K-rauta, ruoholahti

imuroitsija

Ostin Kärcherin harrastajaimurin (59e) ruoholahden k-raudasta maaliskuussa. Laitteesta tuli sähkö ulos elokuun puolivälissä. Ystävällinen myyjä katsoi imuria ja totesi, ettei tätä ole tarkoitettu betonipölyn imemiseen. Valistin imuria käytetyn pelkkään puupölyyn, johon myyjä totesi ettei imuria ole tarkoitettu hienon pölyn tai tälläisen puupölyn imemiseen.

Laitteen myyntipaketin kyljessä komeilee kuvat joidda imuroidaan niin ruuvipenkkiä kuin autotallin lattiaakin ja totesinkin myyjälle että ostajaa olisi hyvä valistaa siitä ettei imuria voi käyttää imurina.

Laite lähti kuitenkin maahantuojalle arvointiin. Myyjä kysyi vielä ennen poistumistani että oliko tuote ostettu yrityskortilla (yrityskäytössä takuuaika on lyhempi). Eipä ollut. Tuloksesta riippuen aion vedota tuotevastuulakiin perustuen myyjän korvausvelvollisuuteen.

Aiemmin olen hankkinut Kärcher merkkiset painepesurin, höyrypesurin, ikkunanpesurin ja isomman imurin. Ne ovat palvelleet vuosia hyvin, merkissä ei ole vikaa. Myyjäpojan asenne vain ihmetytti. Tämän jälkeen tarjouksen pitää olla aika hyvä että ruoholahti saa minut uudelleen asiakkaaksi. Vanhan omakotitalon ja kesämökin omistajalla riittää kuitenkin muutamalla tonnilla vuodessa asiaa rautakauppaan vaikka ei mitään rakentaisikaan. Ihmettelen miten tuollaisella isolla ketjulla on varaa asiakkaan aliarvointiin. Itseasiassa myyjä olisi voinut vain todeta että ottaa tavaran vastaan ja jättää lisäselvitys maahantuojan vaivaksi. Nyt olen valmiiksi pettynyt kaupan toimintaan kävi miten kävi.

7

1439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hobbymerkki

      Huoltoa tai varaosia et löydä sujuvasti mistään.
      Myydään saksalaiselta kuulostavalla nimellä,mutta kuten nähty,ei ole nykyisin nimeen katsomista.

    • Se oli

      tarkoitettu ainoastaan kosmisenpölyn imurointiin!
      Tosissaan että valitettavasti joillain myyjillä on ajattelumalli, että se on heiltä itseltään pois. Kannattaa kertoa asiasta jollekkin ketjun ylempä olevalle. Vain näin he voivat puuttua ja parantaa asiakaspalveluaan.

    • pari ollut,

      kolmatta en aio ostaa.
      Vaikka saisit uuden tilalle, se pysyy ehjänä ainoastaan, jos et käytä sitä.

      • imuroitsija

        En minä laitetta moittinut vaan liikettä ja asennetta. Jos kuponkiin kirjoitetaan että laitteen takuu on 24 kk ja laite hajoaa normikäytössä alle puolessa vuodessa niin ei sitä pitäisi ensimmäisenä asiakkaalle alkaa kuittailla, muuten asiakas saattaa pahoittaa mielensä. Jos kauppias on ottanut riskin myymällä toimimatonta tavaraa takuulla, pitäisi hänen myös riskinsä kantaa tai olla myöntämättä lisätakuuta. Joka tapauksessa tuotevastuulaki suojaa kuluttajakaupoissa tuotteen oletetun käyttöiän verran ja erillinen takuu on vain mainostus, jolla myyjä vakuuttaa tuotteen laadusta.

        Miten tilanne olisi muuttunut jos olisin ostanut 1000 eur kiukaan, 10000 maalämpöjärjestelmän tai 100 000 talon? Olisiko takuu ollut voimassa vain jos kiukaalle ei heitä vettä, pumppua ei kaiveta maahan tai talossa ei asuta? En aio kokeilla tämän kauppiaan kanssa miten nuot olisivat.

        Oikeat halpis ketjut ovat hinnoitelleet tuotteisiinsa sen että muutama hajoaa ja palauttavat mukisematta rahan tai vaihtavat uuden tuotteen. Esimerkiksi Tarjoustalo on toiminut erittäin hyvin takuuasioissa niinä kahtena kertana kun olen joutunut rikkoontuneen pienkoneen palauttamaan.

        Kestävää asiakassuhdetta ei saavuteta onnistuneilla kaupoilla vaan toimivalla jälkihoidolla.


    • K-raudan

      homma on täysin alaarvoista se on aivansama osta vaikka itteään niin vika on aina käytäjässä.Se on samahomma missäpäin suomea liikut ja tosi.

    • imuroitsija

      Kärcher antoi uuden pelin tilalle viikon vatvomisen jälkeen. Hyvä niin.

      Takuuasiaa aluksi hoitaneen myyjän käytös jäi harmittamaan. Asiakas on aina väärässä asenteella ei pääse kauppoja tekemään kuin kerran. Silloin sen ainoan kaupan pitää olla tosi hyvä.

    • Imuroitsija

      K-Rauta Ruoholahti lähetti joulukortin!
      Näin jouluna kaikilla on rauhallinen mieli ja hyvä tahto.
      On aika unohtaa menneet ja katsoa yhdessä tulevaan.

      Hyvää joulua kaikille palstalaisille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2298
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2073
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1495
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1434
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1381
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1065
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      964
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      111
      925
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      873
    Aihe