Hoidan alle vuoden ikäistä vauvaani kotona, mutta työnantaja on kosiskellut palaamaan töihin. Minulla on mahdollisuus tehdä työt etätyönä kotonani, ja alkuun 4h päivässä riittäisi. 2h päiväunien aikana, 2h illalla, luulen että onnistuu. Mutta tietääkö kukaan mitä käy kotihoidon tuen kanssa tällaisessa järjestelyssä? Hoidanhan edeleen lastani vaikka teen myös töitä... mutta miten Kela asiaan mahtaa suhtautua? Onko kellään vastaavasta kokemusta?
Etätöissä kotona/kotihoidontuki?
tupla
6331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei ole kokemusta, mutta käsittääkseni KELAa kiinnostaa se, paljon tienaat työstäsi ja jos joku katto ylittyy, se kyllä vaikuttaa kotihoidontukeen. Kysy asiaa suoraan KELA:sta.
Siis luulen, että jos saat kelalle "seliteltyä" työn olevan viikonlopputyötä (työsopimus pitäisi olla sitten aika tulkinnanvaraisesti laadittu:), asia ok, mutta jos olet arkipäivinä töissä, luulen että puuttuvat silloin kotihoidontukeen. Mutta kannattaa tosiaan tiedustella asiaa kelasta suoraan.
Hei, minulla taas se käsitys, että olet oikeutettu kotihoidontukeen niin kauan kuin lapsi alle 3 vuotta eikä hän ole kodin ulkopuolella hoidossa. Tulot eivät käsittääkseni vaikuta kotihoidontuen perusosaan, vaan mahdollisiin lisä-osiin, kuntalisiin ym. Mut kuten jo sanottu: kysäise KELALTA! Toivottavasti asia järjestyy parhain päin.
Saat kotihoidontuen niin kauan kun lapsi on kotihoidossa eikä kunnallisessa, hoitaa lasta sitten kuka vaan. Ainakin näin pk-seudulla. Me tehtiin jossain vaiheessa naapurin kanssa niin, että hoidin heidän lastaan ja he maksoivat mulle sen kotihoidontuen palkkana. Näin ainakin pari vuotta sitten, tarkistappa kuitenkin vielä.
Saat kotihoidontukea jos hoidat lasta kotona. Jos saat/haet lisäosaa siihen vaikuttavat koko perheen tulot. Näin Kela suhtautuu asiaan!
Tosiaan kiitokset asiallisista vastauksista, tietenkin tarkistan kelasta ensin, mutta sielläkin osataan olla monesti niin nihkeitä asiakas"palvelun" suhteen, että kivempi tietää vähän asiasta etukäteen!