Olen ostamassa sijoitusasuntoa. Muutama kysymys kuitenkin on vailla vastausta. Saako yhtiövastikkeen vähentää verotuksessa? Maksetaanko vuokratulosta verot normaalin veroprosentin mukaan? Saako korot vähentää verotuksessa? Esim jos vuokratuloa on vuodessa 500€ x 12kk= 6000€ ja korot vuodessa esim 1000€, maksanko tällöin veroa 5000€:sta?
Asiallisia vastauksia kiitos.
Asiallisia vastauksia kiitos.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ottaen kulut vähennetään ensin (vuokra)tuloista ja jäljellejäävästä summasta maksetaan 28% veroa.
"Kuluja" ovat: hoitovastike (sekä joissain tilanteissa muös rahoitusvastike, mutta se riippuu miten kirjattu yhtiön kirjanpidossa), sijoitusasuntoon otettun lainan korkokulut, asunnon korjauskulut sekä mahdolliset vuokrauksesta aiheutuvat kulut (ilmoittelu, puhelin yms.)
Eli jos vuokratuloa on 6000€/vuosi, niin siitä vähennät hoitovastikkeen, koron ja mahdolliset korjauskulut. Sitten maksat veroa 28% (pääomavero)
Hyvä asuntosijoittaja
Saat vähentää sekä vastikkeet, että korot ja jos teet remonttia, saat nekin vähentää, ellei ole kysymys kovin oleellisesti arvoa nostavasta remontista. Sen saa vähentää myydessä, mutta sitä syö myös inflaatio. Jos taloyhtiö tekee remonttia, esim. putket uusiksi, sen voi vähentää yhtiövastikkeen mukana, ellei sitä ole rahastoitu taloyhtiön tilille.
Onnea vaan ostoksillesi.