Hei!
Tietääkö kukaan syökö sudenkorento hirvikärpäsiä. Nyt parin viikon aikana metsäpoluilla liikkuessa olen tehnyt sellaisen havainnon, että mitä enemmän on hirvikärpäsiä, niin sudenkorentoja on sitä enemmän lentelemässä. Jokin viikko sitten hirvikärpäsiä oli vain joitain ja sudenkorentojakin vain yksittäisiä, mutta erityisesti tällä viikolla hirvikärpäset ovat lisääntyneet aivan hirveäsi ja samalla myös sudenkorennot. Kotipihassani (asun maalla) ja kesämökillämme sudenkorentoja on vain muutamia silloin tällöin, mutta ei ole hirvikärpäsiäkään.
Olen erittäin kiinnostunut vastauksista.
Sudenkorennon ravinto/hirvikärpäsetkö?
4
1024
Vastaukset
Että kyseisten eläinten tiet kohtaavat.Hirvikärpänen ei kasva samoissa paikoissa kuin sudenkorento,siis toukkavaiheessa ja nyt on korennoilla joku syystanssin aika(en ole asiantuntija)koska niitä tässä joen rannalla lentelee aivan vaivoiksi asti. Hirvikärpäsiä oli todellakin hurjasti eilen metsässä. Hevonen inhoaa niitä ihan kauheasti.
- elää toukkavaiheen
vedessä ja on siellä peto.Nyt niillä on lisääntymis aika, silloin etsitään parempaa kaveria munitaan ja kuollaan pois.Ei mitään tekemistä hirvikärpäsen kanssa.
- on kyllä ahnas peto,
joka elää joitain viikkoja hyvin aktiivisesti saalistaen. Kärpäsiä, hyttysiä ja muita lentäviä pienehköjä otuksia se nappaa lennosta ravinnokseen. Mutta tuskinpa se useinkaan hirvikärpästä saa saaliikseen, sillä sillä hirvikärpäset eivät paljoakaan lennä muulloin kuin havaittuaan kyttäyspaikastaan potentiaalisen isännän, jonka kimppuun ne lentävät hyvin suoraviivaisesti (kaartelematta paarmojen tapaan). Lisäksi ne lentää matalammalla kuin sudenkorennot.
Sudenkorentoja on aina syyskesällä paljon liikkeellä. Ilmeisesti joidenkin lajien aikuisvaihe ajoittuu loppukesään. - Wilson
on kyllä ahnas peto, kirjoitti:
joka elää joitain viikkoja hyvin aktiivisesti saalistaen. Kärpäsiä, hyttysiä ja muita lentäviä pienehköjä otuksia se nappaa lennosta ravinnokseen. Mutta tuskinpa se useinkaan hirvikärpästä saa saaliikseen, sillä sillä hirvikärpäset eivät paljoakaan lennä muulloin kuin havaittuaan kyttäyspaikastaan potentiaalisen isännän, jonka kimppuun ne lentävät hyvin suoraviivaisesti (kaartelematta paarmojen tapaan). Lisäksi ne lentää matalammalla kuin sudenkorennot.
Sudenkorentoja on aina syyskesällä paljon liikkeellä. Ilmeisesti joidenkin lajien aikuisvaihe ajoittuu loppukesään.Viikko tai pari takaperin kävin kattelemas maisemia yhden metsälammen rannoilla. Hirvikärpäsiä oli paljon ja niin oli sudenkorentojakin.
Yksi niistä laskeutui hetkeksi hatulleni, ja itse ihmettelin että mitä se oikein meinas (kun en tietenkään itse päälakeani näe), mutta kaveri joka oli mukana vakuutti että se poimi hirvikärpäsen siitä.
Että joo... Kyllä ne niitä näköjään syövät jos kohdalle sattuu. :|
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 30411676
- 1447146
- 1045962
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa425319- 534399
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta304299On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323621- 623618
- 833238
Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru223145