Jälkimakeutus

MUMMELI1

Teen viiniä herukoista hyvin kävi ja nyt on käymisen pysäytys menossa.
En ymmärtänyt minun ominais painomittarin lukemia verrattuna ohjeeseen,mutta maistelemalla viini on liian kuivaa .Haluisin makeampaa. Milloinka jälkimakeutan sen? Ennenkö kirkastamista vai sen jälkeen? Ohje on vähän epä selvä. Liotanko sokerin veteen ja laitan sitten vai miten. Osaanko lisätä sokeria maun perusteella ,kun tuo minun mittari taitaa olla erilainen kuin mikä ohjeessa on?

1

13227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotiviinin ystävä

      Makeuta viinisi vasta ennen pullotusta eli kaikki kirkastukset ja lappoamiset pitää olla tehdyt ja viini kelpaa pullotettavaksi.
      Ominaispainomittari näyttää, paljonko viinissä on sokeria. Jos se on nollassa tai vain vähän plussan puolella, laitan (hedelmä)sokeria makeudeksi. Jo 10 ominaispainoinen viini on mielestäni sellaista, ettei se kaipaa lisäsokeria. Makuasia.
      Laitan sokeria muutaman desin suoraan viinipyttyyn, hämmennän kunnolla ja maistan lusikalla kuppiin nostaen. Jos tuntuu, että vieläkin voisi makeutta lisätä, laitan desin kerrallaan. Yleensä 30 litran astiaan, jossa on viiniä ehkä 25 litraa loppuvaiheessa kaikkine lappoamisineen, laitan 0,5 kg hed.sokeria ja 1-3 dl vielä sen päälle. Tällöin viinin ominaispaino on ennen maustamista vain muutaman pykälän plussan puolella. Tavallista kidesokeria en ole käyttänyt maustamiseen, enkä osaa sen määrää arvioida. Sokeri pitää hämmentää kunnolla sulaksi, muuten se kuplii ja tekee pullotettaessa viiniä kuohua pintaan.
      Toivottavasti tästä oli apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe