Kehutaan että 38 mm,verkko on paras,kuhan ja taimenen pyyntiin.32cm taimen ja kuha,on ruokakala jota syödään.Harmittaa tämä valvonta,jota minun mielestä ei ole.Olen kalstanut Pyhäselälältä yli 30 vuotta,en ole tavannut henkilöä,joka olisi ollut kiinnostunut,kalastus luvista.Kuuden metrin vedessä,pyydetään kuhaa 35mm verkoilla.Ei ole pelkoa että jäisi kiinni.koska valvontaa ei ole.Minua harmittaa se että,kun itse pyydän 55mm vwrkoilla,ja saan pari 1,5 kg kuhaa.Kaveri kehuu,että hän sai 6 kuhaa.Ei kerro sitä,että ne oli alamittoja.On typerää laittaa alamitta rajoituksia,jos niitä ei haluta valvoa.Kesän alussa,kopposen lahdella nostivat 33sm taimenia satamäärin.Onko tässä mitään järkeä.Toivon vastausta Joensuun kalastuksen valvojilta,jos heitä on olemassa.Koskella kyllä on,vaikka se on yhtä tyhjän kanssa????!!!!
Pyhäselän verkkokalastus
7
782
Vastaukset
- kireet siimat
Just tuollasia verkkokalastajia riittää Joensuun ympäristössä paljon...kehutaan niin perkuleesti miten MONTA kuhaa jne tuli! Mut kun kysyn millasella silmäkoolla sun verkot on ni sit ollaan tuppisuuna tai valehdellaan jotain... minimi silmäkooksi vois laittaa 60mm ja valvojat vois edes yrittää käydä järvellä!
- Saman ajan
Olet juuri niitä toisten kyttääjiä ja kateellisia joita häiritsee toisten kalastaminen.Nämä tyypit jatkuvasti ilmoittelee valvojille luvattomasta kalastamisesta ja itse kohottelee toisten verkkoja katsoakseen onko toisilla kaloja.Mistä muuten tietäisit verkkojen silmäkoot?Mene hoitoon
- toisten verkot
Ennkä vahtaa,toisten kalastajien saaliita.Kyllä rannalla on päivystäjiä,jotka kertoo ihan"pyytämättä",näistä sinteistä.Saan kalaa laillisilla verkoilla riittävästi,naapureille ja ystäville.Ei ole kysymys siitä.Se on varastamista, jota en hyväksy.Taitaa olla niin, että jotka arvostelevat tätä avausta,on oma lehmä ojassa.He eivät halua,edes pientä valvontaa?????????????????????????????
- että alamittaisia
Se tuo kateus on täällä se perussynti.Jos näi että alamittaisia niin soita heti poliisille.Ne juoksee kieli vyön alla alamittaisten kalastajien ja hirven ampujien perään.
Minä puolestaan ihmettelen miten vähän nykyään ihmisiä kiinnostaa kalastaminen.Se on vähentynyt viimeisen kymmenen vuoden aikana valtavasti.- alamittaiset kalat
Ei niitä alamittaisa kaloja voi vapauttaa,koska joku kaveri vosi,saada ne pari vuotta myöhemmin,ja kehua niillä.Miksi soittaa poliisille,koska ne ei valvo kalastusta.Ehkä kannattaisi soitta kirkkoherralla,hän vosi nuhdella krkossa,kuten 1800 luvulla!!!????
- tulee ne
pienet kuhafileet toripöytien ja kauppojen kala tiskelle.Jotkut saa tehdä mitä haluaa, toisia kytätään vaikka toimii lakien mukaan laillisesti.
- poiju
Hitollako sen estää että verkoon menee kuha jos vaikka siikaa yrittää. Kerran oli siikaverkko täynnä lohen istukkaita kun olivat rannasta säiliöautollisen niitä puskeneet verkkojatan viereen. Mitään ilmoitteluja noista istutuksista ei ole tullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1589914Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi39523Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1328009Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2617538Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1236189Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k875977Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j565797Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit944861Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja143937Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist551480