Pelkään sektiota!

Tänään olin äitiyspolilla ja vauva on ollut perätilassa jo kolmisen viikkoa. Sitä ennen on ollut päätarjonta. Päädyttiin sitten sektioon, ensi viikolla olisi aika. Lantio puoltaa alatiesynnytystä ja vauvakaan ei ole jättiläinen (3100-3200g) mutta en halua riskejä. Ja nyt on alkanut pelottaa. Millä saisin vauvaa houkuteltua vielä kääntymään oikein päin? Lääkärin mukaan voi kuulemma vielä kääntyä kun on "perä irti" ja vettä on hyvin.

Sektio pelottaa kun olen erittäin kipuherkkä yksilö ja jälkikipu on lähinnä se jota pelkään vauvan hoidonkin kannalta. Katetri on asia jota myös pelkään eniten, koska ollessani pieni niin minulle tehtiin kivulias "väkisin" suoritettu virtsatietutkimus katetrilla. Vaikka puudutus ja kivunlievitys on käytössä sektiossa, toivoisin kuitenkin "normaalia" alatiesynnytystä.

Jos synnytys sattuisi käynnistymään ennen sektiota niin lääkärin kanssa sovittiin alatiesynnytyksestä. Kuinka voisin mahdollisesti jouduttaa käynnistymistä tehokkaimmin? Olisiko jotain SSS:ää tehokkaampaa keinoa? Liikunta, jooga? Ja tietysti se keino siihen vauvan kääntämiseen kotikonstilla..

Kiitän jo etukäteen vastauksista! =)
91090
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Moi !


En osaa sen enempää neuvoa tai lohdutella (itselleni on tehty yksi sektio), mutta vauvan kääntämisestä tuli mieleeni joku nettiblogi, missä odottava äiti lääkärien epäuskosta huolimatta "käänsi vauvansa taskulampulla".
En sen tarkemmin tiedä miten sen teki, ehkä joku osaa kertoa?, mutta oli pitänyt valoa päivittäin mahan päällä ja vauva oli kääntynyt valoa kohti...

Äänestä
  • keväällä saman kirjoituksen kun etsin tietoa perätilasynnytyksistä.
    Jollen ihan väärin muista, niin siinä tosiaan äiti piti palavaa taskulamppua alamahalla ja sen seurauksena vauva käänty.
    Ei mun mielestä kannata väkisin yrittää edesauttaa kääntymistä, koska jokin syyhän siinä on, että vauva "väärinpäin".
    Mulla se syy oli kaulan ympärille kietoutunut napanuora ja silti synnytin perätilavauvan alakautta koska kaikki olivat sitä mieltä, että se on aivan turvallista.

    Äänestä

Jos joudut sektioon, kannattaa huomioida muutama asia. Ensinnäkin, ei kannata olla "urhea" ja vältellä kipulääkitystä, koska kipu hidastaa toipumista muutoin. Liikkeelle lähtö on alussa hankalaa, mutta se kannattaa tehdä, koska sillä voi ehkäistä mahdollisia kiinnikkeiden syntymisiä. Myöskin vatsantoimintaa kannattaa seurata, ja tarvittaessa pyytää laksatiivia, koska ensimmäinen ulostus voi olla hyvin kivulias, mutta siitä se helpottaa pikku hiljaa. Katetrin poisoton kanssa ei kannata kiirehtiä, itse olen luopunut siitä vasta noin vuorokauden kuluttua, ei ole pakko ehtiä nopeasti vessaan, ja täysi rakko lisää helposti kipuja. Ilmavaivojakin kannattaa välttää, voit pyytää jo varuiksi sairaalassa siihenkin apua. Nimittäin ilmavaivat ne vasta kivuliaita ovat, ja niitä on hyvin monella sektion jälkeen.

Itseään ei kannata väsyttää, isoja urakoita ei pidä aloittaa nopeasti sektion jälkeen, mutta tosiaan omaan tahtiin ja voinnin mukaan lisätä rasitusta. Lyhyitä kävelyitä vaikkapa sairaalan käytävillä jo kannattaa harrastaa, jos kivut myöten vaan antavat.

Haavanhoitoon saat varmasti hyvät ohjeet sairaalasta, sitä ei kannata pelätä. Tikkien poistoon on minulla tullut aina terveydenhoitaja kotiin, mutta siitäkin voi olla eri käytäntöjä.

Tässä jotain vinkkejä, itse synnytyksen käynnistämiseen en osaa neuvoja antaa, olen itse ne kaikki varmaan kokeillut, ja mikään ei ole auttanut... Mutta joka tapauksessa onnea tulevaan koitokseen!

