Suomi, herää jo

En halua moittia ketään yksittäsitä puoluetta tai henkilöä tässä kommentissani. Enkä myöskään halua antaa ymmärättä että olisin kateellinen, koska minulla itselläni asiat ovat ihan ok.

Mihin Suomi on menossa ? Miksi rahaa ei tunnu enään riittävän mihinkään ihmisten perustarpeisiin, vaikka tuottavuus on huipussaan ?
Yleisesti ottaen Suomen tilanne on menossa kovaa kyytiä kohti syvää suota. Rahaa riittää oopperataloon, Irakin kunnostamiseen, EU virkamiesten kalliisiin matkoihin ja kesteihin, Kansanedustajien hyviin palkkoihin, Puolustusvoimien Natoistamiseen, Liito-oravien suojeluun, Natura 5000 ohjelmaan, Eduskunnan lisärakennukseen jne.. jne.. Mutta rahaa ei riitä mm. terveydenhuoltoon tai vanhuksista huolehtimiseen.

Mielestäni päättäjiltä puuttuu lähes järjestelmällisesti normaalin ihmisen elämänkokemus. Ei ymmärretä, että joku voi saada jopa alla 2000Eur kk:ssa käteen, kun itse istutaan masu täynnä Brysseli Helsinki koneessa ja tietysti business puolella, nauttien remmyn xo viskiä ja mietitään, että ostaisiko rantatontin Porkkalasta vai tyytyisikö rantatonttiin Saimaalta. Samaan aikaan moni suomalainen jonottaa leikkausta pitkissä leikkausjonoissa ja joko pysyy hengissä tai kuolee. Samaan aikaan moni vanhus viruu yksin kotonaan, vanhainkodissa tai sairaalassa, saaden kyseenalaista kohtelua, johtuen säästöistä.
Kuinka rahat aikaisemmin riittivät hoitamaan mm. edellämainitut asiat, edes kohtuullisesti ?
Nykyisin jos haluaa palvelua on mentävä yksityiselle sektorille. Oli kyseessä sitten terveydenhuolto tai vanhainkoti. Niiden joilla on hilloa ei tarvi kärsiä tai jonottaa. Toisaalta tämä on ihan ok. Eihän tarkoitus ole tehdä mitään kommunismin uusvaltaa, mutta pitäisi olla myös mahdollisuus käyttää yhteiskunnan tarjoamia palveluita inhimillisessä ajassa.

Tämä juttu on monimutkainen, monimuotoinen ja ei niin mustavalkoinen, mutta jotain tarttis tehdä ja nopeasti. Suomi tekee itsemurhan tällä menolla. Me ollaan pieni ja syrjäinen maa. Turha meidän on yrittää olla kunkkuja EU:ssa tai Natossa sun muissa yhteisöissä. Pannaan omat asiat ensin kuntoon ja lähdetään sitten vasta jakamaan sitä rahaa ulos.
10324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

tuntuu unohtuneen hyvinvointivaltion päätehtävät, turvallisuus, terveydenhoito ja koulutus.

pääomaa pumpataan vauhdilla ulkomaisille sijoittajille, kotimaasta katoaa ostovoima, minkä seuraksena ei yrityksiäkään synny.

Ihailtavia Halmeen eduskuntapuheet, joissa puututaan oikeasti tärkeisiin asioihin.

Äänestä

Tässä "duunarin" kirjoituksessa näemme oivallisen esimerkin kateudesta, johon mm.kommunismi juuri perustuu. Aina kadehditaan sellaisia, joiden saavutuksiin ei itsellä ole minkäänlaisia mahdollisuuksia. Katsokaas, ei kaikilla ole mahdollisuuksia kaikkeen. On syytä tyytyä siihen, minkä on saanut, voisi olla vieläkin huonommin. Kadehtiminen on kaikkein kamalinta. On vaan tyydyttävä niihin geeneihin, jotka on vanhemmiltaan perinyt. Jos on syntynyt duunariksi, on pysyttävä duunarina, eikä sovi kadehtia Brysselin koneessa istuvia. Heillä on ollut siihen mahdollisuudet. Ovat ehkä päässeet pois sorvin äärestä, missä toisten on seistävä koko elämänsä, ellei sitten lähde muualle tai voita päävoittoa lotossa.
Voi, voi tätäkin Suomen herättäjää!
Heräisit mieluimmin itse.

Äänestä
  • Mitä kastiuskontoa oikein kannatat: "syntynyt duunariksi"? Eihän ihmisten yhteiskunta mikään mehiläispesä ole!

    Ilman sorvia ja niitä käyttäviä ammattilaisia ei olisi niitä lentokoneitakaan. Halveksituimmat ovat tärkeimpiä; vallanpitäjät oman tyhjyytensä salaajia.

    Äänestä

  • Kateudesta? Siis..mitä ihmettä?
    Oletko aivan idiootti? Täysin kuutomallo
    koko tyyppi? "Duunari" otti esille
    täysin päivänselviä epäkohtia ja sinä
    sanot kateelliseksi? Ilmeisesti
    sinä hyväksyt mielelläsi kaiken
    sen #¤%skan mitä duunari vastusti,
    ettet vain olisi kateellinen.??

    Siis..ihan vilpittömästi
    joko et ymmärrä tai olet
    todellinen kusipää.
    Niin tai näin, ajattelusi
    on joka tapauksessa kieroutunutta.

    Äänestä

  • Tuota mitä tulee tuohon kateuteen, niin en todellakaan ole kateellinen, mutta sinä ehkä voisit olla kateellinen minulle. Jotenkin tuntuu, että tuo kateus otetetaan aina esiin, jos ei muuta keksitä. Se kertoo ihmisestä paljon, jos hän ei muuta keksi kuin kateuden syyksi jokaiseen asiaan tai kommenttiin.

    Minulle on periaatteessa aivan sama vaikka koko yhteiskunnan ylläpitämä terveydenhuolto sun muut lakkautetaan ja hoidetaan hommat yksityisillä tai mitä herrat syövät tai juovat Brysselin koneissa. Enkä jää hopealle verrattaessa verotietoja. Se miksi kirjoitin sanan periaatteessa, johtuu vain siitä että ajattelen myös muita ihmisiä. Tiedän, myös Suomessa olevan henkilöitä jotka eivät yksinkertaisesti kykene maksamaan yksityslääkärin maksuja saati asustella yksityisessä vanhainkodissa......

    No, antaa homman vaan pyöriä. Katellaan kun hymy hyytyy, kunhan ollaan itse vanhoja ja saatu hienosti rakennettu yhteiskunta polvilleen.


    Ps. Jos sua vähääkään kiinnostaa, Kysyvä, niin voimme tavata aivan face to face ja katella millaiset geenit meillä oikein on. Sijainnillasi ei ole merkitystä. Olen pihassasi kolmessa tunnissa, asuit sitten missä päin Suomea tahansa.

    Äänestä

Turha sinun täällä on valittaa! Eivät Jäätteenmäki, Lipponen ja kumppanit täältä sun ohjeitasi lue. Lähetä sepustuksesi sinne. Kun tunnut noin hyvin, paljon paremmin kuin ammattipolitiikot hallitsevan nämä asiat, niin mene ihmeessä henkilökohtaisesti esittämään ohjeet heille, tai vaikkapa ihan Brysseliin ja Bryselin koneeseen!

Äänestä

Jos tarvit yksityistä hautauspalvelua, kaivan kuopan 50 Eerolla.

Äänestä

Duunarin sanomaan voin yhtyä täysin.
Noinhan se on. Hyvin moni suomalainen
näkee todellisuuden sellaisena kuin duunari sen
toi esille.
Nyt vain herää kysymys. Miksi muutosta ei äänestetty vaaleissa pari kuukautta sitten?
Siis todellista suunnanmuutosta.
Siihen oli tilaisuus. En nyt tarkoita kommunisteja.
Väkisinkin tulee siihen ajatukseen, että
Suomen valtiolaiva taitaa mennä kunnolla kiville
ennen kuin kansa herää toimimaan.
Paljon parempi kaikille olisi jos tehtäisiin korjausliikkeet hyvissä ajoin.
Vai näyttääkö siltä, että meillä on nyt "valoisampi vaihtoehto" vallassa?

Äänestä
  • "Siihen oli tilaisuus", arvelee kuuntelija. Miten oli tilaisuus? Miten olisi pitänyt äänestää vaaleissa? Pessimismi kertoo, että mikäli olisi äänestetty aivan muita puolueita, ei olisi ollut mitään takeita, että olisi saatu parannusta aikaan. Sama meno jatkuu - ei parannusta. Meiltä puuttuu suuria valtiomiehiä, joilla olisi suuria ajatuksia, ja niillä paljon kannattajia. Suuret ideat ovat kuolleet - suuret ajattelijat ovat kadonneet. Jotenkin tuntuu, että maamme johto on viime aikoina aikaansaanut todella surkeita tuloksia. Soneran rahat Saksaan tyhjää vastaan. 90-luvun lama. Pankkikriisi ja sen huono hoito. Rahavirtojen varomaton ja äkkinäinen vapauttaminen ja sitä seurannut konkurssiaalto ja jättityöttömyys. Virhe virheen jälkeen. Ei vaalit välttämättä auta. Tarvittaisiin viisaita ajatuksia ja niitä seuraavia viisaita tekoja. Ja niitä varten tarvittaisiin suuria valtiomiehiä, joita ei enää näytä olevan olemassakaan.

    Äänestä

  • Herääpä hyvinkin kirjoitti:

    "Siihen oli tilaisuus", arvelee kuuntelija. Miten oli tilaisuus? Miten olisi pitänyt äänestää vaaleissa? Pessimismi kertoo, että mikäli olisi äänestetty aivan muita puolueita, ei olisi ollut mitään takeita, että olisi saatu parannusta aikaan. Sama meno jatkuu - ei parannusta. Meiltä puuttuu suuria valtiomiehiä, joilla olisi suuria ajatuksia, ja niillä paljon kannattajia. Suuret ideat ovat kuolleet - suuret ajattelijat ovat kadonneet. Jotenkin tuntuu, että maamme johto on viime aikoina aikaansaanut todella surkeita tuloksia. Soneran rahat Saksaan tyhjää vastaan. 90-luvun lama. Pankkikriisi ja sen huono hoito. Rahavirtojen varomaton ja äkkinäinen vapauttaminen ja sitä seurannut konkurssiaalto ja jättityöttömyys. Virhe virheen jälkeen. Ei vaalit välttämättä auta. Tarvittaisiin viisaita ajatuksia ja niitä seuraavia viisaita tekoja. Ja niitä varten tarvittaisiin suuria valtiomiehiä, joita ei enää näytä olevan olemassakaan.

    Tänä sunnuntai-aamuna oli YLE:n TV 1:ssä
    "keskustelu" EU-politiikasta.
    Mukana olivat toimittajan lisäksi keskustalainen ministeri, vihreiden nato-haukka ja kokoomuksen
    euroedustaja. Siinäpä keskustelua. Kaikki nyökyttelivät toinen toisilleen. Herätejutuissa näytettiin välillä EU-komission tiedottajaa ja saksalaista EU-tutkijaa, joka kannatti EU:lle presidenttiä.
    Vaihtoehtoa nykypolitiikalle ei tietenkään edes
    vilautettu. Mikä on poissa silmistä on myös poissa mielestä.
    Mitenkä arvelette, johtaako tällainen hyvään lopputulokseen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Duunari kirjoitti:

En halua moittia ketään yksittäsitä puoluetta tai henkilöä tässä kommentissani. Enkä myöskään halua antaa ymmärättä että olisin kateellinen, koska minulla itselläni asiat ovat ihan ok.

Mihin Suomi on menossa ? Miksi rahaa ei tunnu enään riittävän mihinkään ihmisten perustarpeisiin, vaikka tuottavuus on huipussaan ?
Yleisesti ottaen Suomen tilanne on menossa kovaa kyytiä kohti syvää suota. Rahaa riittää oopperataloon, Irakin kunnostamiseen, EU virkamiesten kalliisiin matkoihin ja kesteihin, Kansanedustajien hyviin palkkoihin, Puolustusvoimien Natoistamiseen, Liito-oravien suojeluun, Natura 5000 ohjelmaan, Eduskunnan lisärakennukseen jne.. jne.. Mutta rahaa ei riitä mm. terveydenhuoltoon tai vanhuksista huolehtimiseen.

Mielestäni päättäjiltä puuttuu lähes järjestelmällisesti normaalin ihmisen elämänkokemus. Ei ymmärretä, että joku voi saada jopa alla 2000Eur kk:ssa käteen, kun itse istutaan masu täynnä Brysseli Helsinki koneessa ja tietysti business puolella, nauttien remmyn xo viskiä ja mietitään, että ostaisiko rantatontin Porkkalasta vai tyytyisikö rantatonttiin Saimaalta. Samaan aikaan moni suomalainen jonottaa leikkausta pitkissä leikkausjonoissa ja joko pysyy hengissä tai kuolee. Samaan aikaan moni vanhus viruu yksin kotonaan, vanhainkodissa tai sairaalassa, saaden kyseenalaista kohtelua, johtuen säästöistä.
Kuinka rahat aikaisemmin riittivät hoitamaan mm. edellämainitut asiat, edes kohtuullisesti ?
Nykyisin jos haluaa palvelua on mentävä yksityiselle sektorille. Oli kyseessä sitten terveydenhuolto tai vanhainkoti. Niiden joilla on hilloa ei tarvi kärsiä tai jonottaa. Toisaalta tämä on ihan ok. Eihän tarkoitus ole tehdä mitään kommunismin uusvaltaa, mutta pitäisi olla myös mahdollisuus käyttää yhteiskunnan tarjoamia palveluita inhimillisessä ajassa.

Tämä juttu on monimutkainen, monimuotoinen ja ei niin mustavalkoinen, mutta jotain tarttis tehdä ja nopeasti. Suomi tekee itsemurhan tällä menolla. Me ollaan pieni ja syrjäinen maa. Turha meidän on yrittää olla kunkkuja EU:ssa tai Natossa sun muissa yhteisöissä. Pannaan omat asiat ensin kuntoon ja lähdetään sitten vasta jakamaan sitä rahaa ulos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu