Miten on, onko kenelläkään tietoa asiasta, että pitääkö uusi Mercury perämoottori huollattaa juuri nimenomaan Mercury huoltopisteessä takuun säilymiseksi vai voiko käyttää ihan mitä perämoottorihuoltopistettä? Autoja saa ainakin huollattaa muissakin korjaamoissa kuin valtuutetuissa huolloissa. Miten on perämoottorien kohdalla? Voiko Mercuryn huollattaa esim. valtuutetussa Honda huoltopisteessä? Itsellä ei ole lähellä Mercuryn huoltoa.
Mercury huolto
17
7673
Vastaukset
- takuisiin
vaikka huoltaisit itse. Siis se työn osuus. Mutta öljyt ja suodattimet pitää olla Quicksilverin merkkitavaraa, ja tässä asiassa ei pysty huijaamaan. Jos kone rikkoutuu, niin merkkikorjaamolla kyllä tunnistetaan oliko käytetty valmistajan suosittelemaa öljyä. Jos ei, niin se siitä takuusta.
- on merkkihuolto!!!
Takuun edellytys on merkkihuollettu historia. Virhevastuu ei kuitenkaan poistu vaikka huoltaisi missä, virhevastuussa myyjän osuu on kuitenkin hyvin usein prosentuaalinen, joten kannattaa käydä merkkihuollossa. Takuu ehdoissa mainitaan että tuotetta täytyy käyttää ja huoltaa valmistajan ohjeiden mukaisesti. Valmistajan ohjeissa on vaatimuksena että koneen vuosihuollon tekee Merkkihuolto-organisaation hyväksymä taho.
- texa100
Ainakin pääkaupunkiseudun merkkihuollot ovat järkyttävän kalliita. Esim. MRC-Boatservice Espoossa rokottaa aivan hirveätä hintaa tavallisesta Optimaxin talvihuollosta. Annettu hinta-arvio oli jo korkea, mutta sitten vielä ylittivät sen 60 %:lla ilman että olisivat vaivautuneet siitä edes soittamaan. Lopulta oltiin reippaasti yli puolen tuhannen lukemassa. En voi suositella kyseistä firmaa. Kenties pääkaupunkiseudun ulkopuolela selviäisi halvemmalla? Kertokaa jos tiedätte Mercury huoltofirmoja jossa selviäisi jollain järkevällä hinnalla.
- Boatman25
Salon vene ja tarvike, torin kupeessa Salossa.
- Valinnan vapaus
Hyvin tyypillistä, kun joutuvat kyselemään toisiltaan, että mitä sille moottorille pitäisikään tehdä. ja niitä käyttävät hintasykäyksinä, kun tietävät, jotta moottorin omistajat eivät saa heti myytyä konettaan, ja pakko huollattaa.
Taidanpa painaa etusormella Evarin E-tecin talvihuolto nappia, ja olla huoleton, ei ees tartte peräöljyjä vaihtaa. - Samatäällä
Valinnan vapaus kirjoitti:
Hyvin tyypillistä, kun joutuvat kyselemään toisiltaan, että mitä sille moottorille pitäisikään tehdä. ja niitä käyttävät hintasykäyksinä, kun tietävät, jotta moottorin omistajat eivät saa heti myytyä konettaan, ja pakko huollattaa.
Taidanpa painaa etusormella Evarin E-tecin talvihuolto nappia, ja olla huoleton, ei ees tartte peräöljyjä vaihtaa.Nelarin omistajat ovat kehuneet huoltojen halpuutta, mutta totuus on toisenlainen, ja voi kurjuuden kurjuus, se koneen vetäminen huoltoliikkeeseen, jossa on kuukauden jonot, ja siksi myös kovat hinnat.
Sehän niitä korpeaakin ja pahasti, kun E-tec tekee saman huollon nappia painamalla.
- ei tule
vikaa, niin ihan sama missä huoltaa, vaikka itse. Koneet kannattaa jokatapauksessa huoltaa ja pitää hyvässä kunnossa.
