Suunnittelin tässä häkäpöntön laittoa kakkosautooni jolla aion ajella kesällä. Katsastuksessa sanottiin että unohda koko juttu. Direktiivit kieltävät sen laittamisen 1987 vuosimallia uudempiin autohin kun niissä on ns. vähäpäästöinen moottori. Eikö se häkäpönttöajo ole juuri sitä vähäpäästöistä kun sen hiilidioksikuormitus ilmakehään on nolla (=0). Sitä eivät lainlaatijat tajua tai ovat dorkia. Jos nyt pönttöjä ei saa rakentaa uudempiin niin tämä harrastus loppuu aika pian kun vanhempia autoja ei enää ole.
Vastaukset 13
- ahne valtio
Siksi että valtio himoitsee polttoaineverotuloja. Kaikenlainen puuhastelu muiden kuin NESTE OILin kartellin liikennepolttoaineiden käyttämiseksi on KIELLETTY. Siksi.
- Monopoli Suomessa
Sieltä ministeriöt tilaavat haluamiaan tutkimuksia, joilla sitten osoitetaan että homma ei pelaa ja että se tulee kieltää. Olen itse nähnyt puukaasuauton tienpäällä, ajelin tovin aikaa perässä ja hyvin näytti kulkevan, eikä haissut millekään. Pöntön kyljessä perässä luki muistaakseni "tämä auto kulkee turpeella" tai jotain sinnepäin.
- ne vanhat
autot sitte katoo, jos varaosia saa kaupasta nii liikkuu. Ja pelliä ja maalia on varmaan toistaiseksi myynnissä.. Ja 87 uudempia autoja on paljon jotka eivät ole vähäpäästöisiä. vai onko se vähäpäästöisyys vai ikä se kriteeri?
- voit löytää
Tiedän yhden tyypin joka on perehtynyt puukaasuttimeen vähän keskinkertaista syvällisemmin. Puukaastusta ja muista uusiutuvan energian jutuista löydät http://www.ekomobiili.fi
- ja jotka käyttävät
voit löytää kirjoitti:
Tiedän yhden tyypin joka on perehtynyt puukaasuttimeen vähän keskinkertaista syvällisemmin. Puukaastusta ja muista uusiutuvan energian jutuista löydät http://www.ekomobiili.fi
muuta polttoainetta kuin bensiiniä tai diesel öljyä ei haluta koska niiltä ei voi periä saaste maksua.Siispä kaksinais moraali jatkuu ja kansaa kyykytetään.Olis kirveellä töitä.
- käyt keräämässä tienreunasta
keppejä ja muuta palavaa ja taas kulkee.
- Rellu5L
Hiilidioksidipäästö on tosiaankin nolla, mutta kitupalamisesta tulee muita päästöjä, jotka ovat haitallisia.
- Silminnäkijä
Enpä kyllä tiedä mitä nuo muut päästöt voisivat olla, mutta ainakaan pakoputkesta ei kitkuja tule. Kyllä auto puilla aivan hajuitta ja savuitta näyttää kulkevan. Kaikki kaasut kulkevat moottorin kautta ja vain pakoputkesta tulee tavaraa ulos, sen ainakin tiedän.
Ei haittaisi, joss Rellu 5, ja ehkä jotkut muutkin kertaisi asian taustan mukavassa nettikirjassa:
http://gamma.nic.fi/~otaina/puukaasu.htm
Josta taatusti selviää prosessien tulokset.
Ei juuri voi puhua kitupalaamisesta, kun palolämpötila on luokkaa
1200--1400° Celsiusta!
Ulkoilman tuoma happi poltetaan tosi loppuun tarkasti, mutta tämä tapahtuu vasta puhtaissa valkohehkuisissa puuhiilissä!
Taitaa olla tieto-kituminen, joka nettikirjalla saadaan
"poltetuksi pois" ;-)
Tämä on puukaasun valmistusta, sitten pölystä puhdistettu ja jäähdytetty kaasu poltetaan moottorissa, puhtaasti.
Mukavaa opiskelua!
- lolololllolloll
Meinasitko, että häkäpäästö olisi pienempi paha kuin hiilidioksidipäästö?
Ei LOLLON kysymystä ole osoitettu kellekkään, mutta jottei kukaan kokisi sitä provona, on huomautettava että moottori puukaasukäyttöisenä tuottaa pakokaasuissa vain jonkun kymmenyksen siitä määrästä häkää, jonka se tuottaa bensiinikäytössä.
Ja yleisesti tiedetään, että häkä on sen verran epästabiili aine, että se hapettuu ilmassa ennen pitkää, oli se sitten peräisin bensiinistä tai mistä tahansa hiilipitoisesta polttoaineesta.
- Anonyymi
Maanomistajana häkäpönttö kiinnostaa lakkaamatta. Leikkuutähteet saa jättää kun puuta myyn, nythän pääsisivät todelliseen hyötykäyttöön. Tietty kun omistaa metsää niin uutta tulee, itsellä enemmän ku ehtii polttaa. Metsä kun ei osaa muuta kuin kasvaa, inflaatiosta ja lamasta tietämättä. Ja köyhät virnuilee vaihtoehtoja miettiville, kun on vissiin kivaa ylläpitää ja oikeastaan pahentaa omaa köyhyyttään jollain velkaskodalla tai osamaksurellulla. Väitän myös että mielenrauha on paremmalla tolalla omavaraisella joka möyrii maata ja osaa tehdä käsillään jonkun arvoista työtä ja hyödyllisiä asioita. Siitä syystä kai siellä kaupungin vuokrasikalassa pää räjähtää.
- Anonyymi
Auttaako uikutus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591591- 261214
- 851078
- 42897
- 65826
- 92804
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15779Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19725Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131725- 116701
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �146631Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31625- 4622
- 43601
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t76593Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45580- 19566
- 46558
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä25541Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke18498