Eli, täytän ensi tammikuussa 14 ja ajattelin ensi keväänä aloittaa nyrkkeilyn joten onko se sopiva ikä? Sitten että mitä harjoituksia nyrkkeilijät tekevät sillä ajattelin jo vähän aloitella?
Nuori Nyrkkeilijä
haluaa neuvoja
3918
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
14v. on oikein hyvä ikä aloittaa nyrkkeily. Parasta valmistautumista nyrkkeilyyn on käydä lenkkeilemässä, jottasaat nostettua peruskuntoa. Semmoiset 40min lenkit on oikein hyviä, miksei tunninkin, josolet jo valmiiksi hyvässä kunnossa. Vauhti kannattaa pitää maltillisena eikä tarkoitus olekaan vetää itseä piippuun!
Lisäksi voit halutessasi tehdä omin päin erilaisia jumppaliikkeitä, kuten punnerruksia, istumaannousuja, selkälihasliikkeitä jne. Punttisalia et tarvitse.
Omatoimisesta säkin hakkaamisesta tai sparraamisesta on enemmän haittaa kuin hyötyä ja rikot vain itsesi niillä.
Harjoittele heti alkuun hyväksi väistäjäksi. Se on kaiken perusta.
Ei hyödytä mitään vaikka kuin olisi kova lyöjä, jos itse saa osumia päähänsä niin tyrmäytyy, ja saa iänikuisia vaurioita aivoihinsa.
Poikahan on menossa vasta harkkoihin. Ei matseihin.
Itse aloitin nyrkkeilyn kun olin.. 9 tai 10-vuotias, harrastin vuoden ja lopetin. Alotin kylläkin uusiksi myöhemmin.
Kannattaa kyllä treenata peruskuntoa ja lihaksistoa. Varsinkin jos olet ylipainoinen niin laihduta vähän ainakin. Vaikka massa onkin tärkeää nyrkkeilyssä.