Loukata toista, tavallaan tahallaan ja sitten on ihan rikki ja paha olla miksi pitikin olla sellainen :(
Ei tiedä saako anteeksikaan ja se sattuu vielä enemmän, kun haluisi muuttaa kaiken toiseksi mutta voiko, sitä ei tiedä :'(
Onko tämä tapa korjattavissa pois luonteesta, loppujen lopuksi kärsii itse aina eniten :(
Paha tapa
5
1524
Vastaukset
- Iseke
on korjattavissa. Sitä sanotaan henkiseksi kehitykseksi. Vinkkina voin antaa pari ajatuspätkää.
1.Ennen kuin sanot, ajattele miltä sanomasi tuntuu toisesta.
2.Ennen kuin sanot, ajattele miltä sinusta tuntuisi kuulla samat sanat.
3.Muista, syy ja seuraus. (Kaikki me voidaan kuvitella tiettyjen tekojen ja sanomisien seuraukset, siksi voimme myös vaikuttaa niihin omalla käytöksellä)
Ja oikeassa olet siinä, että loppujen lopuksi kärsii itse aina eniten jos satuttaa toista ihmistä. Vanha kansakin sanoo, että kaikki mitä teet, teet itsellesi. Mutta tsemppia sulle.- SLo
On myös taito huomata oma osuus tapahtumien kulkuun. Aina se ei ole Vesimies (tai joku muu merkki), joka on kaiken pahan alku ja juuri - sitä ennen on varmasti tapahtunut jotakin - loukkaus - joka on saanut aikaan pahaa mieltä Vesimiehessä. Aina ei välttämättä tunnista omia tunteitaan, eikä niistä pääse myöskään nopeasti eteenpäin.
Henkistä kehitystä kaikki tyynni, ja henkistä kehitystä joka ikisen ihmisen kohdalla - et ole koskaan valmis :) - masentunut tunteensa?
SLo kirjoitti:
On myös taito huomata oma osuus tapahtumien kulkuun. Aina se ei ole Vesimies (tai joku muu merkki), joka on kaiken pahan alku ja juuri - sitä ennen on varmasti tapahtunut jotakin - loukkaus - joka on saanut aikaan pahaa mieltä Vesimiehessä. Aina ei välttämättä tunnista omia tunteitaan, eikä niistä pääse myöskään nopeasti eteenpäin.
Henkistä kehitystä kaikki tyynni, ja henkistä kehitystä joka ikisen ihmisen kohdalla - et ole koskaan valmis :)rakastan kovasti yhtä veskaria, luulen et hälläkin on tunteita. Oli vuosi sitten molemminpuolista. Nyt hänellä on ero menossa, tietysti se masentaa, ja vie oman aikansa. Sanoo minulle et ei ole tunteita.
Jotenkin koen niin vahvaa tunneyhteyttä, myös telepaattista yhteyttä häneen, en vain voi uskoa et nää tunteet olisi yksipuoleisia.
Peittyykö tunteet masennuksen alle, ettei niitä itsekään tunnista? Luulen niin, kertokaa kokemuksia.
Kun alkaa näkyä valoa tunnelin päästä, tuleeko ne lämpimät tunteet uudelleen pintaan? haluaisin niin auttaa ja tukea häntä, mut työntää pois välinpitämättömyydellään, kylmyydellään. Silti rakastan häntä, odotan et hän selviää masennuksesta ja kattelee maailmaa uudelleen.
Tuntuu vahvasti et meillä olisi hyvä, onnellinen yhteinen elämä edessä. - vesimies 1
masentunut tunteensa? kirjoitti:
rakastan kovasti yhtä veskaria, luulen et hälläkin on tunteita. Oli vuosi sitten molemminpuolista. Nyt hänellä on ero menossa, tietysti se masentaa, ja vie oman aikansa. Sanoo minulle et ei ole tunteita.
Jotenkin koen niin vahvaa tunneyhteyttä, myös telepaattista yhteyttä häneen, en vain voi uskoa et nää tunteet olisi yksipuoleisia.
Peittyykö tunteet masennuksen alle, ettei niitä itsekään tunnista? Luulen niin, kertokaa kokemuksia.
Kun alkaa näkyä valoa tunnelin päästä, tuleeko ne lämpimät tunteet uudelleen pintaan? haluaisin niin auttaa ja tukea häntä, mut työntää pois välinpitämättömyydellään, kylmyydellään. Silti rakastan häntä, odotan et hän selviää masennuksesta ja kattelee maailmaa uudelleen.
Tuntuu vahvasti et meillä olisi hyvä, onnellinen yhteinen elämä edessä.toikin on niin monien asioiden summa.se on hienoa että jaksat odottaa. vie "ystävä kaveri"SYÖMÄÄN.
- isopahaääliö
Oon huomannu itse tekeväni tuota kun joku ei puhu totta ja hieman vihjaan mite asiat voivat olla ilkeimmän kautta tietenki...
ja tuotahan tulee tehtyä tietenkin vain tärkeimmille ihmisille... todella tahallaan on aivan eri asia jota tulee harrastettua aiheesta ja se ei kyllä jää painamaan mieltä..!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176205Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193485Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400