K-rauta, ruoholahti

imuroitsija

Ostin Kärcherin harrastajaimurin (59e) ruoholahden k-raudasta maaliskuussa. Laitteesta tuli sähkö ulos elokuun puolivälissä. Ystävällinen myyjä katsoi imuria ja totesi, ettei tätä ole tarkoitettu betonipölyn imemiseen. Valistin imuria käytetyn pelkkään puupölyyn, johon myyjä totesi ettei imuria ole tarkoitettu hienon pölyn tai tälläisen puupölyn imemiseen.

Laitteen myyntipaketin kyljessä komeilee kuvat joidda imuroidaan niin ruuvipenkkiä kuin autotallin lattiaakin ja totesinkin myyjälle että ostajaa olisi hyvä valistaa siitä ettei imuria voi käyttää imurina.

Laite lähti kuitenkin maahantuojalle arvointiin. Myyjä kysyi vielä ennen poistumistani että oliko tuote ostettu yrityskortilla (yrityskäytössä takuuaika on lyhempi). Eipä ollut. Tuloksesta riippuen aion vedota tuotevastuulakiin perustuen myyjän korvausvelvollisuuteen.

Aiemmin olen hankkinut Kärcher merkkiset painepesurin, höyrypesurin, ikkunanpesurin ja isomman imurin. Ne ovat palvelleet vuosia hyvin, merkissä ei ole vikaa. Myyjäpojan asenne vain ihmetytti. Tämän jälkeen tarjouksen pitää olla aika hyvä että ruoholahti saa minut uudelleen asiakkaaksi. Vanhan omakotitalon ja kesämökin omistajalla riittää kuitenkin muutamalla tonnilla vuodessa asiaa rautakauppaan vaikka ei mitään rakentaisikaan. Ihmettelen miten tuollaisella isolla ketjulla on varaa asiakkaan aliarvointiin. Itseasiassa myyjä olisi voinut vain todeta että ottaa tavaran vastaan ja jättää lisäselvitys maahantuojan vaivaksi. Nyt olen valmiiksi pettynyt kaupan toimintaan kävi miten kävi.

7

1446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hobbymerkki

      Huoltoa tai varaosia et löydä sujuvasti mistään.
      Myydään saksalaiselta kuulostavalla nimellä,mutta kuten nähty,ei ole nykyisin nimeen katsomista.

    • Se oli

      tarkoitettu ainoastaan kosmisenpölyn imurointiin!
      Tosissaan että valitettavasti joillain myyjillä on ajattelumalli, että se on heiltä itseltään pois. Kannattaa kertoa asiasta jollekkin ketjun ylempä olevalle. Vain näin he voivat puuttua ja parantaa asiakaspalveluaan.

    • pari ollut,

      kolmatta en aio ostaa.
      Vaikka saisit uuden tilalle, se pysyy ehjänä ainoastaan, jos et käytä sitä.

      • imuroitsija

        En minä laitetta moittinut vaan liikettä ja asennetta. Jos kuponkiin kirjoitetaan että laitteen takuu on 24 kk ja laite hajoaa normikäytössä alle puolessa vuodessa niin ei sitä pitäisi ensimmäisenä asiakkaalle alkaa kuittailla, muuten asiakas saattaa pahoittaa mielensä. Jos kauppias on ottanut riskin myymällä toimimatonta tavaraa takuulla, pitäisi hänen myös riskinsä kantaa tai olla myöntämättä lisätakuuta. Joka tapauksessa tuotevastuulaki suojaa kuluttajakaupoissa tuotteen oletetun käyttöiän verran ja erillinen takuu on vain mainostus, jolla myyjä vakuuttaa tuotteen laadusta.

        Miten tilanne olisi muuttunut jos olisin ostanut 1000 eur kiukaan, 10000 maalämpöjärjestelmän tai 100 000 talon? Olisiko takuu ollut voimassa vain jos kiukaalle ei heitä vettä, pumppua ei kaiveta maahan tai talossa ei asuta? En aio kokeilla tämän kauppiaan kanssa miten nuot olisivat.

        Oikeat halpis ketjut ovat hinnoitelleet tuotteisiinsa sen että muutama hajoaa ja palauttavat mukisematta rahan tai vaihtavat uuden tuotteen. Esimerkiksi Tarjoustalo on toiminut erittäin hyvin takuuasioissa niinä kahtena kertana kun olen joutunut rikkoontuneen pienkoneen palauttamaan.

        Kestävää asiakassuhdetta ei saavuteta onnistuneilla kaupoilla vaan toimivalla jälkihoidolla.


    • K-raudan

      homma on täysin alaarvoista se on aivansama osta vaikka itteään niin vika on aina käytäjässä.Se on samahomma missäpäin suomea liikut ja tosi.

    • imuroitsija

      Kärcher antoi uuden pelin tilalle viikon vatvomisen jälkeen. Hyvä niin.

      Takuuasiaa aluksi hoitaneen myyjän käytös jäi harmittamaan. Asiakas on aina väärässä asenteella ei pääse kauppoja tekemään kuin kerran. Silloin sen ainoan kaupan pitää olla tosi hyvä.

    • Imuroitsija

      K-Rauta Ruoholahti lähetti joulukortin!
      Näin jouluna kaikilla on rauhallinen mieli ja hyvä tahto.
      On aika unohtaa menneet ja katsoa yhdessä tulevaan.

      Hyvää joulua kaikille palstalaisille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4631
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      498
      2437
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      2001
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      18
      1909
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      81
      1586
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1505
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      12
      1186
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      102
      984
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      124
      842
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      839
    Aihe