Äänestä

Itsellä kokemus yhdestä sektiosta juuri tuon perätilan vuoksi. TÄRKEÄ TÄRKEÄ tieto, jonka opin vasta kokemuksen kautta, on se, että spinaalipuudutus ei tehoa kaikilla tarpeeksi hyvin. (poikkeukset) Joten keskustele ehdottomasti lääk. kanssa ennen leikkausta asiasta. Epiduraali on ilmeisesti "varmempi"?
Katetri on ällöttävä, mutta kyllä se menee.. Kaikenkaikkiaan sektiosta toipuminen oli nopeampaa kuin alatiesynnytyksistä (ompeleet alapäässä:/ ).
Särkkylääkkeitä kannattaa syödä kiltisti ensimmäisen viikon ajan säännöllisesti, ei kannate yrittää pärjätä ilman. Ja kävellä, kävellä!

Äänestä
  • Spinaali tehoaa varmasti kunhan puudute menee oikeaan paikkaan. Sen sijaan epiduraalipuudutuksesta saattaa tulla "laikukas" vaikka katetri olisikin oikeassa paikassa.

    Notta ihan varmasti puutuu, kunhan pisto menee oikeaan paikkaan.

    Äänestä

on tehty 2 hätäsectiota ja kauheimmat kivut kärsin toisen section jälkeen jälkisuppareista.Suunniteltu sectiohan on rauhallisempi tapahtuma hätäsectioon verrattuna,minut nukutettiin kummallakin kerralla ja on varmaan käytetty aika ronskeja otteita koska mahani oli yhtä mustelmaa rintojen alle saakka.

Molemmilla kerroilla nousin kävelemään seuraavana päivänä hitaasti mutta varmasti.Ei se juurikaan sattunut,oli vaan vähän epävarma olo.Kuten tuolla joku mainitsi,ei kannata kyyristellä vaan pysyä mahdollisimman normaalissa kävelyasennossa ettei tule kiinnikkeitä.

Ihmisillä on erilainen kipukynnys,voi olla että olet kipeä tai sitten et ole.Itse tarvitsin kipulääkkeitä vain niihin jälkisuppareihin.Nostojen kanssa pitää olla varovainen ja tietysti muutenkin.

Onnea matkaan:)

Äänestä

Ehkä pelkään turhaakin, mutta kun lueskelin vihkosta joka minulle annettiin sairaalasta niin tuli olo että miksi ylipäänsä menin "valitsemaan" sektion kun kaikki edellytykset olisi alatiehenkin... Mutta kyllä siitä hengissä selvitään! =) Jännittää aika paljon... iiiks! =)

Äänestä
  • sulle sektioon! Mulla vkko 37 nyt menossa, tuskin kääntyy vauva enää, kun on koko ajan ollut perätilassa. Huomenna synnytystapa-arvio, jänskättää... Taidan kuitenkin valita alatiesynnytyksen, jos vaan näyttävät vihreää valoa. Pakko silti sanoa, että kumpikin vaihtoehto (sektio ja perätilasynnytys alakautta) pelottaa ja jännittää........ :(
    Mutta toivotaan, että kaikki menee hyvin meillä molemmilla!

    Äänestä

Mulle ainakin laitettiin katetri leikkauspöydällä maatessa spinaalin jälkeen. En tuntenut siis mitään.

Sanot tuosta katetripelostasi etukäteen sairaalassa, kyllä ne sen puudutteen jälkeen laittavat jos vaan esität sellaisen toiveen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 38+4 kirjoitti:

Tänään olin äitiyspolilla ja vauva on ollut perätilassa jo kolmisen viikkoa. Sitä ennen on ollut päätarjonta. Päädyttiin sitten sektioon, ensi viikolla olisi aika. Lantio puoltaa alatiesynnytystä ja vauvakaan ei ole jättiläinen (3100-3200g) mutta en halua riskejä. Ja nyt on alkanut pelottaa. Millä saisin vauvaa houkuteltua vielä kääntymään oikein päin? Lääkärin mukaan voi kuulemma vielä kääntyä kun on "perä irti" ja vettä on hyvin.

Sektio pelottaa kun olen erittäin kipuherkkä yksilö ja jälkikipu on lähinnä se jota pelkään vauvan hoidonkin kannalta. Katetri on asia jota myös pelkään eniten, koska ollessani pieni niin minulle tehtiin kivulias "väkisin" suoritettu virtsatietutkimus katetrilla. Vaikka puudutus ja kivunlievitys on käytössä sektiossa, toivoisin kuitenkin "normaalia" alatiesynnytystä.

Jos synnytys sattuisi käynnistymään ennen sektiota niin lääkärin kanssa sovittiin alatiesynnytyksestä. Kuinka voisin mahdollisesti jouduttaa käynnistymistä tehokkaimmin? Olisiko jotain SSS:ää tehokkaampaa keinoa? Liikunta, jooga? Ja tietysti se keino siihen vauvan kääntämiseen kotikonstilla..

Kiitän jo etukäteen vastauksista! =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu