Ruusun leikkaus alas

vieläkö syksyllä vai vasta ...

meidän pihassa on valtavan kokoinen ruusupensas (se ihan tavallinen yksinkertainen kukka, mielestäni mitätön)ja juhannusruusu sen kyljessä, myös aika iso. Ajattelin siistiä pensaat alasleikkaamalla, että saan juuriston perattua, kun kasvaa nokkosta ym heinää..

Jätänkö leikkauksen kevääseen, vai teenkö sen nyt?

Tarkoitus olisi rajata penkki laudalla, ettei versot rehottaisi missä sattuu ja laittaisin vielä yhtä lajia joukkoon..

1

1613

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan...

      nyt Minäkin leikkasin. Oikein kunnon kauneusleikkauksen.Edellisenä vuonna leikkasin juhannusruusun heti kukinnan jäkkeen.Kukki heti seuraavana keväänä.
      Vanhat ruusut on hyvä leikata lähes alas asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      101
      1643
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      39
      1185
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      960
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      170
      796
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      750
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      200
      695
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      689
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      657
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      590
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      588
    Aihe