Jos perustan yrityksen, niin onko sillä mitään merkitystä jos jossain päin maailmaa on samanniminen pulju? Ja vielä suunnilleen samalla toimialalla.
Enkä nyt tarkoita todellakaan mitään Microsoft-nimen käyttöä. Näillä kyseessäolevilla yrityksillä ei ole esimerkiksi nettisaitteja, eikä niiden toiminnasta tunnu löytyvän mitään tietoja tämän vuosituhannen puolelta.
Onko olemassa mitään kansainvälistä lainsäädäntöä tämän asian tiimoilta? Entä jotain kansainvälistä yritysten nimien rekisteriä?
Enkä nyt tarkoita todellakaan mitään Microsoft-nimen käyttöä. Näillä kyseessäolevilla yrityksillä ei ole esimerkiksi nettisaitteja, eikä niiden toiminnasta tunnu löytyvän mitään tietoja tämän vuosituhannen puolelta.
Onko olemassa mitään kansainvälistä lainsäädäntöä tämän asian tiimoilta? Entä jotain kansainvälistä yritysten nimien rekisteriä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yleensä nimi tarkistetaan Suomen osalta, ei saa olla samaa tai liian läheltä liippaavaa, Tunnetut brändit yms. tippuvat myös. Laita rekisteröimispapereihin useampi ehdotus aiheesta varmuuden vuoksi. Voit kyllä hakea esim. prh:n tietokannoista valmiiksi, paikallisessa yritysneuvontakeskusksessa mikä, siten lieneekin, auttavat myös.
Eli Suomessa saat rekisteröityä kyllä firman nimeksi näillä edellytyksillä. Kansainvälisestä toiminnasta en tarkkaan tiedä, mutta mainittakoon, että olen esim. itse työskennellyt Suomalaiselle kansainvälisestikin toimineelle yritykselle, jonka kaima löytyi maailmalta. Ilmeisesti kohtuullisen tunnettu sekin alallaaan, eikä näillä kahdella ollut kertakaikkiaan mitään tekemistä toistensa kanssa.
Itse pähkäilin juuri samaa asiaa, ja sitten eksyinkin näille sivuille.
Kävinkin jo prh:n sivuilla:
http://www.prh.fi/fi/kaupparekisteri.html
Sinne aloin syöttää yksi kerrallaan kaikkia niitä nimiä, joita olen ajatellut, ja voi että kun ottaa päähän, sillä aina joku muukin näyttää keksineen saman nimen. Tosin en etsinyt erikseen jo lopetettuja firmoja.
Toiminimellä tulen toimimaan, kuten nuo nimen aijemmin keksineetkin, ja kaikki olivat eri alalla toimivia. Mutta silti jäi epäselväksi, voiko ottaa esim. kotipalveluyrityksen käyttöön nimen, vaikakpa Hurlumhei, jos jollain kiinteistövälitysfirmalla on jo sama nimi, mutta he toimivat myös eri paikakkunnalla?
Kävinpä ihan piloillani tarkistamassa tuota Hurlumheitä, ja löytyihän sieltä sekin!
Enkö tosiaan keksi mitään omaperäistä!
juttuja veinasit?? jos vaikka löytys joku ehdotus........