ostamassa 760

ehkä...

eli oon kattellu itelleni 760 2.9 vm.88 jolla ajettu jotai 200 tkm.kyseisessä autossa kaikki mausteet.mut haluisin vähän kommenttei ja neuvoi mitä huonoi kohtii ja tietysti hyviiki saa kertoo.millai nois toi automaatti-aski on pelannu ja mistä tietää et se on kunnossa? mites talvella pelaa tekniikka ja lähteekö hyvin käymään ilman lämmitystä? entäs ruoste? onko ihan lahoja?

edel.auto oli 850 20v ja automaatti jonka remppaan meni liki 2000€

6

1544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdfhkd

      Hyvä auto kai se ajaa on, mut tämä kuutoskone 760:ssä meinaa syödä vaan ihan helvetisti bensaa ja öljyä! Ja sitä minä en kyllä usko että tuolla autolla olisi ajettu vain 200 tkm! Eli 200tkm 20 vuodessa??? Jos nettiautoakin selailee niin montako tuon ikäistä volvoa, tai yleensäkään mitään noin vanhaa autoa, löytyy noilla kilometreillä??? No, kaikkihan on mahdollista. Varma en ole, mut eikös volvoihin tullu -88 sinkitty kori??? Mutta ei muuta kuin onnea auton kanssa...itse hakisin ennemmin neloskoneella...mahd. turbolla varustettua yksilöä! Antaapa sit viisaampienkin vastata!

    • volvo_puranen

      Olet ostamassa 20vuotta vanhaa autoa.
      Tarkista alustankunto ajettava montulle jossa tutkitaan perusteellisesti alusta ,nivelet kaikki öljyvuodot.
      Pyöräkotelon sisäkaaret onko kromilistoilla yritetty peittää ruosteita tälläiset asiat pitää huomioida.Tarkita takakontin kunto matto pois ja onko puhdas terve pelti joka puolella ja onko kuiva ei homeen tuoksua.
      Ovet jopa ne alareunat ettei pitsiset eli ruosteen raiskaama.
      Huoltohistoria autosta onko automattilootaan vaidettu 100tkm välein öljyt ja sitä rataa muukin huoltohistoria selviää ja katso niitä huoltolaskuja mitä autolle on tehty lähiaikoina.

      Ajamalla sen auton tuntee tarpeeksi pitkä lenkki katso ettei radio ja tuuletin ole pääällä kuuluu silloin selvästi taustaäänet.
      Lämpöisiä vehkeitä jos termari ja nesteet kunnossa sekkaa niiden kunto ajossa termari pitäisi olla puolessa välissä mittaria nesteiden väristä katso koska vaidettu jos kauniin vihreät kaikki ok .
      Lohkolämmitin varmaakin autossa ja sisäpistokkeen paikka vai onko Webasto.
      700 Volvossa joka ostettiin oli sellainen komistus.
      Kuten tunnettua autojen verotus kiristyy jotka kuluttaa paljon bensaa ja saastuttavat maapalloa niillä on korkeimmat maksut .
      Osat jonkin verran kalliimat kuin perus 700 sarjassa.

      PYÖRIJÄ VOLVO 700-SARJA
      B19/B23E/B23ET 82--8.84. . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4716 2.69 ???
      B200/B230A 9.84--8.87 (10-4419 kanteen/6200rpm rajoit). . . 10-4906 9.75 ???
      B200/B230E/F/ET/K 9.84--92 (10-4592 kanteen/akseli-Ø10mm). 10-4875 3.90 ???
      B28A/E 82--86. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4708 3.90 ???
      B280E/F 86--92. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4901 14.80 ???

      VIRRANJAKAJAN KANSI VOLVO 700-SARJA
      B19/B23E/B23ET 82--8.84. . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4419 4.50 ???
      B200/B230A 9.84--8.87 (2-kurkkuinen kaasutin). . . . . . . 10-4419 4.50 ???
      B200/B230E/F/ET/K 9.84--92 (Johdot sivulle). . . . . . . . 10-4592 18.16 ???
      B28A/E 82--86. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4403 7.40 ???
      B280E/F 86--92 (Johdot sivulle). . . . . . . . . . . . . . 10-4575 50.29 ???

      Pyyntihinnasta viellä voit päätellä että vm 1997 1.8L heppoja 115 farmari auto nykypäivänä maksaa siinä 1600€.Käytettyjen autojen hinnat on tullut alas ja sehän on hyvä asia vai kuinka.Toivottavastia apua "autokuumeseen"

    • 760

      Terve

      Mulla oli aikoinaan 760 GLE Turbodiesel, ei siis tuota bensaversiota jota etsit.

      Autona oli aivan mainio. VM -98 940 Classic ei tarjoa lähellekään niitä ajo-ominaisuuksia jotka oli -88:ssa 760:ssa

      Kaikki varusteet toimi ja oli kaikinpuoli ok.

    • JanneK69

      Yleensä tuon ikäisillä on ajettu ~400 tkm.

      Jotain voisin kommentoida kun tuli ostettua samanlainen 380 tkm ajettu vehjes alkukesästä ja mittariin on nyt kertynyt 4 tkm lisää. Kone on huippukunnossa. Tiedä sitten, onko yksilövika kun öljymäärä ei ole tikussa laskenut havaittavasti eikä öljy ole edes mustunut...

      Bensaa syö ihan mukavasti: keskikulutus on pyörinyt siinä 14 l/100 km paikkeilla kun tulee aika paljon lyhyttä kaupunkiajoa ajeltua. Maantieajossakaan en ole alle 10 l/100 km päässyt.

      Tuossa pitäisi olla kolmivaihteinen AW71-loota sähköisellä ylivaihteella varustettuna. Tätä on pidetty kestävänä vaihteistona. Laatikko on kunnossa, jos vaihtaessa tuntuu selvä nykäisy. Jos vaihtaa yhtä pehmeästi kuin jenkkivehkeet, on laatikko lopussa. Laatikon öljyt pitäisi vaihtaa 40 tkm välein eli on vaarana, että siinä ovat edelliset omistajat säästelleet.

      Kori on osittain sinkitty eli koteloiden, ovien, konepellin ja takaluukun pitäisi olla ruosteettomia. Ruostetta löytyy todennäköisesti ensimmäiseksi lokasuojan reunoista. Takapään apurunko saattaa olla heikon maalipinnan takia kauttaaltaan pintaruosteessa, mutta on onneksi paksua peltiä.

      Takaiskarien kunto kannattaa varmistaa: jos on automaattisella korkeudensäädöllä varustettu Nivomat-jousitus, iskareita ei löydy tarvikeliikkeestä ja maksavat Volvolla 1000 e. Jos tilalle vaihtaa tavalliset iskarit, on samalla myös jouset vaihdettava. Takaripustusta ihmetellessä kannattaa samalla tarkistaa vetoakselien suojakumien kunto.

      Talviominaisuuksista en osaa mennä mitään sanomaan. Edellisen omistajan mukaan ei sellaista pakkasta ole kohdalle osunut, etteikö olisi käynnistynyt.

    • JanneK69

      Ihan mielenkiinnon vuoksi: onko tuo alkuvuoden malli ilman kattia vai loppuvuoden katillinen versio? Tehoissa on nimittäin aikamoinen ero: katittomasta B280E-koneesta irtoaa 170 hv ja katilla varustetusta B280F:stä vain 147 hv. (ennen vuotta -87 koneena oli B28E 156 hv).

    • Vollemies

      Minulla on Volvo 760 GPS. 86 ajettu 130 Tk pelittää kun junan losetti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe