Isompi asuntolaina?

Kysymys?

Puolihypoteettinen tilanne;

Puoliso on päätoiminen opiskelija, itse tienaan 2.000e/kk. Nykyisestä asunnosta myyntivoittoa tulee n. 10.000e, lainaa ei juuri lyhennetty ja sitä on kokonaisuudessaan jäljellä 80.000. Kuinka suuresta lainasta on realistista haaveilla, kun tarkoitus on ostaa uusi, kalliimpi asunto? Takaajat on, ei omaisuutta. Voiko pankki olla niin kauaskatseinen, että ymmärtää maksukyvyn ~tuplaantuvan parissa vuodessa kun puolisokin siirtyy työelämään? Nykyinen laina-aika 20 vuotta, pitäisi varmaan nostaa 30 vuoteen? Haaveissa olisi ehkä 150.000 kokoinen laina, mutta pitääkö nyt vaan odottaa pari vuotta?

8

1819

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M23HVK

      Minä odottasin pari vuotta. 30 vuoden tasaerälainalla pankit eivät suostu enää paljon venyttämään maksuaikaa kun korot nousevat. Ja niin varmasti nousevat. Odottakaa siihen asti kun mimmi valmistuu niin ei tarvitse loppuopiskeluaikaa mennä hermo kireällä. Parin vuoden päästä saatat saada asunnostasi vielä enemmän voittoa.

      150 000 on iso laina IMHO. Joka on nykyaikana ihan saatavissa, jopa ilman takaajia (!!), joka tietty vain maksaa vähän enemmän.

      • Kysymys?

        Niin fiksuintahan se olisi odottaa että saavutetaan täysi maksukyky. Eniten tässä vaiheessa kiinnostaa kuitenkin vaihtoehdot, että jostain sen lainamäärän saisi kuitenkin tuplattuakin jos nykyiseen luukkuun palaa hermot lopullisesti.


    • Vakuusvaje

      Lainaa ei ole juuri lyhennetty. Tarkoittaako tämä ettei ole ollut varaa lyhentää 80000 euron lainaa? Eihän silloin ole varaa sen suurempaan velanottoon. Tämän pitäisi olla itsestään selvää.

      Puolison valmistumisen varaan ei pidä laskea liikaa. Opinnot voivat syystä tai toisesta pysähtyä ja valmistuminen myöhästyä. Eikä valmistuminenkaan takaa työpaikkaa.

      Maksakaa nyt edes osa siitä vanhasta kämpästä pois niin on hiukan omaa rahaa ostoksille lähtiessä. Parin vuoden odotus tekee pelkästään hyvää.

      • Kysymys?

        Pakko täsmentää vielä maksukyvystä, vaikkei se oikeasti kenellekään kuulu ja kuten sanottua, tilanne on puolihypoteettinen (mistä minä tiedän paljonko myyntivoittoakin tulee tai kuoleeko jompikumpi ensi vuonna). Nykyinen laina on ollut vasta alle pari vuotta, ja sitä on kyllä lyhennetty tuntuvin kuukausierin. Ja itseasiassa enempäänkin olisi varaa, siitä koko asunnonvaihtoidea (ei ole juuri muita isoja menoja), mutta ajallisesti katsottuna lyhennetty summa ei ole vain vielä ehtinyt kasvaa kovin isoksi.

        Kysymys on siis yhä se, että mahtaako pankki yleensä myöntää lähes puolet lisää pätäkkää, kun vanhassa lainassa ei ole käytetty henkilötakaajia ja nyt voitaisiin käyttää, myös tulot kasvavat/ovat kasvaneet sitten viime laskelman. Laina-aikaa voisi pidentää, ja kuukausieriä kasvattaa (ensin muutamalla satasella, parin vuoden päästä sitten lisää)?

        Tämmöisiä vaan alustavasti pohdin, ei vielä ole ajankohtaista kysyä suoraan pankilta.


      • tuloilla et
        Kysymys? kirjoitti:

        Pakko täsmentää vielä maksukyvystä, vaikkei se oikeasti kenellekään kuulu ja kuten sanottua, tilanne on puolihypoteettinen (mistä minä tiedän paljonko myyntivoittoakin tulee tai kuoleeko jompikumpi ensi vuonna). Nykyinen laina on ollut vasta alle pari vuotta, ja sitä on kyllä lyhennetty tuntuvin kuukausierin. Ja itseasiassa enempäänkin olisi varaa, siitä koko asunnonvaihtoidea (ei ole juuri muita isoja menoja), mutta ajallisesti katsottuna lyhennetty summa ei ole vain vielä ehtinyt kasvaa kovin isoksi.

        Kysymys on siis yhä se, että mahtaako pankki yleensä myöntää lähes puolet lisää pätäkkää, kun vanhassa lainassa ei ole käytetty henkilötakaajia ja nyt voitaisiin käyttää, myös tulot kasvavat/ovat kasvaneet sitten viime laskelman. Laina-aikaa voisi pidentää, ja kuukausieriä kasvattaa (ensin muutamalla satasella, parin vuoden päästä sitten lisää)?

        Tämmöisiä vaan alustavasti pohdin, ei vielä ole ajankohtaista kysyä suoraan pankilta.

        ole voinnut lyhentää sitä mitenkään. Usko pois.Sinä olet sen verran pientuloinen että lainaa et saa. Jos saisisit nii´n ongelmia tulee..


    • otaisi

      itse en noilla tuloilla ottaisi mitään uusia lainoja.

      sillä
      onko tietoa puolison työpaikasta,
      on todella kallista, jos molemmat kulkevat tunnin työmatkaa,
      koko asunnonkannattavuus mene siinä,
      tosin "pakkosäästönä se palautuu".

      asunnon osto on "aina " kannattavaa, jos menee odotetusti,
      mutta keskimäärin eroja tulee 70% ja pakkomuuttoja runsaasti,
      tuossa tilanteissa,
      kannattavuus jää kyseenalaiseksi.

    • ihmeessä

      2-3 vuotta.Nyt ei ole otollinen hetki ostaa asuntoja.Sinulla on sen verran pienet tulot että et ole tähänkään menneessä pystynyt juuri lyhennyksiin.Ainakin itse niin mainitsit.Itse hain 4,5 vuotta sitten 165,000 lainaa (ei vakkuksia/omaa pääomaa)vaimimo oli valmistunut juristiksi mutta työtön ja kotona hoitamassa lastamme.Sain kyllä koko lainan mutta jouduin toista vuotta maksamaan kaikki lyhennykset ja muu eläämisen kulut.Tiukkaa teki vaikka palkkakin oli sentään 5,500/kk.Kannattaa mitoitta laina/lyhennykset niin että joka kk. vähintään puolet menee pääomalyhennykseen.Näin lainamäärä laskee tuntuvammin ja kestää pienet koronnostot.

      • Odottakaa siihen saakka kun puolisoon valmistunut ja työelämässä.. tulevina vuosina korot alkavat heilumaan ja lainaehdot koventumaan sen myötä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      138
      2354
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      1019
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      917
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      776
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      757
    6. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      672
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      637
    8. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      636
    9. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      626
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      141
      607
    11. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      599
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      564
    13. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      548
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      533
    15. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      529
    16. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      518
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      498
    18. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      497
    19. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      496
    20. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      489
    Aihe