Miksi verenpain näin vaihtelee

En oikein ymmärrä

Aamulla ennen ACE-estäjän ottamista verenpaine hiukan korkeampi, jotain 130/80, syke noin 50. Puoli tuntia myöhemmin, kun lääke ja aamupala on syöty, verenpaine onkin 115/70. Syke saattaa olla vähän korkeampi.

Onko ACE-estäjän vaikutusaika niin lyhyt, että että ennen lääkkeen ottamista verenpaine on korkeampi? Annos on vain 10 mg, joten ei kai se kauhean paljon vaikuta. Mittasin useana päivänä samalla tavalla ja aivan säännönmukaisesti tuntuí laskevan aamun korkeammasta arvosta.

2

1141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siis että mitä

      Ennen lääkkeen ottoa verenpaine on siis korkeampi ja laskee lääkkeen oton jälkeen. Lääkkeesi siis alentaa verenpainetta. Jos tarkoituksesi on nostaa verenpainetta koska et halua ,että se laskee lääkkeenoton jälkeen, niin pahasti epäilen, että sinulla on kyllä nyt väärä lääke.

    • vp koholla normalista

      Niin, en ota kantaa sun tilanteeseen, mutta toteanpahan vain, että itselläni ainakin aamuisin heti ylösnousun jälkeen on verenpaine vähän korkeammalla kuin vaikkapa tunnin päästä, jolloin normaalit aamutoimet on tehty (ja vp-lääkityskin otettu).

      Itselleni lääkäri sanoi olevan melko yleistä, että juuri aamulla ylösnousun aikoihin verenpaine nousee yön matalammista arvoista, kun keho alkaa tuottamaan kaikenlaisia "heräämishormoneja" ja toisaalta laskee itsestäänkin jonkinverran melko nopeasti ylösnousun jälkeen.

      Mulla muuten beta-salpaaja oli se, joka aiheutti todella isojakin tiputuksia paineisiin noin tunti ottamisesta. ACE-estäjiä en ole käyttänyt niistä saamieni sivuvaikutusten vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      222
      5494
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5064
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      27
      4871
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      125
      2108
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1817
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1677
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      34
      1676
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1597
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1333
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1307
    Aihe