Ensin kansa vaati eroa kun ei tapahdu mitään että talous kohenisi ja nyt on sitten jo oikeudessakin todettua että valta tuli ylitettyä.
Jokohan ne nyt ymmärtää että homma ei ole millään lailla hanskassa? Yks huono päätös saatiin aikaan mutta sekään ei ollut kaikkivaltiaan kh:n päätäntävallassa. Hoh hoijaa, mistä näille maksetaaan?
Jokohan ne nyt ymmärtää että homma ei ole millään lailla hanskassa? Yks huono päätös saatiin aikaan mutta sekään ei ollut kaikkivaltiaan kh:n päätäntävallassa. Hoh hoijaa, mistä näille maksetaaan?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eikön noiden äänestyksellä valittujen henkilöiden kohtalo ole meidän omissa käsissämme? Älkää äänestäkö heitä taas seuraavissa vaaleissa jos haluatte muutosta. Muuten on parempi pitää mölyt mahassaan - sitä korjaa mitä niittää...
ei ole luottamuselimissä. Ne, joiden on, ovat syyllisiä tilanteeseen.
esitykset tekee virkamies,joka ko. tapauksessa oli vielä lakimies ja mitä muutoin tulee talouden tasapainottamiseen niin jo adressit pyörii, että ei tästä, eikä tästä,kukahan kertois virkamiehille ja päättäjille,että mistä.
Keskustelut näyttää pyörivän lillukanvarsissa,mutta onhan se toki ymmärrettävää,kun tuntee valittajan taustat
valtuutettujen kokouspalkkiot alas muitten pikkukaupunkien tasolle.
Kaupungin työntekijöitä vähennettävä mahd. paljon ja työt ulkoistettava kilpailuttamalla, säästöä syntyy kun vetelehdintä loppuu.
Kaikki kaupallinen toiminta, matkailuun liittyvä, vierasvenesatama, leirintäalue yms. annettava yksityisten osaajien hoitoon jotka ymmärtävät alasta jotain.
Kaikki mahdollinen tehtävä uusien yrittäjien saamiseksi kaupunkiin parempaa imagoa luomalla.
että suurempiakin virheitä on mualimalla tapahtunna
Oi suuri ja mahtava damariliitto
sun synnytti valtava sdp.
Sun luonut on kommareiden yhteinen tahto,
sun mahtis on säilyvä lakienkin yli...
Mitäpäs sitä pitäisi Kirvesmiehen johdolla tehdä? Todetaan vaan, että pershielleen meni, mutta eihän se itseä hetkauta. Eikä sen puoleen taida MR:ääkään hetkauttaa, kun "lomarahat" on jo saatu.
Vai arveliko joku naiivi henkilö, että KH:n jäsenet joutuisivat henkilökohtaisesti taloudelliseen vastuuseen virheellisistä päätöksistään? Käsittääkseni KHO:lle tehdyssä valituksessa ei sellaisesta edes puhuttu.
Joten, KH suuressa viisaudessaan merkitsee päätöksen tiedoksi seuraavassa kokouksessaan ja toteaa pöytäkirjaan, ettei päätös aiheuta toimenpiteitä.
Kylläpä on mukava käydä lukemassa näitä viestejä, näyttää siltä, että seuraaviin vaaleihin on tulossa ihan mahdottomasti hyviä uusia ehdokkaita, jotka tietävät ja taitavat kaiken, osaavat leikata ja sahata ylimääräiset henkilöt ja rönsyt pois kaupungin organisaatiosta ja vieläpä tekevät kaiken varmaankin ihan ilmaiseksi, ei edes alhaisia kokouspalkkioita. Ehkäpä löytyy jopa ihmisia, jotka tarvittaessa maksavat hiukan kaupungille korvausta siitä, että saavat hoitaa kaupungin asiat kuntoon..
Manne, vastauksesi oli ehken tarkoitettu koko viestiketjun aloittajalle - ei pelkästään minulle. Mutta koska se oli tuossa oman viestini alla, niin sallinet muutaman kommentin.
Koska alkuperäinen ketjun aloittaja kysyi, mitä tekee kaupunginhallitus. Tuossa edellä kerroin oman arvaukseni. Yllätyn todella paljon, jos jotain muuta tapahtuu.
Se mitä kommentoit uusista hyvistä ehdokkaista, jotka tietävät ja taitavat kaiken ei valitettavasti koske minua, sillä tiedän omat rajoitteeni ja mahdollisuuteni. Toden sanoakseni, vaikka mieleni joskus tekisikin osallistua luottamushenkilönä kaupungin yhteisten asioiden hoitoon, ei nykyinen työni anna siihen mahdollisuutta. Nimittäin mielestäni luottamustoimea ei voi hoitaa "vasemmalla kädellä" - siihenkin pitää olla aikaa.
Toinen asia olisi tässä ajatusmallissa se, että huolisko mikään poliittinen / epäpoliittinen ryhmä minua listoilleen...
Olen sinänsä samaa mieltä kanssasi, että täällä Suomi24:ssä se suurin (populistinen) viisaus kasvaa. Tosin on myönnettävä, että joskus täällä esitetään myös hyviäkin ajatuksia...