Että masennukseen ei auta liikunta, ruokavalio, päihteidenkäytön lopettaminen, positiivinen ajattelu, yrittäminen parantua, avun hakeminen, puhuminen.
Ja ajan myötä tulet vain varmemmaksi itsesi murhaamisesta ?
Ja ajan myötä tulet vain varmemmaksi itsesi murhaamisesta ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aika negatiivista hei.
Semmonen ?
Mikään mainitsemistasi keinoista ei tehonnut ainakaan itseeni sairauteni alkupuolella. Useampi kuukausi meni, ennen kuin alkoi tulla edes valon pilkahdus elämään. Niin ja alkoholin käytön olen lopettanut kokonaan jo vuosikausia sitten, kun ei vaan enää maistunut.
Kuinka kauan olet itse kokeillut parantua mainitsemillasi keinoilla? Mitä tarkoitat avun hakemisella: lääkäriä, vertaistukea vai jotain muuta?
Hyvästäkin hoidosta huolimatta umpikuja saattaa olla (uudelleen) edessä. Näin ainakin minulla. Olen tervehtynyt ja palannut töihin, mutta esimiehet pitävät pitkää sairastamistani niin raskauttavana, että sairauden uusiutuminen häämöttää. Kolleegat ovat olleet aivan ihania, mutta mitäpä he huonolle johdolle voivat. Eivät mitään. Ongelma on laaja, mutta kukaan ei siihen puutu. Siinä saa sitten Hyssälät sun muut miettiä, miksi ihmiset masentuvat.
Toivottavasti sinä löydät sen itsellesi sopivan hoidon.
Kaikkea mahdollista apua, ollu sairaalassa psykologilla jne jne jne jne eikä apua.