Sehän nyt siis on FFTF, vaikkei sitä missään ole virallisesti ilmoitettukaan. Vai onko? Radiot soitelleet kipaletta ahkeraan ja tänään se ilmestyi latausmestoihin, esim. maikkarille:
http://download.mtv3.fi/Album.aspx?id=26FE748F-F467-4BF8-B833-836F711FD888
Eli...mitä mieltä ootte valinnasta? Minulle ainakin passaa, kun sattuu olemaan yksi levyn lempikappaleista. Toinen hyvä vaihtoehto olisi minusta ollut DTTBM.
http://download.mtv3.fi/Album.aspx?id=26FE748F-F467-4BF8-B833-836F711FD888
Eli...mitä mieltä ootte valinnasta? Minulle ainakin passaa, kun sattuu olemaan yksi levyn lempikappaleista. Toinen hyvä vaihtoehto olisi minusta ollut DTTBM.
Vastaukset 15
Vanhimmat
sen nyt sanoisi, nimensä veroinen...
pari esimerkkiä siitä:
http://www.youtube.com/watch?v=-uzDeHiuIv4
http://s205.photobucket.com/albums/bb108/skebeli/?action=view¤t=6e91d451.flv
tuosta on tehty sinkkulevy. Varsinkin toi tubella oleva on mahtavaa kuunneltavaa ja entäs se keikka huh, minulle se on järkyttävän hyvä biisi! Taas ihan täpinöissä täällä!
FFTF on levyn paras biisi ja onnistunut valinta kakkossinkuksi. Itse olen ollut koukussa siihen jo 3 kuukautta, rakastan ihan mahdottoman paljon. Se meni suoraan (jaetulle) ykkössijalle kaikkien aikojen suosikkibiisini -listalla. :D Niin täydellinen, kaunis melodia, mahtava "laahaava" tempo, ihanat sanat ja Arin jumalainen ääni kruunaa koko komeuden. Parasta ikinä!
Minäkin muuten veikkasin tuota DTTBM:tä kakkossinkuksi, mutta olen kyllä todella tyytyväinen tähän valintaan. By the way, ihan mielettömän ihana tuo sinkun kansi tuolla Maikkarin sivuilla, sattumoisin myös yksi suosikki Ari-kuvistani, joten sopii hyvin tähän biisiin. :D
FFTF:n on säveltänyt ja sanoittanut Janne Joutsenniemi joka tunnetaan mm. Suburban Tribesta. Ari-kirjassa Janne kertoo että biisin syntyminen oli pitkälti Iltasanomien "ansiota". Jannea oli nimittäin haastateltu IS:ssä Idols-voiton jälkeen ja siinä yhteydessä oli kysytty olisiko hän valmis tekemään Arille biisejä. Ja Janne oli vastannut myöntävästi.
Seuraavana päivänä levy-yhtiöstä oli otettu Janneen yhteyttä ja demo oli valmis kahdessa päivässä. Ja loppu on historiaa :)
http://s190.photobucket.com/albums/z238/Mirandos/ARI/?action=view¤t=ari045.flv Tuolta löytyy myös ACC. (AK.fi sivuilta poimittu linkki)
FFTF on levyn ehdoton ykkösbiisi, heti perässä Stay True. Loistava valinta sinkulle siis. Videonhan voisi väsätä vaikka tuosta Nosturin keikasta.
Tai siis mun mielestä levyn parasta antia Our Beastin rinnalla. Sopii erittäin hyvin radiosoittoon myös.
Juuri yksi työkaveri totesi kun radiosta tuo tuli, että vitsi, no nyt kuulee sitä Ari Koivusen mahtavaa ääntä. HMC se ei hänen mukaansa päässyt oikeuksiin. Nyt sitten hänkin suunnittelee levykauppaan marssimista...
vähän veikkailinkin, että tämä FFTF vetää puoleensa uusia ihmisiä, joille tuo HMC ei välttämättä täysin uponnut. FFTF on kyllä parempi biisi ja totta, että Arin ääni pääsee paremmin oikeuksiinsa. Kyllä tämä varmasti edistää levynmyyntiäkin taas. :)
parhain tai toiseksi parhain biisi. Vaihtelee välillä. Mut hyvä valinta.
Livenä FFTF on tappavan hyvä.
loistokas. Varsinkin se viimeinen alive-sana on aika vakuuttava, kun Ari vetää sen kunnon heviörinällä. :D
Ja sama täällä, FFTF on aika tasoissa Our Beastin kanssa, kun levyn parhainta biisiä valitaan. Tosin viime aikoina FFTF on kyllä ollut selvä ykkönen. Nappivalinta sinkuksi.
yhdeksi levyn suosikeistani i flyn rinnalle. toivottovasti tosta tehdään kunnon video, eikä tommonen antipromo kuin toi hmc-video, joka kusee jo stailauksesta lähtien.
Onhan se hienoa kuulla tuo radiostakin, jotenkin niin virallista. :D Selkeästi parasta juuri nyt.
otti kai kantaa kommentoimalla FFTFia levyn ensinmmäiseksi singleksi :) Sitten tuli taas kehuja niin levystä kuin erityisesti arin&bändin livemeiningistä.
our beast on parempi mut kyl toikin on ok ****stormwindistä en tykkää enkä tost Kirkan biisist mut live-versio sentäs tykittää kiwasti siitäkin***
biiseissä arin ääni alhaalla on parasta, semmosta nastaa kiemurtelua ja venyttelyä, soulii, grungee, bluesii...blandattuna. noi kertsit vaatis vielä lisää styrkkaa, mutta toi hoituu ajan kanssa.