Mulla oli tänään np-ultra ja viikkoja 12 5. Lääkäri totesi istukan olevan kohdun takaseinässä osittain kohdun suulla. Mitä haittaa siitä on jos istukka on kohdun suulla? Lääkäri kyllä sanoi, että usein se sieltä vielä nousee ylemmäs, kun kohtu kasvaa.
Istukka osittain kohdun suulla..
dkbcgkadbck
3229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei voi synnyttää alakautta,jos istukka on tiellä. mut jos se "siirtyy" ylemmäs, ni ei mitään haittaa.
että tällaisessa tilanteessa voi olla tarpeen rajoittaa yhdyntää jonkun verran. Saattaa lisätä istukan irtoamisriskiä se töniminen kai.
Kannattaa kyllä ihan kysellä sieltä neuvolasta tai lukea joistakin oppaista. Ja jos se lääkäri tosiaan meinasi että se voi nousta vielä niin sittenhän se on hyvin mahdollista :D
sitä vauvaakaan töni niin miksi sitten istukkaa? Kyllä se kohtu on niin ylhäällä että ei sinne kyllä mikään yllä....