- 60EFi
Mercury 60EFi -07 (aj. 300t) alkoi hyytymään 2000rpm tuntumassa ja kierrosluku vaelsi. Muutaman kerran toimi hyvin, varsinkin korkeammilla kierroksilla, kunnes sammui ajosta ja summeri alkoi piippaamaan. Syyksi paljastui polttoainepumpun kalvo, joka on ilmeisesti melko yleinen vika Mercuryn 04-> malleissa. Onko palstalaisilla vastaavia rikkoutumisia? Koneen takuu meni umpeen tänä keväänä, eikä pumppua saanut takuuseen.
Tästä voi päätellä, että on aivan sama huollatatko koneesi, koska takuu ei ilmeisesti korvaa edes tyyppivikoja, jotka ilmenevät takuuajan jälkeen. Näin Suomessa...
- junnu02
moikka mulla 80 mergyry kone pätkii välillä ottaa kierroksia sit alkaa nykiä olen vaihtanut pensasuodattimet mut vika ei korjaantunut tuluppia en ole vielä vaihtanut kone käy konkaten
- Penskalle
Ai että Mergyry käy konkaten. Kiva tietää. Oliko sinulla joku kysymyskin?
- SEkäy
Konkkaamalla-siis käydä konklottaa, taikka loklottaa, taikka käydä pötköttää, taikka rytkyttää, taikka rynkyttää, ja nytkyttää, ja kun painaa kaasua eteenpäin, se lähteekin taaksepäin, ja jyrsi potkurilla naapuriveneen kyljen puhki, mutta onneksi yhtä-äkkiä se lähtiki eteenpäin, ja pääsin karkuun.
kysymys onkin, että missä vika?
- Halpaaon
Kuten edellä jo todettiin niin Tuotevastuu pysyy ja sen edellytyksenä on laadukas huolto määrävälein ja oikeanlainen käyttö. Uskoisin että kannattaisi silloin olla sisällä qjicksilverin kamaa. Takuun suhteen voi olla tärkeämpää käyttää merkkihuoltoa ja ainakin itselleni tarjottiin vielä lisätakuuta vuotuisesta huollosta.
No, minulla on kuusiheppainen ja sen huolto ja säilytys ekana vuonna maksoi kokonaisen satasen. Tokana vuonna oli niin paskat säät etten täräyttänyt tulille kertaakaan enkä sitten viitsinyt huoltaa. Tonnin kone uutena, muutama tunti aikaa ajella per vuosi, tuskin takuuta tarttee. - hulluarahastusta
tuossa kulminoituu nelitahtisten huoltokustannusten olemus; vuosihuollon hinta 10 % hankintahinnasta.
- bower
Itse en koskaan ole käyttänyt 4t moottoreita merkkihuollossa vaan hoitanut homman itse, yhdessäkään moottorissa ei ikinä ole ollut ongelmia. Huolto maksaa itse tehtynä vähemmän kuin e-tecin 2t öljypönttö puhumattakaan että niitä saattaa mennä useita pönttöjä kesän aikana, se että e-tec kihtyy 0.2sek nopeammin kuin nelari niin sillä ei ole tervejärkiselle mitään merkitystä, mutta jollain argumentilla e-teciä pitää puolustaa.Ostakaa nelari niin ei tarvitse selitellä eikä todistella.
- etecci
etecci kiihtyy paremmin kuin nelitahti, on selvää että korkeampi suorituskyky tuo mukanaan kovempia kustannuksia. 100xd öljyä toki kuluu, itse olen ostanut 20 gallonan kerta-annoksina, saa halvemmalla kuin gallonan tonkan yksittäishankintana, huollot tietty perus impelleri ja peräöljy ja tulpat, muista laittaa tulpat oikeaan asentoon!!!
- OMChäirikkö
Siis onko joku oikeasti näin yksinkertainen?
- NiinkuinSINÄ
Tarkoitit varmaan, kun sanoit "näin".
Mikähän olikaan asiasi , joka jäi sanomatta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei235913- 602037
- 271499
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2411284- 741145
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️691138Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531117- 511072
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1441067Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58995