
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

..maailmassa ainuttakaan yhteiskuntaa jossa vallitsee kaikenlainen tasa-arvo, rauha ja järjestys sekä ihmisillä hyvä tahto?

Aika monta valtiota löytyy muistakin kuin islamilaisista maista jossa kaaos vallitsee.

Äänestä
  • rauhallisia muslimimaita, kun peräti väittävät islamin olevan rauhanuskonnon? Väite on yhtä totta kuin, että kommunismi takaa maanpäällisen paratiisin kaikille ihmisille.

    Käykö muslimeille, kuten kävi kommunisteille, aate katosi?

    Noita muita sekaisin olevia maita on pilvin pimein maan pinnalla.

    Äänestä

Eipä tule mieleen yhtäkään yhteiskuntaa joka täyttäisi nuo kriteerit. Islamilaista tai muutakaan.

Äänestä

Islamin peruspiirre on alistaa ihmiset Allahin orjiksi. Maan päällä mullahit ja muut oppineet päättävät mitä Allah tahtoo. Länsimainen liberalismi ja demokratia ei kuulu kuvaan.

Lähinnä islamilaista puhdasoppista yhteiskuntaa ovat esim. Saudi-Arabia ja Iran.

Tässä esimerkki siitä mitä noissa maissa tapahatuu:

"Hundreds of thousands of ex-Muslims have been killed by Islamic Shariah Courts, their own families, and blood thirsty Muslim mobs. Their crime? Just having a change of heart and leaving Islam. It is this Shariah Law (dealt out by Islamic clerics) which includes stoning, and cutting hands off, that Muslim terrorists are now fighting for and murdering for, to impose on the entire world."

http://bibleprobe.com/islamapostates.htm#angel


Jos kristityt olisivat yhtä verenhimoisia, lähtisin välittömästi esim. Tampereen Hervantaan ja veisin joka ikisen islamiin kääntyneen suomalaisnaisen väkisin kirkkoon jossa pappi ja lukkari antaisivat aluksi vähän keppiä.

Sitten mentäisiin pubeista kootun väkijoukon kera Suolijärven rantaan ja haudattaisiin kaapunaiset napaa myöten hiekkaan ja suomalaiskansallisena erikoisuutena mäiskittäisiin koivuhalolla hengiltä.

Karua kun islamin opit siirtää tutuuun ympäristöön, eikö totta?

Totta kai tämä viesti poistetaan, mutta ehkä joku näki sen ja veti oikeat johtopäätökset.

Äänestä

Et suinkaan mitenkään yleistä? Ei ne kristitytkään sen kummoisempia ole.

Äänestä
  • Mutta kristityt EIVÄT KIVITÄ IHMISIÄ HENGILTÄ!! Ei ainakaan omiin korviini ole koskaan kantautunut moista uutista. Islam ei ole rauhan uskonto, ja jos on, miksi ihmeessä he ovat niin kovin väkivaltaisia?! Tiedän että ei saa yleistää, enkä haluakaan yleistää, varmasti joissain kivien koloissa piileksii hyviäkin muslimeja, ketkä eivät tapa ihmisiä. Ihmetyttää vaan. Jos joku kristitty on tosi uskonnollinen, hän ei varmastikaan tapa toista ihmistä (esim. ns. vääräuskoista) ja usko vielä pääsevänsä tekonsa seurauksena Paratiisiin, koska Jumala on HYVÄKSYNYT (!?) tämän murhan! Juuri näinhän lukuisat ja lukuisat muslimit toimivat. Eikö tämä kerro jotain "rauhan uskonnosta?" Huvittavaa ;)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


yhteiskuntaa, kirjoitti:

jossa vallitsee kaikenlainen tasa-arvo, rauha ja järjestys sekä ihmisillä hyvä tahto?

Islamilainen kaaos taitaa olla vallitsevin elämän muoto muslimimaissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu