Nopeuden nosto

Haluaisin nostaa nopeuden 1 megasta 8 megaan, mutta en tiedä, miten se käytännössä tapahtuu.
Oma Elisasta ei ainakaan löydy kohtaa, jossa voisi tilata nopeuden noston.
Pitääkö tilata kokonaan uusi liittymä?
61107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

soitto asiakaspalveluun ja homma sitä myöten selvä

Äänestä

Ei elisan kautta noin vaan tuo nopeuden nosto toimi. Siitä on nimittäin kokemusta nopeutta nostin elisan kautta sanoivat että illalla pitäisi olla nopeus noussut mutta ah eipä ollut noussut nopeus aamulla soitto asiakaspalveluun ja siellä sanovat että tätä asiaa ei olla vielä loppuun hoidettu ja sitten vasta hoitivat asian kun toisen kerran olin soittanut asiakaspalveluun. Että näin elisalla asioita hoitavat että suosittelen vaihtamaan operaattoria elisasta pois.

Äänestä
  • Sovin illalla nopeuden noston ja luvattiin huomiseksi tai ylihuomiseksi. Seuraavana aamuna neljän jälkeen nousi nopeus. Tyytyväinen olen Elisaan muutenkin. En vaihtaisi toiseen, ainakaan toimivuussyistä.

    Soneran edullisemmat ja/tai nopeammat kuituyhteydet kyllä houkuttavat. 10M/2M maksaisi muistaakseni 32,90€/kk. Nyt maksan 8M/1M -yhteydestä 44,90€/kk.

    WINK ELISA WINK!

    Äänestä

Elisan asiakaspalveluun. Sanoivat laittavansa tilauksen eteenpäin. Kirje tulee sitten myöh. kotiin jossa kerrotaan nopeuden nostosta yms. muuta laskutukseen liittyvästä. Viikon sisään sanoivat yhteyden nopeuden kasvavan.

Äänestä
  • Kannattaa ottaa samantien, jos vaan modeemi on adsl2 mallia, 24 Mbps yhteys. Hintaeroa 8 Megaiseen verrattuna vain 3 euroa.

    Äänestä

  • yksi juttu vielä kirjoitti:

    Kannattaa ottaa samantien, jos vaan modeemi on adsl2 mallia, 24 Mbps yhteys. Hintaeroa 8 Megaiseen verrattuna vain 3 euroa.

    Historia:
    Itellä 2M ja Elisa.Tartuin mainoksen tilaisuuteen ja tilasin 8M.Noh,niitten aspassa sanottiin että ei onnistu...ei missään mainoksessa sanota missään rajallisuudesta?!...että tarkista netistä saatavuus tulevaisuudessa.Puhelun jälkeen tein niin,missä sanottiin osoitteeni perusteella että onnistuu.Soitto takaisin,nyt taas eri henkilö vastas.Hän taas kertoi että onnistuu,vaikka 24M! 8M tilasin,odotin reilu 2 viikoa(vähän enemmän ku luvattu),sit tuli viesti kännyyn että ei onnistukkaan....Soitto takaisin aspaan jossa taas valiteltiin ettei vaan onnistu,tulossa joskus.Liittyy jotenkin Soneran verkkovuokraan,eivät salli isompaa tai jotain tämmöistä?!?!Noh,tekivät silti uuden tilauksen ja suora vastauspyyntö asentajalta.....Sitä odotelleessa....=/

    Alue on Porvoo ja melkein ydinkeskustaa...kokemuksia/neuvoja KIITOOOOS!

    PS.Onko tommoinen mainonta edes laillinen,ku ei kerrota missään ettei onnistu kaikille?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eräs vaan kirjoitti:

Haluaisin nostaa nopeuden 1 megasta 8 megaan, mutta en tiedä, miten se käytännössä tapahtuu.
Oma Elisasta ei ainakaan löydy kohtaa, jossa voisi tilata nopeuden noston.
Pitääkö tilata kokonaan uusi liittymä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu