Hei, eräs henkilö työpaikallani säilytteli kesäkurpitsaa n. 4-5 vrk muovipussissa ikkunalaudalla ja siihen vielä paistoi aurinko. Kesäkurpitsa ahisi melko lailla samanlaiselle kuin homehtunut leipä, sitten joku laittoi ne kahvihuoneen jääkaappiin ja haju huoneessa väheni, joskin toki jääkaappi haisi sitten. Tämä kesäkurpitsat omistava henkilö sitten otti kurpitsat sanoen että täytyykin viedä ne, kun ovat unohtuneet, ovat kuulemma hänen vauvalleen ja oli unohtanut jo ne kokonaan, vei sitten kotiin antaakseen vauvalle. Huomautin kyllä, että ne taitavat olla homeessa jo, mutta tämä henkilö sanoi vain että eivät varmaan, jokin muu se täällä on homeessa... Onkohan tuosta haittaa syöttää vauvalle homeista kesäkurpitsaa ??
Homeista kesäkurpitsaa
Kahvihuoneessa
2327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kurpitsassa tyypillinen homekasvusto on Fusarium-hometta. Se erittää myrkkyjä (toksiineja). Sen aiheuttama myrkytys ei todennäköisesti aiheuta pysyviä vaurioita, mutta vauvan kyseessä ollen voi olla vaarallistakin.
Hintikka ym.1998, 2171. Suomen Lääkärilehti:
" Fusarium-toksiinit ärsyttävät ihoa ja limakalvoja. Ruuansulatuskanavan kautta tapahtuvan altistuksen on todettu aiheuttavan muutoksia valkosolujen, punasolujen ja verihiutaleiden määrissä sekä pidentävän veren hyytymisaikaa. Ne vaikuttavat immunisuojaukseen vähentämällä vasta-aineiden muodostumista antigeeneille, jolloin vastustuskyky infektioille huononee. "
En mäkään kuljettanut meidän vauvan ruokia työpaikalle? onko tyhmä?
Just näit pönttöjä on.. eräskin (aikoinaan) toi savusilakoita työpaikan kahvihuoneeseen, tottakai jätti ne roskat siihen pöydälle viikonlopuksi. Oli mahtava lemu maanantai aamuna.