Runsas kausittainen hiustenlähtö

Kokemuksia kaivattaisiin..

eli nyt olis 5 vuotta finasteridihoitoa takana, ensin pari vuotta propeciaa ja sittemmin 3 vuotta proscaria (1,25mg kerta-annos). Lääkkeet ovat toimineet mielestäni lupausten mukaisesti, hiukset ovat pysyneet melko hyvin päässä. Tosin ohimoiden ja hiusrajan vetäytymistä näillä ei ole pystynyt estämään (vertailukohtaa on vaikea löytää, mutta ilmeisesti ovat hidastaneet kuitenkin hyvin). Hiusmalli on ollut pakko muuttaa kuitenkin selkeästi lyhyemmäksi entisestä melko pitkästä pehkosta.

Sitten varsinaiseen aiheeseen: 5 vuoden aikana on tullut vastaan kolme muutaman kuukauden pätkää, jolloin hiuksia tuntuu irtoavan todella paljon (ei uskalla lähteä tekemään tarkempia laskelmia, mutta moninkertaisesti verrattuna normaalimäärään. Hiuksia irtoaa reilusti kädellä kokeillessa, ja mikä pahinta, tietysti lähinnä alueilta jossa hiustenlähtöä esiintyy). Ensimmäinen tällainen kausi oli 2kk finasteridin aloittamisen jälkeen (ilmeisesti aika normaalia hoidon aloittamisen yhteydessä), toinen 2 vuotta aloittamisen jälkeen ja kolmas alkoi nyt tässä heinä/elokuun vaihteessa.

Kysymys kuuluukin, onko muilla saman lääkityksen omaavilla ollut vastaavia "hiustenlähtökausia"? Onko tämä jotenkin selitettävissä normaalina kausittaisena hiustenlähtönä?Itsellä nämä ovat erityisen stressaavia, muina aikoina hiustenlähdön pystyy enimmäkseen jopa unohtamaan. Nytkin kun tätä irtoamista on esiintynyt, niin mielessä pyörii väkisinkin että lääke on lakannut vaikuttamasta lopullisesti tms.
1666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

oon samaa lääkemäärää popsinut nyt 1,5v (kylläpä aika on vierähtänyt nopeasti, huh)

kausia on ollut, jolloin esim otsatukka varisee pelottavan paljon. toisinaan taas tuntuu melko stabiililta. normaalia lepovaihettahan tuo varmaan on - tietty vähän voimakkaampaa meillä dht-nilkeillä, luulisin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DH_T kirjoitti:

Kokemuksia kaivattaisiin..

eli nyt olis 5 vuotta finasteridihoitoa takana, ensin pari vuotta propeciaa ja sittemmin 3 vuotta proscaria (1,25mg kerta-annos). Lääkkeet ovat toimineet mielestäni lupausten mukaisesti, hiukset ovat pysyneet melko hyvin päässä. Tosin ohimoiden ja hiusrajan vetäytymistä näillä ei ole pystynyt estämään (vertailukohtaa on vaikea löytää, mutta ilmeisesti ovat hidastaneet kuitenkin hyvin). Hiusmalli on ollut pakko muuttaa kuitenkin selkeästi lyhyemmäksi entisestä melko pitkästä pehkosta.

Sitten varsinaiseen aiheeseen: 5 vuoden aikana on tullut vastaan kolme muutaman kuukauden pätkää, jolloin hiuksia tuntuu irtoavan todella paljon (ei uskalla lähteä tekemään tarkempia laskelmia, mutta moninkertaisesti verrattuna normaalimäärään. Hiuksia irtoaa reilusti kädellä kokeillessa, ja mikä pahinta, tietysti lähinnä alueilta jossa hiustenlähtöä esiintyy). Ensimmäinen tällainen kausi oli 2kk finasteridin aloittamisen jälkeen (ilmeisesti aika normaalia hoidon aloittamisen yhteydessä), toinen 2 vuotta aloittamisen jälkeen ja kolmas alkoi nyt tässä heinä/elokuun vaihteessa.

Kysymys kuuluukin, onko muilla saman lääkityksen omaavilla ollut vastaavia "hiustenlähtökausia"? Onko tämä jotenkin selitettävissä normaalina kausittaisena hiustenlähtönä?Itsellä nämä ovat erityisen stressaavia, muina aikoina hiustenlähdön pystyy enimmäkseen jopa unohtamaan. Nytkin kun tätä irtoamista on esiintynyt, niin mielessä pyörii väkisinkin että lääke on lakannut vaikuttamasta lopullisesti tms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu